• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » انتظام مالی دولت در گرو هدفمندی واقعی یارانه ها
  کد خبر : 2017488

  انتظام مالی دولت در گرو هدفمندی واقعی یارانه ها

  انتظام مالی دولت در گرو هدفمندی واقعی یارانه هاReviewed by on Mar 7Rating:  پول‌نیوز – مجلس در اولین روز کاری خود در هفته جاری با تصویب یک مصوبه دولت را به دردسر انداخت! بودجه یارانه ها برای سال آینده ٣٧ هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان تعیین شد تا تامین کننده یارانه ۶٨ میلیون نفر در سال…

  انتظام مالی دولت در گرو هدفمندی واقعی یارانه هاReviewed by on Mar 7Rating:

  انتظام مالی دولت در گرو هدفمندی واقعی یارانه ها پول‌نیوز – مجلس در اولین روز کاری خود در هفته جاری با تصویب یک مصوبه دولت را به دردسر انداخت! بودجه یارانه ها برای سال آینده ٣٧ هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان تعیین شد تا تامین کننده یارانه ۶٨ میلیون نفر در سال آینده باشد.

   این در حالی است که در حال حاضر ۷۷ میلیون نفر یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵٠٠ تومانی را ماهانه دریافت می کنند و برای سال آینده دولت باید ٩ میلیون نفر را از لیست دریافت کنندگان یارانه حذف کند.

   در جلسه علنی بررسی یارانه ها در بودجه سال ۹۶ نوبخت به عنوان نماینده دولت نهایت تلاش خود را به کار گرفت تا نمایندگان را متقاعد کند از تصمیم خود کوتاه بیایند؛ وی در مخالفت با این مصوبه گفت: حذف یارانه خانواده های پردرآمد در راستای احکام قانونی و این موضوع که به صورت هدفمند منابع سازمان هدفمندی یارانه ها به اقشاری برسد که نیازمند هستند، صورت گرفت و تا تاریخ اول بهمن سال جاری یارانه نقدی چهار میلیون و ٨۵٣ هزار و ٣٨۶ نفر حذف شد. نظر مجلس این بود که یارانه هر فردی که درآمد او بالغ بر سه میلیون تومان در ماه باشد، حذف شود.

  رییس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: این حکم به منزله این است که اگر فردی که در تهران زندگی می کند، مستاجر باشد، بیماری داشته باشد یا فرزند او دانشجو باشد، اگر کل درآمد ماهانه اش به ٣ میلیون تومان برسد، این فرد ثروتمند تلقی شده و باید یارانه او قطع شود که البته به نظر ما این عادلانه نبود. با اینکه ما یارانه چهار میلیون و ٨٠٠ هزار نفر را بر اساس قانون حذف کردیم اما نامه های فراوانی از دفاتر خود نمایندگان مجلس دریافت کردیم مبنی بر اینکه یارانه بعضی از بازنشستگان آموزش و پرورش به استناد اینکه کل درآمد ناخالص خانوارشان سه میلیون تومان بود، حذف شده است.

  نوبخت تصریح کرد: در این راستا ما ناچار به حذف یارانه چهار میلیون و ٨٠٠ نفر شدیم، اما پس از آن با توجه به مدارک افرادی که یارانه آنها حذف شده بود به ما ارایه دادند متوجه شدیم که حذف یارانه آنان واقعا ظلم است و مجبور شدیم باردیگر یارانه آنها را پرداخت کنیم. سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از حذف یارانه کسانی که محرز شود مستحق دریافت یارانه نیستند بسیار استقبال می کند، ولی این گونه اجبارها جز اینکه نارضایتی ایجاد کند و به افراد نیازمند که در عسرت هستند فشار وارد می آورد، چیز دیگری نیست.

  محمود جام ساز کارشناس ارشد اقتصادی در مورد یارانه های نقدی، وضعیت پرداخت آن در سال آینده و نیز تصمیمی که باید از سوی دولت در مورد این مصوبه گرفته شود به خبرنگار پول نیوز گفت: اصولا پرداخت نقدی یارانه ها به طور یکسان به همه آهاد جامعه از ابتدا با اهداف مصوبه برای پرداخت یارانه ها مطابقت نداشت و قرار بود تنها ۵۰ درصد حاصل از مابع التفاوت فروش حاملهای انرژی بین افراد مشمول یا هدف توزیع شود.

