• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » شهرستان فارسان در یک نگاه/ فارسان، مهم‌ترین کانون شهری در قلمرو سردسیر عشایر هفت لنگ بختیاری
  کد خبر : 2018177

  شهرستان فارسان در یک نگاه/ فارسان، مهم‌ترین کانون شهری در قلمرو سردسیر عشایر هفت لنگ بختیاری

  شهرستان فارسان در یک نگاه/ فارسان، مهم‌ترین کانون شهری در قلمرو سردسیر عشایر هفت لنگ بختیاریReviewed by on Mar 9Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  پیرغار، شهرستان فارسان به‌عنوان یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال‌ و بختیاری و نیز بخشی از پیکره پرجاذبه ایران زمین دارای…

  شهرستان فارسان در یک نگاه/ فارسان، مهم‌ترین کانون شهری در قلمرو سردسیر عشایر هفت لنگ بختیاریReviewed by on Mar 9Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  پیرغار، شهرستان فارسان به‌عنوان یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال‌ و بختیاری و نیز بخشی از پیکره پرجاذبه ایران زمین دارای ویژگی ها و قابلیت‌های با ارزش کم‌نظیر و گاهی منحصربه‌فرد و توأم با جذابیت‌های تاریخی فرهنگی است. این شهرستان مهم‌ترین کانون شهری در قلمرو سردسیر عشایر هفت لنگ بختیاری است و دارای جاذبه‌های طبیعی کم‌نظیری چون: غارسراب باباحیدر، غار آقا سیدعیسی، پیرغار، چشمه دیمه که گواراترین آب جهان شناخته شده است، رودخانه بازفت، دشت لاله‌های واژگون، شکارگاه‌های متعدد و… است. منطقه فارسان عمدتاً ییلاق عشایر بختیاری و مرکز حکومت خوانین آل بویه بوده است، از این‌رو قلعه‌هایی به نشانه اقتدار و سلطه خوانین در منطقه ساخته‌اند.

  جاذبه‌های تاریخی شهرستان فارسان

  ازجمله جاذبه‌های تاریخی شهرستان فارسان می‌توان به قلعه سردار اسعد بختیاری، قلعه دهناش، قلعه اسعدیه چلیچه، چشمه قلعه، کتیبه پیرغار مشروطیت و… اشاره کرد. صنایع دستی شهرستان فارسان شامل؛ بافت گلیم، جاجیم، چوغا، کلاه نمدی، نمد و نظایر آن همراه با ویژگی خاص خود می‌تواند در بازارهای محلی و جهانگردی عرضه شود و رونق پیدا کند. یکی از دیدنی‌های توجه‌برانگیز منطقه فارسان، کوچ طوایفی از ایل بختیاری است. تماشای کوچ عشایر و نقل و انتقال کلیه مایملک یک خانواده توسط چهارپایان، چرای گوسفندان و بز در دشت‌های سرسبز، صدای نی چوپانان، مراسم سئار و تیراندازی، رقص دسته جمعی، مراسم ترکه‌بازی، بازی‌های محلی و قصه‌های محلی حال و هوای خاصی را برای هر تازه‌واردی برجای خواهند گذاشت.
   

   
   فارسان یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری و بخشی از پیکره پرجاذبه ایران زمین است که دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های کم‌نظیری است. فارسان، مهم‌ترین کانون شهری در قلمرو سردسیر عشایر هفت لنگ بختیاری است و ییلاق عشایر بختیاری محسوب می‌شود. در زمان حکومت آل بویه این شهر مرکز فرماندهی حکام بود که هنوز قلعه‌هایی به نشانه اقتدار و سلطه خوانین در منطقه از آن زمان باقی مانده است. یکی از دیدنی‌های جالب منطقه فارسان، کوچ طوایفی از ایل بختیاری است. تماشای کوچ عشایر و نقل مکان چندین ایل با کلیه مایملک با چهار پایان و مراسم حین این تغییر محل، بسیار دیدنی است.

