• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سهم درآمد ملی گردشگری هنوز مشخص نیست
  کد خبر : 2017314

  سهم درآمد ملی گردشگری هنوز مشخص نیست

  سهم درآمد ملی گردشگری هنوز مشخص نیستReviewed by on Mar 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی برجام: اقتصاد گردشگری و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عصر روز ۱۶ اسفند در حالی برگزار شد که قرار بود اکبر ترکان رئیس مناطق آزاد حضور داشته باشد اما بدون حضور…

  سهم درآمد ملی گردشگری هنوز مشخص نیستReviewed by on Mar 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی برجام: اقتصاد گردشگری و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عصر روز ۱۶ اسفند در حالی برگزار شد که قرار بود اکبر ترکان رئیس مناطق آزاد حضور داشته باشد اما بدون حضور وی در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

  در این برنامه رضا مسرور مدیرعامل منطقه آزاد انزلی گفت: حضور سرمایه گذار در مناطق آزاد با همگرایی ارتباط دارد. هر سرمایه گذاری وقتی وارد مناطق آزاد شود به همگرایی در عرصه روابط خارجی نیز توجه می کند.

  وی گفت: در یک سال اخیر میزان سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی با جذب ۶۹ پروژه مواجه بوده است آن هم با ارزش سرمایه گذاری ۲۳ هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال که از حیث ارزش چیزی حدود ۵۴ درصد حجم سرمایه گذاری در این منطقه افزایش پیدا کرده است. نمی توان گفت که این میزان چقدر با تحولات برجام ارتباط دارد. اولین نکته بعد از برجام این است که ۳۰۰ میلیارد سرمایه خصوصی در پروژه زیرساختی اسکی روی آب در بندر کاسپین که بزرگترین بندر در حال ساخت است جذب شده است.

  مسرور ادامه داد: دو بانک خارجی در انزلی درخواست ایجاد شعبه کرده اند بانک سوم نیز از سوئیس بوده است. امیدواریم بانک مرکزی مساعدت لازم را جهت ایجاد این بانکها فراهم کند.

  براهیم باقرزاده معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس نیز گفت: ۱۱۹ شرکت صنعتی با سرمایه گذاری یک هزار و ۹۹۰ میلیاردتومان در منطقه انجام شده است که یک هزار و ۴۵۵ میلیارد تومان سرمایه داخلی و ۴۲۰ میلیارد تومان نیز سرمایه خارجی بوده است.

  علیرضا رحیمی مدیرگردشگری مناطق آزاد هم از تهیه سند راهبردی گردشگری خبر داد و گفت: دو محور از ۱۰ محور این سند مربوط به گردشگری و مشارکت جوامع محلی و توسعه گردشگری است.

  وی گفت: با شرکت اکور فرانسه مذاکراتی در زمینه بهره مندی و مدیریت هتل ها انجام شده است. اولین کشتی کروز با اقامت ۴۰۰ نفر نیز صحبت شده که در سواحل ایران فعالیت کند. ۳۶ هتل در جزیره کیش نیز در حال ساخت است. ما با افزایش ۳۵ درصدی ورود گردشگران خارجی به ارس روبرو بوده ایم. برای ساخت ۵ هتل در منطقه آزاد ارس نیز مذاکرات انجام شد. ما با گشایش خط ریلی نخجوان- جلفا – مشهد بعد از ۱۶ سال روبرو بودیم. مجتمع بندری کاسپین که در سال ۹۲ تعطیل شده بود هم با ۹۳ درصد پیشرفت مواجه شده است. در منطقه آزاد انزلی مجوز به دو هتل ۵ ستاره داده شده و با ۳۲ هیئت مذاکرات خارجی در زمینه مشارکت در صنعت گردشگری انجام شده است. تکمیل پایانه خلیج فارس در منطقه آزاد اروند و تکمیل راه آهن شلمچه از دیگر پروژه های ما بوده است. در منطقه آزاد قشم عقد قرارداد خواهرخواندگی با شهر گوانگ ژو چین  انجام شد. تفاهم نامه ای نیز با منطقه ازاد کره جنوبی و ایجاد خط کشتیرانی با کشور عمان به انجام رسید. بیشتر این اتفاقات در فضای پسابرجام رخ داده است.

  پس از آنکه هر یک از مسئولان مناطق آزاد اقتصادی و تجاری به ارائه عملکرد خود در دوران پسابرجام پرداختند. رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، معاون صنایع دستی و یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس به همراه حجت الاسلام محمدعلی زم سخنرانی کردند.

  سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: هر یک از توافقات انجام شده در طول تاریخ نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران بوده است. بدنبال آن شاهد تحولاتی در کشور بوده ایم. آخرین نمونه آن قرارداد ۵۹۸ بود و بعد از آن شاهد دوران سازندگی بودیم. معمولا توافقات بین المللی چنین خصوصیاتی دارند.

  وی ادامه داد: یکی از خصوصیات فرهنگ ما، جهانی بودن آن است.

  رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی افزود: باید بدانیم منظور از اقتصاد مقاومتی چیست؟ اقتصاد مقاومتی را  آیا به اقتصادی می گوییم که درها را ببندیم و ریاضت بکشیم؟ تعریف من این است که اقتصاد مقاومتی مانند تک درختی وسط بیابان است یعنی یک فضای اکولوژی ایجاد می کند اما باید بتواند در هر شرایطی روی خود بایستد و در مقابل خشکسالی آنقدر ریشه هایش عمیق باشد که مقاومت کند. اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد ژاپن، کره جنوبی و سوئیس اما نه صورت ظاهری آن بلکه بنیادهای آن مطرح است.

  وی گفت: وقتی به میراث فرهنگی نگاه می کنیم همیشه در وضعیتی زندگی می کرده ایم که ناگزیر به اقتصاد مقاومتی بوده ایم. هر یک از زیستگاههای ما باید شرایط بقا را می داشتند. نمی توانستند به جایی متکی بوده باشند. این تجربه ای بوده که در دوره جدید آن را ترک کرده ایم. به همین دلیل است که اگر نفت ما را نخرند می میریم چون نمی توانیم مقاومت کنیم. تهران نیز در وضعیتی قرار گرفته است که با یک بحران فقط فرصت داریم بمیریم. یعنی ما الگوی زیستن در شرایط بحرانی را در این سرزمین را ترک کرده ایم.

  بهشتی گفت: همیشه ایران برای جهان جذابیت داشته است اگر کسی بخواهد درباره هر موضوعی صحبت کند سابقه آن را باید از ایران بدهد. مثل موضوعاتی از جمله یک جانشینی بشر، اکتشافات فلز، اولین روستاها و …

  حجت الاسلام محمدعلی زم معاون اجتماعی و فرهنگی مناطق آزاد تجاری و اقتصادی هم در ادامه گفت: توقع زیادی بوده که فکر کنیم باید گردشگری نیز آثار بعد از برجام را به خود می دیده است. ما هنوز در کشور بر سر ایدئولوژی گردشگری بحث داریم. هنوز نظام برنامه ریزی کشور جرأت نکرده که سهم درآمد ملی را در گردشگری به صورت جدی مشخص کند. هنوز گردشگری از نظر برخی از افراد معادل لاابالی گری است. وقتی قیمت شش میلیون بشکه صادرات نفت ما تغییر می کند باید دستگاههای مختلفی پاسخگو باشند اما اگر در گردشگری ۱۰۰ هزار نفر به ایران بیایند لازم نیست کسی درباره آن پاسخ دهد این نشان می دهد که در زیرساخت فکر و باور به توانمندی گردشگری مشکلات اساسی داریم. آمار سال ۹۴ مناطق آزاد نشان می دهد حدود ۱۲ هزار و ۱۰۰ میلیون تومان گردش مالی حاصل از گردشگری وجود داشته است که در گذشته نبود. در جزیره کیش گردشگری با رویکرد توریست خارجی رونق پیدا کرده است بویژه برای گردشگران اروپایی که خواستار ویتامین آفتاب هستند.

  وی گفت: در منطقه آزاد ارس بعد از برجام با رشد ۳۵ درصد تورهای ورودی از فرانسه و آلمان روبرو بودیم. جذب سرمایه برای ۵ هتل و هتل آپارتمان، همکاری با ارمنستان برای پروتکل جذب گردشگران ارمنی به ارس از جمله برنامه های ما بوده است. همچنین در منطقه آزاد انزلی گردشگر خارجی از ۲۱ نفر در سال ۹۱زاآزاد به ۳ هزار و ۳۴۷ نفر در یک ساله بعد از برجام رسیده است. صدور مجوزهای ساخت هتل نسبت به سال قبل دو برابر شده است. همچنین ۶۹ سرمایه گذار داخلی و خارجی در انزلی کارشان را در یک سال اخیر به نتیجه رسانده اند. ما در ۵۰ روستای جزیره قشم ۵۰ کاشانه مهمان ایجاد کرده ایم. در منطقه آزاد چابهار نیز خط دریایی کراچی – چابهار – هند در حال راه اندازی است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.