• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » سلگی: روزانه مجوز ۱۸۰ عنوان کتاب صادر می‌شود/ امیرزاده: هیچ بدهی مالی در اجرای برنامه‌های استانی نداریم
  کد خبر : 2018143

  سلگی: روزانه مجوز ۱۸۰ عنوان کتاب صادر می‌شود/ امیرزاده: هیچ بدهی مالی در اجرای برنامه‌های استانی نداریم

  سلگی: روزانه مجوز ۱۸۰ عنوان کتاب صادر می‌شود/ امیرزاده: هیچ بدهی مالی در اجرای برنامه‌های استانی نداریمReviewed by on Mar 9Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس، در این نشست همایون امیرزاده؛ مشاور اجرایی معاونت فرهنگی، محمد سلگی؛ مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، امیرمسعود شهرام نیا؛ مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی،…

  سلگی: روزانه مجوز ۱۸۰ عنوان کتاب صادر می‌شود/ امیرزاده: هیچ بدهی مالی در اجرای برنامه‌های استانی نداریمReviewed by on Mar 9Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس، در این نشست همایون امیرزاده؛ مشاور اجرایی معاونت فرهنگی، محمد سلگی؛ مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، امیرمسعود شهرام نیا؛ مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی، مجید غلامی جلیسه؛ مدیرعامل خانه کتاب و سیدمحمد طباطبائی؛ مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی حاضر شدند و گزارشی از فعالیت های انجام شده و پیش رو برای استان‌ها و شهرستان‌ها در حوزه کتاب ارائه کردند.

  همایون امیرزاده در این نشست گفت: خوشحالیم که بگوییم در دوره اخیر بیش از ۳۳درصد از اعتبارات معاونت امور فرهنگی به طرح‌ها و برنامه های استان‌ها و شهرستان‌ها در حوزه کتاب و چاپ و نشر اختصاص داده شده است و با افتخار می گوییم این عدد در سال ۱۳۹۶ افزایش خواهد یافت.

  مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی بر اجرای برنامه‌های استانیِ حوزه نشر و کتاب در همه شهرستان‌های زیر مجموعه استان تاکید کرد و گفت: در تفاهم‌نامه هایی که معاونت فرهنگی با استان‌ها دارد تاکید شده که ۵۰درصد از اعتبارات اختصاص یافته از سوی این معاونت باید در شهرستان‌های غیر از مرکز استان هزینه شود و ما در سال ۱۳۹۶ بر این موضوع تاکید و توجه ویژه خواهیم داشت تا ثابت کنیم شعار «ایران، فقط تهران نیست» برای ما یک رویکرد جدی و مهم است

  امیرزاده ادامه داد: با افتخار می‌گوییم در پایان سال ۱۳۹۵ همه‌ی تعهدات خود نسبت به استان‌ها را انجام داده ایم و هیچ بدهی مالی در خصوص اجرای برنامه‌های استانی نداریم.

  وی افزود: از همه‌ی استان‌ها درخواست می‌کنیم طرح های خود در حوزه مسئولیت معاونت امور فرهنگی در سال ۹۶ را تا ابتدای اردیبهشت ماه ارائه کنند تا بعد از بررسی و تائید نسبت به تخصیص بودجه از محل اعتبارات این معاونت برنامه ریزی شود.

  مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی همچنین ضمن تقدیر از استان‌های فعال در طرح های ملی و سراسری حوزه نشر و کتاب گفت: انتظار داریم همه‌ استان‌ها در طرح هایی نظیر پایتخت کتاب ایران، روستاهای دوستدار کتاب، باشگاه‌های کتابخوانی و دیگر طرح‌ها و برنامه ها حضور جدی و موثر داشته باشند.

  در ادامه این نشست سید محمد طباطبائی؛ مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی با اشاره به تاکید این معاونت بر شعار «ایران فقط تهران نیست» ابراز امیدواری کرد که برگزاری برنامه‌های با کیفیت در حوزه استان ها و برگزاری برنامه های ملی حوزه نشر و کتاب در استان ها تداوم یابد.