  آثار و بناهای تاریخی شهرستان
   
  کتیبه معروف پیرغار در ده‌چشمه فارسان
   
  کتیبه سراب جونقان
   
  طاق سنگی‌های شهر جونقان
   
  اماکن مذهبی و مقدسه فارسان
   
  امامزاده سید سعید از نوادگان امام موسی کاظم در چلیچه
   
  امامزاده سید سعید کران
   
  امامزاده میراحمد کران
   
  امامزاده سید عیسی سرآقاسید
   
  امامزاده ملک خاتون در گوشه
   
  امامزاده سید محمدآفتابی در شهر فارسان
    
  مشخصات جغرافیایی – فارسان
   
  شهر فارسان در ۳۵ دقیقه و ۵۰ درجه درازای جغرافیایی، و ۱۶ دقیقه ۳۲ درجه پهنای جغرافیایی، و بلندی ۲۰۲۰ متر از سطح دریا در یک منطقه نیمه‌کوهستانی قرار دارد. کوه دنا با بلندی ۲۵۰۰ متر در شمال خاوری و کوه چوبین در شمال باختری این شهر واقعند. فارسان مرکز شهرستان فارسان، از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری است که در ۳۰ کیلو متری جنوب باختری شهر کرد واقع شده است. هم چنین رود سراب باختر و جنوب این شهر را مشروب می‌سازد.
   
  وجه تسمیه و پیشینه تاریخی-فارسان
   
  از قدمت، چگونگی نام‌گذاری و پیشینه‌ تاریخی فارسان اطلاع جامعی در دست نیست.‌ اما آن طور که از ظواهر امر پیداست، مردم این دیار در سوارکاری و تیراندازی مهارت داشته‌اند. همچنین روایت شده است که فارس در لغت به معنی سوار یا صاحب است و از جهتی این کلمه از «پارس» یا «پارسیان» گرفته شده و به فارسان تبدیل شده است. 
   


    آبشار پیرغار شهرستان فارسان

  آبشار پیرغار فارسان در موقعیت جغرافیایی در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. آبشار پیرغار که در کانون گردشگری پیرغار روستای دهچشمه شهرستان فارسان قرار دارد یکی از زیباترین مکان‌های طبیعی استان است این آبشار زیبا که از فرازکوه پیرغار سرازیر می‌شود سکوت طبیعت را درهم می‌شکند و زیبایی خاصی به منطقه می‌بخشد یخ‌زدگی این آبشار قندیل‌های زیبایی را ساخته که چشم هر بیننده را به سوی خود جلب می‌کند.


  این آبشار نام خود را از غاری آهکی و ناشناخته می‌گیرد که اهمیت تاریخی بسیار دارد این آبشار در روستایی به نام ده‌چشمه قرار دارد که آبی که از همین آبشار به زمین می‌ریزد از کنار این روستا گذشته و کشتزارهای زیادی را سیراب می‌کند. از مسیرهای ایجاد شده در کوه می‌توان با یک کوه پیمایی متوسط خود را به بالاترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید. آبشار در جنوب غربی و ۴۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در نزدیکی شهر فارسان در روستایی به نام ده‌چشمه واقع شده است. بهترین مسیر برای گردشگران رساندن خود به شهرکرد و ادامه مسیر به سمت شهر فارسان است. البته مردم این محل را بیشتر به خود پیرغار یا ده‌چشمه می‌شناسند و روی تابلوها هم محل گردشگری پیرغار یا ده‌چشمه نوشته شده است. در ضمن جاده رسیدن به آبشار کاملا مطلوب و آسفالت بوده و از پارکینگ مناسبی برخوردار است و زمینه اطراق کردن نیز فراهم می‌باشد.



  در مجاورت این ابشار هم کتیبه‌های معروف مشروطه قرار دارند که جزء بی‌نظیرترین آثار مکتوب از زمان حمله بختیاری‌ها به تهران در عهد مشروطه است سنگ‌نوشته‌های دوره مشروطیت به دستور "حاج خسروخان سردار ظفر بختیاری"، "حاج علی قلی خان سردار اسعد دوم بختیاری" و "جعفرقلی‌خان سردار اسعد سوم بختیاری" مقارن با جنگ جهانی اول بر روی تخته سنگی در پیرغار جاودان شد .سنگ‌نوشته مشروطیت پیرغار شرح فعالیت‌های مجاهدین چهارمحال و بختیاری برای مبارزه با استبداد محمدعلی شاه قاجار است.