  وی تصریح کرد: اما دولت دهم با یک انحراف آشکار اقدام به پرداخت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به طور مساوی به همه افراد و به طور ماهانه کرد و جالب آنکه آمار پرداخت یارانه ها حتی بیش از جمعیت احصا شده بود.

  وی ادامه داد: این شیوه نه تنها در جهت تامین عدالت اجتماعی قرار نداشت بلکه مخدوش کننده عدالت بود، زیرا فقیر و غنی به یک میزان از یارانه بهره می بردند.

  جام ساز تصریح کرد: در زمانی که یارانه ها به مبلغ موصوف پرداخت می شد قدرت خرید آن به میزان دریافتی یارانه بود اما تورم در سال بعد و سالهای بعد از آن نه تنها قدرت خرید یارانه های پرداختی را به شدت کاهش داد بلکه یک مطالبه دایمی را برای آنان رقم زد که کمترین تاثیر را در سبد معیشتی مردم بر جای گذاشت.

  این کارشناس اقتصادی یادآوری کرد: دولت یازدهم با توجه به تکلیف قانونی خود مبنی بر اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به پرداخت آن اصرار ورزید اما ضمن آنکه معتقد بود که باید یارانه ها به صورت هدفمند پرداخت شوند و توانگران از لیست شمول دریافتی ها کنار گذاشته شوند در ابتدا به صورت یک فراخوان پیشنهاد انصراف داوطلبانه داد که متاسفانه چندان مورد استقبال قرار نگرفت و با کمال تعجب توانگران نیز اعلام انصراف ندادند به جز تعدادی معدود در حدود ۲ میلیون نفر که این امر به هیچ وجه هدف از پرداخت یارانه ها را تامین نمی کرد.

  مجلس شورای اسلامی در سال گذشته پیشنهاد داد ۲۴ میلیون نفر از یارانه بگیران حذف شوند اما این بار دولت با توجه به ملاحظات خاص با این امر موافقت نکرد؛ در حالی که لازم بود عده کثیری از یارانه بگیران حذف شوند و دولت شاید به سبب واهمه از دست دادن پشتیبانی مردم با این حذف مخالفت کرد.

  جام ساز افزود: پرداخت ۴۸ هزار میلیارد تومان در سال برای یارانه هم گره کوری را از معضل معیشتی مردم _با توجه به انباشت تورم از ابتدای سال پرداخت یارانه _ باز نمی کند و هم هزینه گزافی را به دولت تحمیل می کند زیرا منبع پرداخت یارانه که همانا مابع التفاوت فروش انرژی بود کفاف پرداخت این مبلغ را نمی دهد و دولت مجبور بوده که از منابع دیگر مثلا بانک مرکزی استقراض نماید که این امر خود پایه پولی را افزایش داده و معضل تورم را در پیش دارد. حال شرایطی ایجاد شده که دولت باید ۹ میلیون نفر را از شمول پرداخت یارانه خارج کند که راهکار انتخاب این افراد حایز اهمیت است.

  این تحلیلگر بر این باور است: دولت قادر است بیش از ۹ میلیون نفر را از لیست پرداخت یارانه خارج کند تا واقعا افراد فقیر و آسیب پذیر تنها مشمول دریافت یارانه شوند.

  جام ساز گفت: اما ملاحظات سیاسی در امور اقتصادی نقش مهمی ایفا می کند؛ اگر کاندیدایی با بلند کردن پرچم یارانه ها مبلغی بیش از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان و برای همه مردم به میدان بیاید ممکن است که بسیاری از آرا را به خود اختصاص بدهد.

  وی افزود: خلاصه آنکه صلاح مردم و رفاه آنها نباید دستخوش امیال سیاسی شود متاسفانه در کشور ما اقتصاد و سیاست به نحو تنگاتنگی در هم تنیده شده اند و اقتصاد به سیاست وام می دهد و سیاست از اقتصاد حمایت می کند.

  جام ساز در پایان گفت: لازم است یکبار و برای همیشه مساله یارانه ها به طور واقعی هدفمند شود، هر چه این امر به تعویق بیفتد مرتب بر هزینه های دولت ها افزوده شده و مطالبات مردم ادامه خواهد داشت و دولت ناگزیر است که منابع آن را یا از طریق صندوق توسعه و یا بانک مرکزی و یا ردیف های دیگر بودجه تامین کند که این امر انتظام مالی دولت را بر هم می زند.

  پول نیوز

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.