• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » «وحدت» صرف حرف زدن محقق نمی‌شود
  کد خبر : 2018251

  «وحدت» صرف حرف زدن محقق نمی‌شود

  «وحدت» صرف حرف زدن محقق نمی‌شودReviewed by Iranvij-2 on Mar 9Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، کاروان سرزمین برادری طی روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفند ماه سال ۹۵ به سه استان گلستان، خراسان رضوی و کردستان سفر کرده است. به همین منظور گفت‌‌وگویی با سید محمد فرکشیکیان…

  «وحدت» صرف حرف زدن محقق نمی‌شودReviewed by Iranvij-2 on Mar 9Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، کاروان سرزمین برادری طی روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفند ماه سال ۹۵ به سه استان گلستان، خراسان رضوی و کردستان سفر کرده است.

  به همین منظور گفت‌‌وگویی با سید محمد فرکشیکیان مسئول کاروان سرزمین برادری به استان کردستان و از اعضاء اتحادیه امت واحده داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانیم:

  * در ابتدا توضیحی درباره کاروان سرزمین برادری برایمان ارائه دهید؟

  کاروان سرزمین برادری با هدف ارتباط میان نخبگان در سطح کشور و ایجاد یک صمیمیت و طرح دغدغه‌های مشترک با نخبگان در مناطق مختلف  شکل گرفته است.

  تصور ما این است که در اکثر مناطق ایران نسبت به جاهایی که سفر می‌کنیم همگی با یک تصویر ذهنی زندگی می‌کنند، تصویر ذهنی مردم کرد نسبت به فارس، مردم بلوچ نسبت به فارس و … که برساخت رسانه‌ها است و متاسفانه رسانه‌های ما نقش کلیدی خود را که همان برقراری این ارتباط و شناخت واقعی و به حق است را ایفا نکرده و این مساله باعث شده تا ما همدیگر را درک نکنیم. از این رو اگرچه مردم ما نزدیک هم باشند اما به لحاظ فکری میان آنها فاصله است و ما باید این فاصله‌ها را با طرح چنین دیدگاه‌ها و گفت‌وگو شنودهای مستقیم مرتفع کنیم، فاصله‌ای که بیشتر از اینکه فیزیکی باشد فکری است.

  دو سال پیش برنامه‌ریزی کردیم که کاروان سرزمین برادری اولین سفر خود را به استان‌های کردستان، گلستان و سیستان و بلوچستان داشته باشد و امسال برای دومین بار است که کاروان سرزمین برادری را با نخبگان جوانتر برگزار می‌کنیم. نخبگانی از اساتید دانشگاه و اساتید حوزه، هنرمندان، نویسندگان و شاعران.

  تلاش ما بر آن است که با اساتیدی در استان کردستان دیدار داشته باشیم و دغدغه‌های آنها را بشنویم و بتوانیم تفاهم‌هایی را در موضوعات مشترک ایجاد کنیم که درنهایت منجر به انجام کارهای مشترک میان ما و اهل سنت شود که حداقل ثمره آن نزدیک شدن فضای ذهنی نخبگان است و همین مساله باعث می‌شود که بدنه اجتماعی نخبگان تحت تاثیر قرار گیرد.

  * کاروان سرزمین برادری امسال به چه استان‌هایی سفر کرده است؟

  دومین سفر کاروان سرزمین برادری امسال به استان‌های گلستان، خراسان رضوی و کردستان سفر کرده است و از آنجا که سفر امسال با اتوبوس انجام شد و مسافت تهران تا استان سیستان و بلوچستان زیاد بود و ما به طور طبیعی باید دو روز در راه می‌بودیم و عملا کل زمانی که ما به کاروان اختصاص داده‌ بودیم از دست می‌رفت، امسال استان خراسان رضوی را جایگزین سیستان و بلوچستان کردیم.

  * دستاوردی که شما در قالب سفر به سرزمین برادری و گفت‌وگو با اهل تسنن دارید چیست؟

  حداقل دستاوردی که بخواهیم برای سفر قبلی بشماریم این است نخبگانی که شرکت کرده بودند تصویر ذهنی مشترکی داشتیم با توجه به اینکه همه آنها فرهیخته هستند اما اکنون که به صورت حضوری در استان کردستان آمده‌ایم این تصویر ذهنی و برداشت‌های قبلی، واقعی شده است و دیدگاه ما حدود ۱۲۰ درصد نسبت به اهل سنت، کردستان و مردم کرد تغییر پیدا کرده است.

