• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » قمپزهای ترامپ!
  کد خبر : 2017657

  قمپزهای ترامپ!

  قمپزهای ترامپ!Reviewed by on Mar 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کلمه قمپز» در محاورات کوچه بازاری مردم ایران زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای هر ادعا و سخنی که از واقعیت خالی باشد. رواج کلمه قمپز ریشه در جنگ چالدران دارد، جنگی که سپاه قزلباش ایران بدون اسلحه…

  قمپزهای ترامپ!Reviewed by on Mar 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کلمه قمپز» در محاورات کوچه بازاری مردم ایران زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای هر ادعا و سخنی که از واقعیت خالی باشد. رواج کلمه قمپز ریشه در جنگ چالدران دارد، جنگی که سپاه قزلباش ایران بدون اسلحه گرم به مصاف سپاه عثمانی رفت و علی‌رغم رشادت، شکست را تجربه کرد، جنگی که به یک حماسه در افکار عمومی ایران در زمان خود تبدیل شد و البته انتقامش هم پس از مدتی و در جنگ‌های آتی گرفته شد. چالدران هرگز از خاطرها برنخاست و شهدای ایران در آن جنگ تقدس یافتند، تا مدت‌ها پس از آن جنگ، قسم به خون شهدای چالدران برای ایرانیان قسمی برگشت‌ناپذیر بود. در آن جنگ اما، عثمانی‌ها از نوعی گلوله توپ استفاده می‌کردند که قمپز خوانده می‌شد، صدای مهیبی داشت اما تلفات نداشت و بیشتر برای وحشت‌افکنی در بین قزلباشان ایرانی استفاده می‌شد. از آن زمان تاکنون، قمپز هنوز در ادبیات مردم ایران مرسوم است. با این حال، قمپز حتما لازم نیست از توپ‌های ینی‌چری‌های عثمانی شلیک شود، گاهی هم می‌تواند از دهان رئیس‌جمهور آمریکا خارج شود.

  «درباره ایران، وقتی آنها با قایق‌های کوچکشان دور ناوشکن‌های زیبای ما می‌چرخند و رفتارهایی با مردم ما انجام می‌دهند که نباید به آنها چنین اجازه‌ای داده می‌شد، ما به آنها شلیک کرده و آنها را از آن آبها بیرون می‌کنیم.» اینها گفته‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مبارزات انتخاباتی است. اما دوشنبه‌شب، رویترز خبری به این شرح منتشر کرد: «قایق‌های تندروی ایرانی به کشتی آمریکایی "یو اس ان اس اینوینسبل" تا فاصله حدودا ۵۵۰ متری نزدیک شده‌اند.» واکنش این کشتی آمریکایی که ترجمه نام آن می‌شود «شکست‌ناپذیر» در نوع خود جالب بوده است: «تغییر مسیر». به گفته منبع خبری رویترز، سه کشتی نیروی دریایی سلطنتی انگلیس هم همراه کشتی آمریکایی بودند!

  دونالد ترامپ همچنین پس از آزمایش یک موشک بالستیک توسط ایران، اعلام کرد که ایران را در مدار توجه (شرایط هشدار) قرار داده است، اما در خصوص مساله موشکی هم دقیقا همان کاری را کرد که دولت اوباما انجام می‌داد. همان‌طور که اوباما اندکی پس از اجرایی شدن برجام، یازده شخص و نهاد را به فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا افزود، ترامپ هم ۲۵ شخص و شرکت را به این فهرست اضافه کرد، تحریم‌هایی که هم اوباما می‌دانست و هم ترامپ می‌داند بر صنعت موشکی ایران ندارد.

  سه‌شنبه شب اما خبر دیگری آمد. «ایران باید کاملاً و با دقت، به همه تعهدات و اقدامات فنی (ذیل برجام) پایبند بماند تا آژانس بتواند (برای دیگر اعضا) اطمینان ایجاد کند…. چیزی جز اجرای دقیق (برجام) نمی‌تواند در جامعه جهانی نسبت به متعهد ماندن ایران به تعهداتش، اطمینان ایجاد کند.» این بیانیه «اندرو شفر»، کاردار دولتی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که رئیسش معتقد است برجام بدترین توافقی است که آمریکا تاکنون به آن رسیده است! اگر برجام توافق خوبی برای آمریکایی‌ها بوده – که بوده – برای چه ترامپ در ادبیاتش چنین به آن می‌تازد؟ چهارشنبه‌شب نیز، وبگاه ضدایرانی واشنگتن فری بیکن گزارش داد که «وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه در پاسخ به این وبگاه گفته است که همچنان به صدور مجوز به شرکت‌هایی چون «بوئینگ» برای فروش هواپیما به ایران ادامه می‌دهد!»

  فری بیکن همچنین نوشته است که عدم تغییر رویکرد دولت آمریکا در قبال ایران، موجب ناخرسندی فزاینده شماری از نماینده‌های جمهوری‌خواه از دولت ترامپ شده است.

  چنین عبارات یا تهدیداتی را از جانب ترامپ و مسئولین رده‌بالای دولت او، اگر قمپز نباید خواند، پس چه باید نامید؟ البته یک احتمال وجود دارد، شاید مشاوران ترامپ به او گفته‌اند که در ایران برخی رشادت قزلباشان را برای نترسیدن از قمپز ندارند، پس تا می‌تواند قمپز در کند!

  اما آقای ترامپ نباید فراموش کند که ممکن است برخی سیاسیون ایرانی از قمپزهایش بترسند، با این حال، قایق‌های تندروی ایرانی را کسانی می‌رانند که نه از قمپز می‌ترسند، نه از ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.