• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » اردل بهشت پنهان ایران سرافراز
  کد خبر : 2018175

  اردل بهشت پنهان ایران سرافراز

  اردل بهشت پنهان ایران سرافرازReviewed by on Mar 9Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  هفت چشمه، شهرستان اردل با دارا بودن بیشترین چشم انداز ها و مناظر طبیعی همانند سالهای قبل پذیرای خیل عظیمی از گردشگران می باشد، مختصری از جاذبه های گردشگری شهرهای شهرستان…

  اردل بهشت پنهان ایران سرافرازReviewed by on Mar 9Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  هفت چشمه، شهرستان اردل با دارا بودن بیشترین چشم انداز ها و مناظر طبیعی همانند سالهای قبل پذیرای خیل عظیمی از گردشگران می باشد، مختصری از جاذبه های گردشگری شهرهای شهرستان اردل را در زیر برایتان شرح می دهیم.

   

   
   "شهر اردل"
  اردل یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری  است. این شهر مرکز شهرستان اردل می‌باشد و مردمان آن دارای گویش،موسیقی وآداب بختیاری هستند.
  شهر اردل دارای چشم‌اندازهای بسیار زیبایی و دیدنی بوده و آب و هوای آن در تابستان خنک و در زمستان سرد می باشد.مناظر دیدنی که مشاهده میشود از باغهای اطراف شهر اردل می باشد.
  فاصله شهر اردل تامرکز استان،شهرکرد ۸۰ کیلومتر است و از بهترین سوغاتهای شهر اردل گلیم، تندار،خورجین،لباس محلی بختیاری،روغن خوش،قارا و کشک و… می باشد.
   

  " شهر سرخون"
  شهرسرخون مرکز بخش میانکوه از توابع شهرستان اردل در۱۳۰ کیلو متری جنوب مرکز استان چهارمحال بختیاری (شهرکرد) و در یک کیلو متری جاده ارتباطی استان، به استان خوزستان قرار دارد علاوه بر مرکز بخش میانکوه بودن این شهر مرکز تجمع طایفه اولاد حاجعلی از ایل هفت لنگ نیز می باشد.
  این شهرازتجمع سه روستای سرخون اولیاء ، سرخون قیصری وده شهبازی تشکیل شده است
  این شهراز طبیعت زیبا و اب و هوای مناسب برای زندگی وکشاورزی برخوردار است به تناسب با همین شرایط در این شهر کشاورزی در سطح خوبی انجام می گیرد کاشت عمده در این شهر برنج، گندم، جو، شبدر، نخود و… است.
  این شهر از هر سه بخش کشاورزی ، صنعت و خدمات برخوردار است:
  ۱- کشاورزی :چون فعالیت عمده مردم این شهر می باشد.
  ۲- صنعت: در بخش صنعت این شهر به تازگی در حال تحول است زیرا کارخانه آب معدنی در این شهر در حال احداث می باشد و در حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته است و صنایع دستی نیز رونق خوبی داشته است.
  ۳– خدمات: و در بخش خدمات به دلیل اینکه این شهرمرکز بخش می باشد ادارات زیادی به وجود امدن ،ادارات اموزش وپرورش بخش میانکوه، دادگاه عمومی بخش میانکوه، کمیته امداد امام خمینی، بخشداری میانکوه، اداره برق، نیروی انتظامی و بانکهای صادرات و کشاورزی در این شهرهستند.
  امید است در پایان، این تحقیق راهنمای خوبی برای شناسای شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی این شهر باشد.


  "شهر دشتک"
  شهر دشتک از توابع شهرستان اردل و در در۹۲ کیلومتری شهرکرد قرار دارد.

