• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ایران هارتلند دنیاست
  کد خبر : 2017910

  ایران هارتلند دنیاست

  ایران هارتلند دنیاستReviewed by on Mar 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  ابصارخبر، نشست بصیرت افزایی بررسی نقش و جایگاه ایران در نظام بین الملل  با هدف بررسی تحولات منطقه و نقش ایران در این تحولات توسط جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی در این دانشگاه…

  ایران هارتلند دنیاستReviewed by on Mar 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  ابصارخبر، نشست بصیرت افزایی بررسی نقش و جایگاه ایران در نظام بین الملل  با هدف بررسی تحولات منطقه و نقش ایران در این تحولات توسط جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی در این دانشگاه برگزار شد.

  محمد اثنی عشری استاد دانشگاه های اردبیل در ابتدای این نشست پس از تشریح تقسیم بندی مرزهای جغرافیایی و سیاسی منطقه و جهان به بیان نظریات دانشمندان و نظریه پردازان در خصوص تقابل شرق و غرب پرداخت.

  ایران " دروازه آسیا " و " چهار راه جهان " است
  استاد دانشگاه های اردبیل کشور ایران را به دلیل موقعیت خود یکی از مهم‌ترین و استراتژیک ترین کشورهای جهان عنوان کرد و گفت: به همین دلیل به ایران " دروازه آسیا " و همچنین " چهار راه جهان " اطلاق می‌شود.
  وی با بیان اینکه ایران از شمال با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه ‌است و همچنین از شمال به " دریای خزر " و از جنوب به " خلیج فارس " و " دریای عمان " محدود می‌شود، تصریح کرد: این دو منطقه از مناطق مهم استخراج " نفت " و " گاز " در جهان به شمار می روند.

   

  سیاست های خصمانه آمریکا بر پایه حمایت از اعراب منطقه است
  اثنی عشری  در ادامه سخنان خود به سیاست های ایالات متحده در خاورمیانه اشاره کرد و گفت:سیاست های خصمانه آمریکا بر پایه حمایت از اعراب منطقه در مواجهه با انقلاب های مردمی  شکل گرفته است،
  وی خاطر نشان کرد: این موضوع با نگاهی به تحولات چند دهه اخیر در سرکوب قیام های مردمی توسط نیروهای مورد حمایت ایالات متحده آمریکا مشهود است؛ از کمک به محمدرضا شاه در رویارویی با موج مردمی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران تا سرکوب جنبش مردمی در بحرین و یمن را می توان ازاین دست برشمرد. 
  پژوهشگر روابط بین الملل با تأکید بر این که مجموعه این عوامل باعث شده رفتار ایالات متحده در موضوع یمن، چالش برانگیز و ناقض صلح و امنیت بین المللی باشد، گفت: کشور یمن در این میان با مقاومت و یکپارچگی، تهاجم عربستان را وارد مرحله فرسایشی می کند و این موضوع، کمک نهادها و سازمان های بین المللی در راستای توقف این تهاجم را جدی تر و ملموس تر خواهد کرد.
  وی با بیان اینکه روی کار آمدن دول مردمی شیعه و طرفدار جمهوری اسلامی ایران مورد پسند قدرتهای فرامنطقه ای نخواهد بود، تصریح کرد: این موضوع توازن قدرت در خاورمیانه را به سمت تهران هدایت خواهد کرد و این مورد پسند دشمنان جمهوری اسلامی ایران نیست.

   

  ایران هارتلند دنیا و کانون تحولات و ثبات منطقه جنوب غرب آسیا است
  استاد دانشگاه های اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به مقایسه وضعیت ایران در فضای هارتلند پرداخت و گفت: بر اساس تئوری سر هالفورد مکیندر جغرافی دان انگلیسی، هرکس منابع انسانی و فیزیکی اور- آسیا واقع در بین آلمان و سیبری را اختیار داشته باشد می تواند جهان را کنترل کند. 
  وی با اشاره به تز معروف مکیندر که بیان می کند؛ حوزه داخلی اروآسیا منطقه محوری سیاسی جهان است. متذکر شد؛ این منطقه محوری توسط یک حاشیه هلالی شکل محاصره می شود که خاورمیانه در ان جای دارد. 
  پژوهشگر روابط بین الملل تصریح کرد: موازنه قدرت بین قدرتهای بری و بحری باعث می شود تا بدین وسیله یک کشور معین نتواند بر هارتلند تسلط بیابد. 