  امامزاده سیدسعید چلیچه
    امامزاده سیدسعید چلیچه مشهور به «آب المراد یا باب المراد»، بقعه این امامزاده در میان روستای چلیچه در ۹ کیلومتری جنوب غرب شهر فارسان واقع شده است. اصل بنا که از سنگ لاشه و ملاط گل ساخته شده، بیش از دو سه قرن سابقه تاریخی دارد و در سالیان اخیر مرمت و بازسازی شده است. بقعه به اندازه ۱۰ پلکان از کف صحن ارتفاع دارد و به صورت مربع و به ابعاد ۱۴×14 متر می‌باشد که ایوان آن رو به جانب جنوب قرار دارد و در پیشانی آن بر روی کاشی با قلم درشت نوشته شد: «آستان مقدس امامزاده سید سعید چلیچه.» اتاق مرقد از داخل به صورت مدور و در هر زاویه تاقکی تعبیه شده است. در وسط این فضا، چهار ستون قطور جهت برقراری سقف و گنبدخانه احداث شده و دور آن شبیه راهرو است. درست در میان این ستون‌ها، ضریح مطلایی نصب است که بر روی در آن نوشته شده: «ضریح مطهر امامزاده سید سعید که توسط اداره اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری و هیئت امنا امامزاده در سال ۱۳۷۵ ساخته و نصب گردید. طراحی و ساخت بهنام کبیری، قلمزنی سید مرتضی احمدی.» بر فراز بقعه، گنبدی شلجمی به قطر سه و ارتفاع چهار متر قرار دارد که فاقد تزیین است. گویند در قدیم بقعه که از چوب گردو بود و بیش از ۸۰۰ سال سابقه داشت، اینک در موزه نگهداری می‌شود. حیدر خسروی ضمن اشاره به نسب امامزاده که او را سعید بن حمزه بن‌ موسی علیه السلام می‌داند می‌نویسد: «بنای بقعه وی در زمان سلطنت سعد بن  اتابک ساخته شد و به مرور زمان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و در سال ۱۳۴۴ ضریح زیبایی در آن نصب شد. او سپس داستان مجعول مهاجرت سادات از طریق شط‌العرب به ایران را ذکر می‌نماید که یقیناً صحت تاریخی ندارد.»

  در سفر رئیس جمهوری در دولت قبل به فارسان مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان جهت توسعه و عمران این بقعه اهداء شده است که فضاسازی پیرامون صحن هفت هکتاری بقعه ازجمله اقدامات هیات امناء است. متاسفانه آنچه که به غلط شهرت یافته و امامزاده سعید را فرزند حضرت حمزه بن موسی علیه السلام قلمداد نموده خالی از حقیقت است.


  شخصیت مدفون در این بقعه با نه واسطه به حضرت جعفر طیار علیه السلام نسب می‌رساند که از قرار ذیل است: سید ابو سعید بن ادریس بن عبدالله بن داود بن ابی الحسن محمد بن جعفر السید بن ابراهیم الاعرابی بن ابی جعفر محمد بن علی الزینبی بن عبدالله الاکبر الجواد بن جعفر الطیار بن ابی طالب علیه السلام. وی مشهور به امامزاده سعید و ازجمله طالبیونی است که پس از درگیرهای مفصل در بصره، در اواخر قرن سوم و ابتدای قرن چهارم هجری به منطقه جبل مهاجرت نمود. علامه نسابه سید جعفر اعرجی، از همین خانواده سید محمد جبلی بن داود بن محمد العالم را نخستین شخص مهاجر به منطقه چهارمحال و کردستان = جبل ذکر نموده و می نویسد او در این منطقه دارای نسل زیادی بوده است. ازجمله مهاجرین به منطقه جبل، سید ابراهیم بن عبدالله، عموی امامزاده سعید است که در منطقه جبل دارای نسل زیادی بوده است. چنانچه پیشتر گفته شد، علامه سید جعفر اعرجی از سکونت سید احمد بن موسی بن عبدالله سخن رانده که پس از سکونت در جبال دارای نسل زیادی شده و به فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام معروف گشته است. خاندان جعفر طیار که پسر زادگان حضرت زینب کبری دختر بزرگوار حضرت امیرالمومنین علیه السلام هستند از مشاهیر خاندان طالبی در منطقه خوزستان، چهارمحال و لرستان به شمار می‌آیند و قبور آنان ملاز و ملجا پناهندگان و دوستداران اهل‌بیت (ع) بوده است. متاسفانه در منابع موجود به تاریخ وفات و یا شهادت سید ابو سعید اشاره نشده است، اما از واسطه‌های نسب شریف او می‌توان پی برد که وی در ابتدای قرن چهارم هجری در این مکان وفات یافته و دفن شده است. قلعه جونقان