  وی گفت: در همین راستا باید اشاره کنیم که در طرح‌های ترویج کتابخوانی ۲۵۰ شهر در طرح پایتخت کتاب ایران، ۲۵۰۰ روستا در طرح روستاها و عشایر دوستدار کتاب، ۵۰۰ گروه ترویج در همایش مروجان کتابخوانی و بیش از ۲هزار باشگاه کتابخوانی با ۲۵هزار عضو از ۱۷ شهر در جام باشگاه‌های کتابخوانی مشارکت داشته اند. همین حالا هم اختتامیه بزرگترین و گسترده ترین رویداد شعری کشور یعنی جشنواره شعر فجر در مشهد مقدس در حال برگزاری است.

  در ادامه این نشست محمد سلگی؛ مدیرکل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دروه اخیر حدود ۲۵درصد تولید کتاب کشور در استان‌ها انجام شده است که استان‌های قم، خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان شرقی در رتبه‌های نخست در این موضوع قرار دارند.

  وی ادامه داد: در حال حاضر آمار به ما می‌گوید که بااحتساب روزهای تعطیل به عنوان روز کاری، روزانه مجوز تعداد ۱۸۰ عنوان کتاب صادر و در دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی ثبت می شود.

  سلگی با اشاره به راه اندازی سامانه جامع نشر (سامن) اظهار داشت: با ارتقای سامانه قدیم و راه اندازی سامن بسیاری از مشکلات و موانع اجرایی در بررسی کتاب مرتفع خواهد شد.

  در ادامه امیر مسعود شهرام نیا با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه های کتاب مهمترین رویداد فرهنگی در هر استان محسوب می شود اظهار داشت: در دوره اخیر ۱۰۰ نمایشگاه کتاب استانی برگزار شده که بیش از ۳۰ نمایشگاه در سال ۹۵ بوده است.

  مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی گفت: در این نمایشگاه ها ۴میلیون عنوان کتاب عرضه شده، بیش از هزار نشست کتاب محور در بخش جنبی نمایشگاه برگزار شده و یک هزار و ۱۰۰ نفر از اهالی قلم استان ها در نمایشگاه های کتاب بن خرید کتاب دریافت کرده اند.

  وی به رویکرد معاونت فرهنگی و این موسسه درخصوص برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرهای دوم استان‌ها اظهار داشت: تاکنون تعداد ۶ نمایشگاه در شهرهای دوم استان‌ها برگزار شده و ما این رویکرد را ادامه خواهیم داد.

  بخش پایانی این نشست به مجید غلامی جلیسه؛ مدیرعامل خانه کتاب اختصاص داشت. وی گفت: طرح های حمایتی از کتابفروشی ها موجب ایجاد یک شور و شوق در شهرها شده و طبق آمار و ارقام می توان گفت استقبال از این طرح ها در شهرستان ها بسیار خوب بوده است.

  مدیرعامل خانه کتاب اظهار داشت: سال گذشته در عیدانه کتاب ۳۷۶ کتابفروشی مشارکت داشتند و در حال حاضر در دومین دروه عیدانه کتاب حدود ۸۰۰ کتابفروشی مشارکت دارند و فعال هستند و این نشان از موفقیت طرح های حمایت از کتابفروشی ها دارد.

  غلامی جلیسه ادامه داد: در طرح عیدانه کتاب در سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیون تومان یارانه پرداخت شد در حالی که در دومین دوره این طرح تا پایان سومین روز نزدیک به ۴۰۰ میلیون یارانه پرداخت شده و این یعنی در سه روز، ۵۰درصد کل یارانه پرداختی در نخستین دوره عیدانه کتاب پرداخت شده است.

  غلامی جلیسه گفت: طرح های این چنینی از آن جهت مهم، موثر و کاربردی است که اگرچه در یک محدوده زمانی برگزار می شود اما محل برگزاری آن کتابفروشی ها هستند که همیشه و همواره و در همه روزها و ماه های سال در شهرها فعالیت دارند.

  در پایان همایون امیرزاده به عنوان جمع بندی بحث های مطرح شده با اشاره به نامه های دریافتی در همین نشست گفت: قابل توجه است که همه این نامه‌ها درخواست کمک و حمایت از طرح های شهرستان هاست و همه نامه ها از طرف شهرهای کوچک استان ها آمده و باید بگوییم لازم است به این شهرهای کم برخوردار بیشتر توجه شود. ما هم تعهد می‌کنیم نسبت به اختصاص ۵۰درصد اعتبارات اختصاص داده شده به استان‌ها از سوی معاونت فرهنگی، حساسیت و نظارت بیشتر و دقیق‌تری داشته باشیم. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.