   

  ۵۰ هزار محصول از نفت می توان تولید کرد
  اثنی عشری در ادامه سخنان خود با انتقاد از مسئولین اجرایی کشور در خصوص وضعیت  اقتصاد به درآمدهای نفتی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ۱۰۰سال است نفت این سرمایه ملی را استفاده می کنیم، اما با وجود پیشرفت های علمی  هنوز نتوانسته ایم محصول اول نفت یعنی بنزین را با کیفیت تولید کنیم  و این در صورتی است که کشورهای اروپایی نفت خام وارداتی ما با با تبدیل به ۵۰ هزار مشتقات دوباره به خود ما فروخته و چندین برابر سود عاید خود می کنند.

  وی با بیان اینکه در وضعیت هارتلند اقتصاد کشور آسیب می بیند، خاطرنشان کرد؛امروز در دورانی قرار داریم که درآمد ها کافی نیست و یک شغل کفاف نمی دهد بنابراین همه باید کار کنند تا چرخ خانواده بچرخد.
  استاد دانشگاههای اردبیل در ادامه سخنان خود به گفته های فوکویاما در خصوص نظم نوین جهانی اشاره کرد و گفت: طبق گفته های این نظریه پرداز جهان به دو صورت لیبرال و دموکراسی اداره می شود.

   

  اصل جهانی شدن مال شیعیان است
  پژوهشگر اردبیلی با بیان اینکه جهانی سازی با جهانی شده متفاوت است،گفت: اصل جهانی شدن که دنیای آرمانی جامعه جهانی است مال شیعیان است. که در سال ۱۲۸۵ مطرح شده است.
  اثنی عشری در ادامه سخنان خود به بیان تفاوت لیبرالیسم با دموکراسی از زوایای مختلف پرداخت و گفت: دستیابی به حداکثر آزادی و خودمختاری ممکن و مسؤلانه فردی در جامعه، هدف غایی هر لیبرالی در سیاست است.

  وی تفکیک حوزه جامعه از حوزه حکومت و  محدود کردن قدرت حکومت توسط قانون، حقوق و آزادی‏های فردی را دو رهنمود لیبرالیسم بیان کرد و گفت: حاکمیت مردم، برابری سیاسی شهروندان و حکمرانی اکثریت همراه با رعایت حقوق بنیادی اقلیت سه مبنای اساسی دموکراسی است.
  استاد دانشگاههای اردبیل با بیان اینکه لیبرالیسم مدرن با دموکراسی کهن قابل جمع نیست. تصریح کرد: دموکراسی پاسخی به خواست بنیادین تقسیم قدرت است، درحالی‏که لیبرالیسم پاسخی به خواست بنیادین محدود کردن قدرت محسوب می شود.

  ایران آسیب ناپذیر است
  استاد دانشگاه های اردبیل در ادامه سخنان خود به بیان علل آسیب ناپذیری جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: یکی از دلایلی که ایران را به کشوری آسیب ناپذیر تبدیل کرده قرار گرفتن این کشور در دل دفاعی ترین کشورهای دنیا در آسیای مرکزی است.
  پژوهشگر اردبیلی با بیان اینکه ایران همانند چین دارای ۱۵ همسایه است و می تواند بهترین بازار به لحاظ در اختیار داشتن تکنولوژی برتر در منطقه را در اختیار داشته باشد،گفت: با اینحال متأسفانه امروز بنا به دلایلی تأثیر ما درکشورهای منطقه به اندازه کشور روسیه نیست. 

  اثنی عشری افزود: با کمی برنامه ریزی می توان از تأثیرات اقتصادی ترکیه بر کشورهای همجوار پیشی گرفته و به نوعی عربستان را نیز پشت سرگذاشت.
  وی اوضاع اخیر ترکیه را یاداور شد و گفت: اگر ایران به لحاظ سیاسی در آن بحبوحه به داد اردوغان نمی رسید، الان اردوغانی وجود نداشت و جنگ داخلی نیز ترکیه را فرا گرفته بود.

  استاد دانشگاه های اردبیل در پایان سخنان خود با بیان اینکه امروز بعضی شاخصه های دموکراسی جهانی اند، خاطر نشان کرد: آزادی، استقلال و حتی جمهوری اسلامی از جمله این شاخصه ها هستند پس نگاه ما باید مستقیم باشد تا بتوانیم با تفکرات ضد ایرانی  و اسلامی مقابله کنیم.

   

  محمد اثنی عشری استاد دانشگاه های اردبیل محمد اثنی عشری استاد دانشگاه های اردبیل محمد اثنی عشری استاد دانشگاه های اردبیل محمد اثنی عشری استاد دانشگاه های اردبیل محمد اثنی عشری استاد دانشگاه های اردبیل محمد اثنی عشری استاد دانشگاه های اردبیل

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.