  این کاخ قلعه در فاصله ۴۲ کیلومتری شهرکرد و در مرکز شهر جونقان، سکونت‌گاه تابستانی حاج علی قلی خان بختیاری سردار اسعد دوم بوده است. نقشه و طرح انقلاب مشروطیت و فتح تهران توسط بختیاری‌ها به رهبری سردار اسعد بختیاری در این قلعه پایه‌گذاری شده است.
   

  قلعه جونقان

  بر این اساس قدمت آن به بیش از یکصد سال می‌رسد، این بنا با الهام از معماری غربی در دو طبقه احداث شده و هنرهای حجاری –چوب‌بُری- گچ‌بُری-آئینه‌کاری و نقاشی در آن بکار رفته است. بنای اصلی شامل سردر ورودی، حوض‌ها، ابنیه جانبی و باغی به غایت مصفا بوده است ولی متاسفانه تنها بخشی از سردر و شاه‌نشین آن باقی مانده است.

  قلعه جونقان

  قلعه جونقان

  قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان (جونقون) در ۳۸ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان) قرار دارد.

  کاخ سردار اسعد بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری
   

  این قلعه که به کاخ سردار اسعد بختیاری نیز شهرت دارد، در واقع محل سکونت علی‌قلی خان بختیاری معروف به «سردار اسعد دوم» بوده که در سال ۱۳۱۸ هجری قمری توسط ایشان و بر روی بقایای منزل پدری خویش به سبک معماری نوین فرانسه ساخته می‌شود. علی‌قلی خان بختیاری خود در شهر جونقان به دنیا آمد زیرا از مدت‌ها قبل اجداد ایشان در این شهر مستقر شده بودند. حسین‌قلی خان و عموی وی (کلبعلی خان) به سبب شجاعت و سلحشوری مردم جونقان و دشت‌های کشاورزی جونقان و میزدج، این شهر را به عنوان مرکز قدرت خویش قرار دادند و همواره پیروزی‌های خود در جنگ‌ها را مدیون مردم جونقان و موقعیت خاص این شهر می‌دانستند. البته بعدها کلبعلی‌خان در همین شهر کشته می‌شود و دشت کلبعلی کُشته جونقان نیز به همین دلیل نامگذاری می‌شود.

  قلعه جونقان دارای دو طبقه می‌باشد. طبقه فوقانی در سه جهت شرقی، جنوبی و شمالی، دارای ایوان با ستون‌های سنگی است و در مرزهای اتصال، آجرکاری‌های متنوعی دارد. این بخش از بنا اعیانی و شاه‌نشین بوده و سقف اتاق‌ها به صورت هندسی توفال‌کوبی شده است. طبقه زیرین در عمق یک متری از کف محوطه کاخ قرار دارد که ورود به آن از زیرپله‌های طبقه فوقانی امکان‌پذیر است. در این طبقه سقف تمامی راهروها و اتاق‌های منشعب، به شیوه قمی‌پوش، طاق زده شده است. هر اتاق دارای یک بخاری دیواری با گچبری ساده است. این قسمت از بنا، انبار مورد استفاده خدمتکاران بوده است.