  همچنین چند تن از مستندسازان علاقمند شدند که در این خصوص از سوژه‌هایی مستند بسازند و دکتر بی‌آزار شیرازی از دیدن استان کردستان، یکی از کارهایی که پیشنهاد داد این بود که از این پس به پایان‌نامه‌های مقطع دکتری اجازه نمی‌دهد که دانشجویان کردستانی دانشگاه علامه موضوعات خود را از غیر کردستان انتخاب کنند.

  * تا چه اندازه به چشم‌اندازی که برای کاروان سرزمین برادری ترسیم کرده بودید نزدیک شده‌اید؟

  اکنون در ابتدای این مسیر هستیم و شاید در گام اول مسیر باشیم و این زمینه فراهم شده که یکسری از نخبگان مرکز کشور به استانهای اهل سنت‌نشین سفر کنند. گام بعدی می‌تواند این باشد که نخبگان مراکز سنی‌نشین و مناطق مشترک که به مراکز کشور سفر کنند و این رفت‌وآمد ها باید کارهای مشترک، دیدگاه‌های مشترک،‌ راهبردها و راهکارهای مشترک برای توسعه ایران برسد و ما فاصله زیادی تا آن مسیر داریم.

  * در این مسیر چه اقدامات دیگری به انجام رسالت شما کمک می‌کند؟

  کاری که باید انجام شود رسانه‌ها، رسالت اصلی را در پوشش این سفرها دارند. یک رسالت عظیم نیز برعهده نخبگان است تا انچه را که درک می‌کنند را صادقانه بدون چشم‌داشت و بدون مصلحت‌پذیری بیان کرده و صداهایی را که در استان کردستان می‌شنوند را به مراکز مربوطه برسانند.

  نکته‌ای که ما احساس می‌کنیم این است که یک بی‌اعتمادی در بدنه جامعه اهل سنت ما ایجاد شده است؛ بخشی از این بی‌اعتمادی از عملکرد اشتباه در این استان‌ها است. بنابراین باید این دیوار بی‌اعتمادی را شکست؛ باید سفرهای متعدد انجام شود تا ما بتوانیم صداقت خودمان را اثبات کنیم در این صورت است که این دور هم نشستن‌ها و صمیمی‌ شدن‌ها رشد جمعی ایران را در پی خواهد داشت.

  * آیا کاروان سرزمین برادری می‌تواند به تنهایی این دیوار بی‌اعتمادی را بشکند یا از بین ببرد؟

  ما بخشی از کار را برعهده داریم و به سهم خودمان سعی کردیم یکسری از نخبگان را به هم وصل کنیم شاید گوشه‌ای از سهم ما همین باشد و در واقع ما رسالتی که باید انجام شود را انجام می‌دهیم.

  قطعا باید «Ngo»‌های دیگر و سپس سایر مسئولان در همین راستا فعالیت کنند. اینطور نیست که صرف کاروان برگزار کردن، فکر کنیم این دیوار بی‌اعتمادی شکسته می‌‌شود. البته ممکن است ترَک بخورد و اندک اندک به سوی شکسته شدن پیش برود؛ لذا اگر فعالیت‌های مشابهی با صداقت البته نه به صورت صوری، مکمل‌ این کار شود ممکن است که به عنوان کاتالیزور عمل کند و به سرعت رسیدن به این هدف والا کمک کند.

  * آیا اهل تسنن ایران به همین چند استانی که کاروان سرزمین برادری به آن سفر کرده است خلاصه می‌شود؟

  تقریبا در تمام ایران و استان‌ها اهل تسنن داریم اعم از یزد، شیراز و … البته بعضی جاها اهل تسنن اکثریت را تشکیل می‌دهند و اغلب مناطق مرزی ما اهل سنت هستند.

