• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی در فارس چقدر می ارزد؟!
  کد خبر : 2018609

  یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی در فارس چقدر می ارزد؟!

  یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی در فارس چقدر می ارزد؟!Reviewed by on Mar 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شیرازه؛ امسال، قانون هدفمندسازی یارانه‌ها ۶ ساله شد. قانونی که از آن به عنوان مهمترین برنامه اقتصادی کشور در یک دهه گذشته نام می برند و قرار بود یقه…

  یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی در فارس چقدر می ارزد؟!Reviewed by on Mar 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شیرازه؛ امسال، قانون هدفمندسازی یارانه‌ها ۶ ساله شد. قانونی که از آن به عنوان مهمترین برنامه اقتصادی کشور در یک دهه گذشته نام می برند و قرار بود یقه مرفهان را به نفع مستضعفان بگیرد اما فراتر از پرداخت یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومانی- که به فقیر و غنی یکسان  داده می شود- نرفت.

  طی این سال ها، چیزی به یارانه نقدی اضافه نشد و در مقابل، هزینه های آب و برق و گاز و سوخت و ….چند برابر شد. سفره ها آب رفت و کوچک تر شد اما تمام قوت قلب مردم همین یارانه نقدی بود به گونه ای که معاش ۱۳۰ هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد و اهالی بسیاری از روستاهای بحران زده فارس به یارانه ها بند بود و هست. هر چند منطق اقتصادی و قانون پرداخت یارانه نقدی یکسان به تمام آحاد جامعه را محکوم می کرد اما رییس دولت قبل به سبک خاص خود برای نظر منتقدان در تصمیم ‌هایش جایی باقی نگذاشت  و چون فکر می کرد درست است، سنگ بنای این کار را گذاشت. چند سالی که گذشت قرار شد مرفهان از لیست یارانه بگیران حذف شوند اما نه احمدی نژاد که دولت تدبیر هم -یارانه ها را به سخره می گرفت- به دلیل ملاحضات سیاسی جرات نکرد مخاطره حذف غیرنیازمندان را به جان بخرد.
  یارانه 45500 تومانی در فارس چقدر می ارزد؟!

  با احتساب هفتاد و دومین یارانه نقدی که در بهمن ماه واریز شد در مجموع طی ۶ سال اخیر، بالغ بر ۳ میلیون و دویست و هفتاد و شش هزارتومان به هر ایرانی پرداخت شده باشد. از سویی اما ارزش واقعی یارانه ‌ای که ماهانه به دست مردم می‌ رسد، به کمتر از ۴۰ درصد ارزش اولیه خود رسیده است. طبق گزارش بانک مرکزی شاخص کل بهای کالا و خدمات در آذرماه امسال   252.9  است و اگر سال مبنا را حتی سال ۹۰ یعنی یک سال بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها فرض بگیریم و شاخص کالا و خدمات را ۱۰۰ لحاظ کنیم و بر شاخص تقسیم کنیم قدرت خرید ۴۵۵۰۰ تومان یارانه در آذر ماه ۸۹، به ۱۷ هزار و ۹۹۱ تومان در آذرماه امسال رسیده است. این مبلغ در استان فارس حتی ناچیز تر نیز هست و در این چارچوب آماری ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان ارزش دارد. مبلغی که حتی نمی توان با آن یک قبض آب یا برق پرداخت کرد!
  متاسفانه پرداخت همین مبلغ اندک، از منظر ژنرال های باتدبیر دولت روحانی، به عذاب الیم و مصیبت عظمی تعبیر شد و پرمنت ترین نانی شد که بر سفره مردم بدون فیش حقوقی قرار گرفت. بررسی آمار و ارقام نشان می دهد واقعیت چیز دیگری است و دولت از محل اجرای هدفمندی یارانه‌ ها نه‌ تنها دچار زحمت نمی‌ شود بلکه درآمد هنگفتی نیز نصیب دولتی ‌ها می گردد. به گونه ای که اکنون مشخص نیست ۵۰ هزار میلیاردتومان از درآمدهای قانون هدفمندی کجا واریز شده است.

  با این حساب مردم ۲ مطالبه جدی از دولت دارند؛ ۱- تغییر سیاست پرداخت یارانه نقدی و یا حذف ثروتمندان از دریافت یارانه؛ چون در شرایط کنونی یارانه نقدی سهم چندانی از هزینه اقشار مرفه را پوشش نمی ‌دهد.۲- سال ۸۹ سال شروع پرداخت یارانه نقدی؛ قیمت دلار ۱۱۰۰ تومان بود و میزان یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومان که یارانه هر نفر معادل ۴۱ دلار و ۳۶ سِنت می شد. اکنون دلار حدود ۴ هزار تومان است و هزینه پرداخت یارانه ها بر اساس فروش انرژی و نفت که چند ماهی است از تحریم خارج شده تامین می شود.لذا طبق مکانسیم قیمت دلار، الان باید به هر فرد ایرانی، ۱۶۵ هزار و ۴۴۰ تومان پرداخت کنند!

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.