• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » کتابخانه ملی ایران سومین کتابخانه ملی جهان
  کد خبر : 201732

  کتابخانه ملی ایران سومین کتابخانه ملی جهان

  کتابخانه ملی ایران سومین کتابخانه ملی جهانReviewed by Aryan on Dec 13Rating: “اسحاق صلاحی”با بیان این مطلب افزود: کتابخانه کنگره آمریکا با نرم افزار اپل فعال است و فقط این گوشی ها قابلیت ارتباط و جستجو با این کتابخانه را دارد. وی اظهارداشت: کتابخانه ملی بریتانیا نیز دارای همین محدودیت است و تلفن های همراه…

  کتابخانه ملی ایران سومین کتابخانه ملی جهانReviewed by Aryan on Dec 13Rating:

  “اسحاق صلاحی”با بیان این مطلب افزود: کتابخانه کنگره آمریکا با نرم افزار اپل فعال است و فقط این گوشی ها قابلیت ارتباط و جستجو با این کتابخانه را دارد.
  وی اظهارداشت: کتابخانه ملی بریتانیا نیز دارای همین محدودیت است و تلفن های همراه فقط با یک نرم افزار خاص قابلیت جستجو را دارند.
  رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: قابلیت نرم افزار جستجوی کتابخانه ملی ایران بگونه ای است که هرشخصی با هرنوع گوشی تلفن همراه که قابلیت اجرای نرم افزار اندروی را داشته باشد، می تواند به منابع مورد نظر خود دسترسی پیدا کند.

  صلاحی تصریح کرد: این سازمان از نظر ابنیه و میزان منابع کتاب و سند درسطح منطقه رتبه اول را دارد.
  وی با اشاره به راه اندازی شیفت شب این سازمان، گفت: در زمان حاضر در این شاخص چهارمین کتابخانه درجهان هستیم.
  رییس سازمان اسناد ملی به راه اندازی سایت مرجع مجازی در این سازمان اشاره کرد و افزود: این سایت امکان جستجو و راهنمایی را برای پژوهشگران درحوزه کتاب و سند به صورت آنلاین و آفلاین فراهم کرده است.

  صلاحی حفظ و حراست از میراث فرهنگی را وظیفه همگانی دانست و افزود: به منظور جمع آوری اسناد و کتابهای خطی موجود دردست مردم از طریق هبه، وقف، خرید و عکس برداری از این آثار سعی در حفظ حافظه تاریخی ملی داریم.
  وی تاکید کرد: درصورتی که افرادی برای ارایه این اسناد و کتابها مراجعه کنند، این سازمان مراجعه کننده را مالک حقیقی تلقی می کند و پس از قیمت گذاری بهای آن را پرداخت می کند.

  رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: درصورت تمایل خانواده های معظم شهدا پس از تصویر برداری و ثبت این آثار، اصل آثار به خانواده شهید بازگردانده می شود و یا نسخه های دیجیتال آن در اختیار این خانواده ها قرارخواهد گرفت.
  صلاحی به جمع آوری این آثار توسط بنیاد شهید و برخی مراکز فرهنگی اشاره کرد و افزود: این جمع آوریها موازی کاری نیست و مورد تشویق ماست.
  وی گفت: در زمینه تاریخ شفاهی نیز درصدد تهیه منابعی متقن درباره تاریخ شهدا و دفاع مقدس برای پژوهشگران هستیم.
  رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین به تاریخچه فرهنگی اصفهان اشاره کرد و افزود: اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی به یک مرکز اسنادی و کتابخانه معتبر احتیاج دارد.

  این مقام مسئول اظهارداشت: براساس رویکرد جدید این سازمان به دنبال ارجاع اسناد هر استان به آن استان هستیم زیرا کتابخانه هر ملت حافظه ملی آن کشور است و باید برای استفاده نسلهای کنونی و آینده در دسترس همگان قرار گیرد.
  صلاحی گفت: سازمان در زمان حاضر براساس تدبیری که صورت گرفته در 9 استان اقدام به راه اندازی نمایندگی کرده و با مجوز رییس جمهوری و هیات امنا بزودی در 21 مرکز استان دیگر نیز نمایندگی ایجاد می کند.

  وی افزود:‌ با راه اندازی نمایندگی این سازمان در اصفهان، کتابهای لازم و در حد استاندارد برای بهره برداری پژوهشگران در اختیار این استان قرار می گیرد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.