  این شهر با جمعیت بیش از۱۲۰۰۰ نفر بزرگ‌ترین شهر شهرستان اردل بشمار می‌رود.در اطراف روستا رودخانه دره گرم و دم دره از سرشاخه‌های اصلی کارون جریان دارند. دشتک زادگاه پژمان بختیاری از شاعران نامی کشور می‌باشد.میزان بارندگی دردشتک خیلی زیاد بوده و ارتفاع برف گاه تا ۱٫۵متر هم می‌رسد.اما در سال‌های اخیر میزان بارش کمتر شده‌است. زبان مردم لری بختیاری بوده و اهالی این شهراز دو شاخه اصلی ایل بختیاری یعنی ۷لنگ و ۴ لنگ متشکل گردیده‌اند.البته اکثریت مردم ۷لنگ می‌باشند.
  از چشمه‌های معرف آن می‌توان به چشمه دولاب-دره بیدها- تیچقا-سیگل-بنیوستان-دره گرم- سرآسیاب پیر- تک تک آب – دره باغ رانام برد.
  در شرق این شهر دره‌ای بنام دره شور وجود دارد که ابی کاملاًشور در آ«جریان داشته و معدن طبیعی نمک می‌باشد که همه ساله اهالی دشتک و روستاهای همجوار نمک آن را برداشت مینمایند. علاوه بر آن در گذشته سنگهای گچ را از محل مذکور برداشت کرده و با کوره‌های سنتی گچ استحصال می‌کردند. گفته می‌شود در دره مذکور نشانه‌هایی از ذخایر نفتی بدست آمده‌است.
  در جنوب شهر رگه عظیمی از شن آماده وجود داشته که از این رگه از چندین روستای سمت شرق روستا شروع شده و تاکیلومترها به سمت غرب امتداد می‌یابد که کارشناسان میزان آن را بسیار عظیم برآورد کرده‌اند. از محصولات کشاورزی شهر می‌توان به انگور -بادام-گردو-سیب ترش- آلوچه-زردآلو-گندم -جو- عدس- و… اشاره کرد. در دشتک ۱۰ مدرسه دولتی و ۸ مدرسه غیر انتفاعی فعالیت می‌کند.
  موقعیت جغرافیایی
  دشتک در مختصات جغرافیایی ۳۲ درجه و ۹ دقیقه عرض شمالی، و ۵۰ درجه و ۲۷ دقیقه طول شرقی قرار دارد. از جنوب به رشته کوه‌های میلی و از شمال به کوه سالداران و احمد لیوه منتهی می‌شود.شهر دشتک در فاصله۹۲کیلومتری از شهرکرد مرکز استان قرار دارد.
  آب و هوای این منطقه در تابستان گرم و در زمستان سرد و خشک می‌باشد. بارندگی در این منطقه نسبتاً زیاد بوده ولی در سالیان اخیر به دلیل تغییرات آب و هوایی و خشکسالی‌ها قدری از میزان بارش کاسته شده است.
  در اطراف دشتک دره‌ها ومناطق حاصلخیزی وجود دارد که بیشتر باغ‌های این منطقه در این مکان‌ها هستند. در شرق این شهر دره‌ای وجود دارد(دره شور) که در آن آب بسیار شوری روان است (از نظر زمین شناسی گنبد نمکی باعث بوجود آمدن آن شده است که احتمالاً نفت هم در زیر آن وجود دارد). این دره معدن طبیعی نمک می‌باشد. همچنین از جنوب تا غرب دشتک رگه‌های عظیمی از معدن طبیعی شن وجود دارد که مردم دشتک و اطراف از آن برای تهیه شن جهت فعالیت‌های عمرانی استفاده می‌کنند.

   

  "شهر کاج"
  کاج یکی از شهرهای بخش اردل و در۱۵کیلومتری این شهرستان  ودر۷۵کیلومتری مرکز استان واقع شده است  و با توجه به قابلیتهای بسیار زیادی که دارد در تاریخ ۱۳۹۲/۱/۶ به شهر ارتقاءیافته است .
  از نظر موقعیت جغرافیایی  در دامنه کوه زیبای  سالداران  و در حاشیه رود خروشان کاج که از سرچشمه های کوهرنگ سرازیر میشود و به رودخانه کارون میریزد واقع شده است که دارای طبیعت منحصر به فردو زیبایی است.
  مکانهای توریستی و گردشگری
  شهر کاج  به واسطه موقعیت خاص جغرافیایی که در آن واقع شده دارای اماکن تفریحی وزیارتی بسیاری است  ازجمله مکانهای زیارتی این شهر پیر حاجت-شاه ولی-پیر بلوطک، مادر سلیمان،شاه چراغ ،پیر ارزنک، بوده که درنقاط زیبای دامنه کوه های اطراف شهر و در حاشیه رودخانه واقع شده اند و مردم به واسطه علائق و اعتقادات مذهبی در این اماکن که طبق اخبار و شواهد باقی مانده یا محل گذر معصومین بوده و یا مقبره پیر یا مرشدی قابل احترام بوده است ،نذر و نیاز و یا مراسم مذهبی خود را به جای می آورند.
  ازنقاط تفریحی شهر  ،چم کاج-باغ نسه- چشمه کاج ،گلال-بیشه-وپارک ساحلی قو که در حاشیه رودخانه در سال ۱۳۹۲ توسط شهرداری احداث شده است میباشد و به دلیل طبیعت باصفای خود توجه گردش گران زیادی را به خود جلب کرده است.
  از دیر باز درکوههای اطراف شهر پرندگان وجانوران شکاری زیادی از جمله کبک-گوزن-خرس و…..وجود داشت که اکنون به علت صید بی رویه و دلائل دیگر بسیار کمتر دیده میشوند. رودخانه  کاج محل زندگی نوع خاص از ماهی بوده که متاسفانه این مورد نیز به علت عدم نظارت صحیح بر صید و شکارچیان بسیار زیان دیده و در حال حاضر ماهی رودخانه ای کمتر وجود دارد ولی در اطراف رودخانه سرمایه گذاران اقدام به احداث مزارع بسیار زیاد پرورش ماهی کرده اند که باعث ایجاد اشتغال و کار افرینی بسیار خوبی شده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.