  گفتن کلمه «وحدت» به تنهایی نباید باشد و ما باید در عمل اثبات کنیم و نشان دهیم چگونه می‌توانیم در کنار هم نشست و چگونه می‌توان کارهای مشترک برای آبادانی ایران و اسلام  انجام دهیم که متاسفانه این قبیل کارها کمتر انجام شده است.

  * مهمترین هدف کاروان سرزمین برادری از سفر به استان‌های مختلف چیست؟

  یکی از مهمترین اهداف کاروان سرزمین برادری این است که ما کمک کنیم با اهل تسنن کنار هم بنشینیم و اقداماتی را در راستای پیشرفت اسلام انجام دهیم و این پرسش مطرح می‌شود که چرا ما در این خصوص نتوانسته‌ایم از ظرفیت اهل تسنن استفاده کنیم این یکی از کارهایی است که می‌توانستیم انجام دهیم و اگر ما تعاملات را خیلی زودتر ایجاد کرد‌ه بودیم می‌توانستیم از پتانسیل اهل سنت استفاده کنیم و درگیر جنگ‌های مذهبی نشویم.

  * آیا اتحادیه امت واحده که سرزمین برادری ذیل آن فعالیت دارد با آنچه که تحت همین عنوان در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی فعالیت دارد وجه اشتراکی دارد؟

  این مجموعه اتحادیه امت واحده، مجموعه‌ای مجزا و مستقل است که تحت نظر هیچ ارگانی فعالیت ندارد و دارای مجوز رسمی از وزارت کشور است. کاروان‌های جهانی «الی‌ بیت المقدس» کاروان‌های جهانی صلح سوریه تلاش همین اتحادیه امت واحده است که سال‌های گذشته انجام داده و یکی از فعالیت‌های آن بحث سرزمین برادری است. لذا بعد از فعالیت‌های امت واحده بین‌المللی بوده و برخی دیگر جنبه داخلی دارد.

  * نخبگان و عموم افرادی که با شما در سرزمین برادری همکاری می‌کنند چگونه انتخاب می‌شوند و چه بسا کسانی هستند که دغدغه‌هایی از این جنس دارند آیا آنها نیز می‌توانند به گروه شما بپیوندند؟

  بله، قطعا ما از آنها نیز استقبال می‌کنیم چرا که به دنبال آن هستیم تا گفتمان شکل‌گیری تمدن اسلامی یعنی گفتمان وحدت را گسترش دهیم و هر کسی که طالب باشد ما نیز صمیمانه دست او را به گرمی می‌فشاریم و از ایده‌هایش استقبال می‌کنیم.

  اما افرادی که تاکنون با ما همراه بوده‌اند همگی از لطف بزرگواران بوده و اعتمادی به مجموعه امت واحد که در سفرهای مختلف از این عزیزان برای حضور در کاروان‌های مختلف بهره برده‌ایم. کسانی که شاید وابستگی خاصی به امت واحده ندارند اما چون دغدغه‌ها مشترک بوده از باب دغدغه مشترک در این سفرها شرکت کرده‌اند و ما نیز سعی کرده‌ایم با جهت‌دهی مشخص، دغدغه‌های مشترک را شناسایی نموده و با آنها همراه شویم.

  * علاقمندان برای پیوستن به اتحادیه امت واحده از چه روشی می‌توانند اقدام کنند؟

  علاقمندان برای مشارکت و همکاری با اتحادیه امت واحده می‌توانند با مراجعه به نشانی پایگاه اینترنتی «Iuuu.Ir» اعلام آمادگی نمایند.

  بسیاری از مردم در حال حاضر به ما کمک می‌کنند و ما یکسری پروژه‌های بشردوستانه را فعال کرده‌ایم از جمله پروژه کمک به مردم یمن؛ سه سری کمک‌های مردمی ایران بعد از جنگ یمن به مردم یمن رسانده شده است. همچنین کمک‌هایی به سوریه و غزه داشته‌ ایم و دو سال پیش اولین سفره افطاری ماه مبارک رمضان در مسجد الاقصی برگزار شد و از سال ۹۱ است که به صورت مستمر هر ساله سفره افطاری با کمک‌های مردم ایران در شهر غزه برپا شده و از این قبیل فعالیت‌های بین‌المللی ، همگی در پایگاه اطلاع‌رسانی «انفاق» موجود است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.