• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آخرین وضعیت جنگ با داعش در موصل/ چقدر تا شکست کامل تروریست ها زمان مانده؟
  کد خبر : 2017993

  آخرین وضعیت جنگ با داعش در موصل/ چقدر تا شکست کامل تروریست ها زمان مانده؟

  آخرین وضعیت جنگ با داعش در موصل/ چقدر تا شکست کامل تروریست ها زمان مانده؟Reviewed by on Mar 9Rating: مقامات نظامی آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفته اند که جمع بزرگی از رهبران گروه تروریستی داعش از شهر موصل عراق فرار کرده و به احتمال زیاد به شهر رقه مرکز خلافت خودخوانده شان گریخته اند….

  آخرین وضعیت جنگ با داعش در موصل/ چقدر تا شکست کامل تروریست ها زمان مانده؟Reviewed by on Mar 9Rating:

  مقامات نظامی آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفته اند که جمع بزرگی از رهبران گروه تروریستی داعش از شهر موصل عراق فرار کرده و به احتمال زیاد به شهر رقه مرکز خلافت خودخوانده شان گریخته اند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از عصر ایران با نزدیک شدن نیروهای عراقی به لحظه آزاد سازی کامل موصل منابع آمریکایی پیش بینی می کنند با شکست داعش در موصل ضربه نظامی و نمادین بزرگی به این گروه تروریستی وارد می شود اما این پایان کار نبوده و این گروه همچنان کنترل شهرهایی از عراق و سوریه را در دست خواهد داشت.

  موصل بزرگ ترین شهری است که تحت اشغال داعش قرار داشت و حالا با آزادسازی بخش های عمده ای از آن از سوی نیروهای ارتش عراق داعش کنترل بخش های کوچک تری از این شهر را در مناطق غربی و پرجمعیت آن در دست دارد و نبرد برای آزادسازی کامل این شهر و بیرون کردن داعش از آن به شدت ادامه دارد. همچنین هم اینک داعش کنترل شهر تلعفر در نزدیکی موصل را نیز در دست دارد.

  فرار غیر نظامیان عراقی از مناطق غربی موصل

  آخرین وضعیت جنگ با داعش در موصل/ چقدر تا شکست کامل تروریست ها زمان مانده؟

  همزمان گزارش ها حاکی است تروریست های داعش در مناطق غربی موصل برای جلوگیری از پیشروی نیروهای عراقی از تسلیحات شیمیایی نیز استفاده می کنند. آنها از گاز کلر و نیز گاز خردل ضعیف استفاده می کنند.

  یک مقام وزارت دفاع آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفته است که آزادسازی شهرهای باقی مانده در دست داعش در عراق ۶ ماه دیگر زمان خواهد برد. به گفته این منبع نظامی بیرون کردن داعش از عراق به ۶ ماه دیگر زمان نیاز دارد هر چند که در سوی دیگر جبهه نبرد یعنی در سوریه هنوز داعش کنترل شهرهایی از جمله رقه و نیز دیرالزور و ابو کمال و المیادین را در دست دارد.

  بنا به تخمین ها داعش هم اکنون و در مقایسه با سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ از بیش از دو سوم از مناطق تحت اشغال خود در عراق و سوریه بیرون رانده شده است.

  داعش در هفته ها و ماه های اخیر متحمل شکست های سنگینی شده و کنترل خود بر چند شهر مهم را از دست داده است. در ۲۳ فوریه گذشته واحدهایی از نیروهای مخالف مسلح حکومت سوریه با همراهی و کمک ارتش ترکیه موفق شدند داعش را از شهر مرزی الباب در شمال حلب و در مرز بین سوریه و ترکیه بیرون کنند. این شهر برای داعش از اهمیت سوق الجیشی مهمی برخوردار بود و به عنوان پایگاه فرماندهی انتقال نیروها و تجهیزات نظامی به شهرهای مختلف در عراق و سوریه استفاده می شد.

  همچنین در هفته های گذشته ارتش سوریه با کمک و پشتیبانی نیروی هوایی روسیه موفق شد شهر تاریخی پالمیرا از داعش پس بگیرد.

  اما پیش بینی ها بر این مبناست که گروه داعش با عقب نشینی احتمالی از شهرهای مختلف عراق و سوریه در ماه های آینده برای جنگ در شهر رقه که مرکز خلافت خودخوانده این گروه است، تمرکز خواهد کرد.

  به نوشته نیویورک تایمز داعش به احتمال فراوان قصد دارد شهر رقه را به یک میدان آتش بدل کند تا هزینه اقدام نظامی احتمالی علیه پایتخت خود خوانده خود را بالا ببرد؛ بدین منظور داعش در این شهر و مناطق پیرامونی آن میدان های گسترده مین گذاری شده و خانه های پر از مواد منفجره  تعبیه کرده و همچنین تونل های بزرگی را زیر زمین این شهر ایجاد کرده است.

  در کنار آن هم اکنون هزاران تروریست داعشی در شهر نفت خیز دیرالزور در جنوب غرب رقه مستقر بوده و کنترل این منطقه در اختیار داعش است.

  داعش همچنین کنترل دو شهر ابو کمال و المیادین را در سوریه در اختیار داشته و بر بخش های بزرگی از مناطق مرزی عراق با سوریه تسلط دارد.

  منابع نظامی آمریکا پیش بینی می کنند حتی با وجود آزاد کردن دو شهر مهم موصل و رقه از اشغال داعش، جنگ با شبه نظامیان وابسته به این گروه تمام نخواهد شد هر چند آزاد کردن این دو شهر مهم ضربه مهمی به این گروه تروریستی وارد خواهد کرد.

  پیش بینی ها حاکی از وجود ۱۵ هزار شبه نظامی داعشی در عراق و سوریه است که از این تعداد هم اینک حدود ۲۵۰۰ داعشی در مناطق غربی موصل و نیز شهر تلعفر مستقر هستند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.