  کاخ قلعه جونقان به گواهی هانری رنه دالمانی (نویسنده کتاب از خراسان تا بختیاری)، زیبایی‌های افسون‌کننده‌ای داشته که یادآور صحنه‌های داستان‌های شهرزاد قصه‌گو در داستان‌های هزار و یک شب بوده است. این کاخ در دوران شکوه خود دارای باغ‌های پیرامونی، استخر مرکزی، سردر باشکوه، ورودی مشرف به جاده سنگفرش باستانی، آینه‌کاری و نقاشی‌های دیواری همراه با کتابخانه‌ای معظم بوده است. مدرسه اسعد نیز در ضلع غربی این کاخ همچنان پابرجاست. این کاخ اولین مکانی در اصفهان و چهارمحال بوده که به موتور برق و الکتریسیته مجهز گردیده است. در خلال جنگ جهانی اول، بسیاری از پناهندگان سیاسی از جمله علی‌اکبر دهخدا، در این کاخ مهمان مردم جونقان بودند.
   

  قلعه جونقان

  این بنا در گذشته دارای محوطه‌ای وسیع‌تر از محدوده فعلی بوده که به مرور زمان و در اثر دخالت عوامل طبیعی و اجتماعی در طول صد سال گذشته و استفاده‌های نامناسب نظیر پاسگاه ژاندارمری، کتابخانه عمومی و مدرسه، دچار آسیب‌های فراوان شده و در واقع به جز قسمت شاه‌نشین اصلی، سایر قسمت‌های بنا و ساختمان‌های جانبی آن از میان رفته است.

  قلعه جونقان

  این کاخ در دوره مشروطیت به عنوان پایگاهی برای جنبش مشروطه‌خواهی مردم جونقان و سایر نقاط بختیاری‌نشین، مطرح بوده و به همین دلیل قرار است توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به عنوان موزه مشروطیت ایران مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

  قلعه جونقان

  باباحیدر یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری ایران است. این شهر در ۴۵ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. براساس آمار سال ۱۳۸۵ جمعیت باباحیدر برابر با ۱۰,۹۲۲ نفر بوده است.

  وجه تسمیه این شهر به خاطر وجود امامزاده حیدر ابن مالک در این شهر است. این شهر در دامنه کوه‌های زاگرس واقع است. دارای اماکن زیارتی مانند امامزاده سید میراحمد و امامزاده حیدربن مالک مراکز گردشکری مانند غار سراب در روستای امید آباد،چشمه کفشینه، احمداباد، دردگه، زیرده و… است. مردم این شهر به زبانی آمیخته به گویش بختیاری تکلم می‌کنند. رودخانه‌ای که از داخل شهر می‌گذرد، دارای مناظر زیبایی است.

  کاوش‌های فسیل شناسی در ناحیه بابا حیدر چهارمحال و بختیاری منجر به کشف بیش از ۷۰ فسیل ماهی مربوط به ۶۵ میلیون سال پیش شد. تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این دوره، منطقه باباحیدر دریای بزرگ با عمق متوسط بوده است و فسیل‌های بسیار زیادی در آن کشف و از طریق دلتا وارد دریا شده است.

  "محمدعلی جعفریان" مؤسس موزه تاریخ طبیعی اصفهان در این باره گفت: "این ماهی ها در منطقه باباحیدر در شهر فارسان کشف شده است و به دوران سوم زمین شناسی باز می گردد. در این ناحیه یک دریای بزرگ وجود داشته است که در رسوبات دلتای آن فسیل‌های جانوری بسیاری کشف شده است. وجود رسوبات آب‌های شیرین باعث حفاظت از این فسیل‌ها شده است." او گفت: "بررسی‌ها نشان می‌دهد که باباحیدر یک دریای پیوسته بوده است که طبق کاوش‌های ژانویه، پژوهشگر فرانسوی از این ناحیه در شمال چهارمحال و بختیاری آغاز و به لبنان ختم می‌شده است." ژانویه علاوه بر کاوش‌های فسیل‌شناسی در لبنان بررسی‌هایی را نیز بر روی فسیل‌های موجود در شهر ایلام انجام داده است. به گزارش ایران ویج به نقل از "میراث خبر" بررسی‌ها نشان می‌دهد که زاگرس از ۵۰۰ میلیون سال پیش اغلب اوقات دریا بوده است. از نظر پژوهشگران امنیت زاگرس در شباهت گونه‌های جانوری این منطقه با نواحی مونت ولگا در ایتالیا و گرین ریورز (دریای سبز) در آمریکا است. این بررسی‌ها نشان می‌دهد زاگرس در این دوران با نیم کره جنوبی ارتباط داشته است.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.