• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصاد خارجی , اقتصادی , سیاسی » گسترش تعاملات ایران و نیوزیلند در سال ۱۳۹۵
  کد خبر : 2018449

  گسترش تعاملات ایران و نیوزیلند در سال ۱۳۹۵

  سفرهای متعدد هیات ها و مقامات ارشد ایران و نیوزیلند در سال ۱۳۹۵ خورشیدی نشان دهنده اراده دو طرف به منظور گسترش تعاملات در حوزه های مختلف است که بخشی از این تمایل، خود را در قالب فراهم شدن زمینه همکاری های تجاری نشان داد. سفر ‘محمد جواد ظریف’ رئیس دستگاه دیپلماسی به نیوزیلند در…

  سفرهای متعدد هیات ها و مقامات ارشد ایران و نیوزیلند در سال ۱۳۹۵ خورشیدی نشان دهنده اراده دو طرف به منظور گسترش تعاملات در حوزه های مختلف است که بخشی از این تمایل، خود را در قالب فراهم شدن زمینه همکاری های تجاری نشان داد.

  ۸۲۴۵۹۷۴۸-۷۱۴۷۳۱۳۴

  سفر ‘محمد جواد ظریف’ رئیس دستگاه دیپلماسی به نیوزیلند در روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ بستر توسعه روابط ایران و نیوزیلند در سال ۱۳۹۵ را به گونه ای فراهم کرد که این روابط در ۱۲ ماه گذشته با تحرک و جنبش بیشتری همراه بود.
  تاکید ‘محمدجواد ظریف’ بر وجود علاقه ایران به مشارکت در روابط اقتصادی طولانی مدت با نیوزیلند، جنبه اقتصادی و تجاری سفر وی به نیوزیلند را پررنگ کرد تا شرکت های نیوزیلندی برای سرمایه گذاری در کشورمان و ورود به بازار ایران به صورت دقیق تری برنامه ریزی کنند.
  سفر ‘مورای مک کولی’ وزیر امور خارجه نیوزیلند نیز که حدود دو ماه پس از سفر ظریف به نیوزیلند انجام شد، نشانه خوبی از تمایل دو طرف به منظور توسعه روابط بود.
  ‘مک کولی’ پیش از این نیز یکبار در تیرماه سال ۹۳ به ایران سفر کرده بود.
  جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند خرداد ماه سال جاری در تهران برای توسعه همکاری ها در بخش کشاورزی و افزایش سرمایه گذاری شرکت های دو کشور سند همکاری امضا کردند تا دسترسی به بازارهای هدف در حوزه های مختلف کشاورزی را بیش از پیش فراهم نمایند.
  برگزاری پنجمین اجلاس کمیسیون همکاری های سیاسی و اقتصادی ایران و نیویلند که سال جاری به میزبانی نیوزیلند در ولینگتون پایتخت این کشور برگزار شد، از دیگر اقداماتی است که مسیر توسعه روابط دوجانبه را بیش از پیش هموار کرد.
  در ادامه سفر مقامات هیات های نیوزیلندی به ایران در حدود دو ماه پیش نیز ‘تد مک کلی’ وزیر تجارت نیوزیلند نخستین هیات بزرگ تجاری این کشور را پس از ۱۲ سال به ایران همراهی کرد تا تمایل ولینگتون را به منظور توسعه روابط تجاری با تهران مورد تاکید قرار دهد.
  پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک تجاری بین ایران و نیوزیلند که توسط ‘تد مک کلی’ در سفر وی به تهران عنوان شد، از دیگر نشانه های تمایل نیوزیلند به توسعه روابط تجاری با ایران است.
  حضور ‘ناتان گای’ وزیر صنایع پایه (کشاورزی) نیوزیلند در تهران در هفته های پایانی سال جاری نیز برای از سر گیری صادرات گوشت به ایران و انعقاد سندی بین شرکت ‘زسپری’ که در زمینه تولید، بازاریابی و صادرات کیوی از جایگاه شناخته شده ای در جهان برخورد است، احتمال افزایش تراز ارقام تجاری دو کشور را در پی داشت.
  به تفاهم رسیدن دو طرف برای صادرات محصولات گوشتی از نیوزیلند به ایران که به گفته وزیر صنایع پایه (کشاورزی) نیوزیلند در یک یا دو ماه آینده انجام می شود، تایید با اهمیت خواندن بازار ایران توسط ‘ناتان گای’ است.
  انجام سه سفر در سطح وزرای نیوزیلند به ایران در سال جاری نشان می دهد که بازار ایران در خاورمیانه از اهمیت خاصی برای این کشور برخوردار است.
  اهمیت بازار ایران برای نیوزیلند موضوع جدیدی نیست و این روابط در گذشته که ایران پنجمین شریک تجاری نیوزیلند در دهه ۱۹۸۰ بود، نیز وجود داشت، اما با تحریم های یک جانبه غرب علیه ایران روابط تجاری بین دو کشور کاهش یافت.
  حجم روابط تجاری ایران و نوزیلند که در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۶۳ میلیون دلار گزارش شده بود، در سال ۲۰۱۵ به ۹۰ میلیون دلار کاهش یافت، اما سال گذشته میلادی با افزایش دو برابری به ۱۸۰ میلیون دلار رسید.
  مقامات تجاری دو کشور با توجه به ظرفیت های موجود پیش بینی می کنند که حجم روابط تجاری در آینده ای نزدیک از مرز یک میلیارد دلار عبور می کند.
  سرمایه گذاری مشترک دو کشور در زمینه پرورش ماهی و صادرات آن به سایر کشورها، همکاری های آموزشی، علمی و فناوری و تقویت روابط بانکی بین دو کشور در کنار سایر ظرفیت های همکاری دو جانبه، بستر مناسبی برای توسعه روابط ایران و نیوزیلند ایجاد کرده که با توجه به اراده دو طرف می توان در سال های آتی شاهد تقویت این روابط بود.

  منبع: ایرنا
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.