• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » افتتاح رسمی فرودگاه ماکو در هفته آینده
  کد خبر : 2017306

  افتتاح رسمی فرودگاه ماکو در هفته آینده

  افتتاح رسمی فرودگاه ماکو در هفته آیندهReviewed by on Mar 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس، «ارسال ازهاری» معاون توسعه مدیریت منطقه آزاد ماکو امروز در همایش نقش مناطق آزاد در اقتصاد مقاومتی پس از برجام در تهران گفت: منطقه آزاد ماکو شاهراه و شریان اقتصاد کشور است که…

  افتتاح رسمی فرودگاه ماکو در هفته آیندهReviewed by on Mar 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس، «ارسال ازهاری» معاون توسعه مدیریت منطقه آزاد ماکو امروز در همایش نقش مناطق آزاد در اقتصاد مقاومتی پس از برجام در تهران گفت: منطقه آزاد ماکو شاهراه و شریان اقتصاد کشور است که بزرگترین مرز زمینی کشور (بازرگان) با حجم معادلات سالانه ۱۸ هزار میلیارد دلار در این منطقه واقع شده است.

  وی با بیان اینکه فعالیت منطقه آزاد ماکو از سال ۹۲ شروع شد، افزود: در آن سال بودجه این منطقه ۸ میلیارد تومان بود که با تلاش‌های صورت گرفته این بودجه در سال ۹۵ به بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان ارتقاء یافته و برنامه ما برای سال ۹۶ هم بودجه‌ای ۳۳۰ میلیارد تومانی است.

  معاون توسعه مدیریت منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه اقدامات ارزشمندی در حوزه پروژه‌های زیرساختی در این منطقه انجام شده است، گفت: احداث فرودگاه یکی از این اقدامات است که عملیات اجرایی آن از خرداد ۹۳ آغاز شد و هفته آینده افتتاح رسمی آن هفته آینده با حضور رئیس جمهور انجام می‌شود.

  وی افزود: تمامی تجهیزات مورد نیاز این فرودگاه در یکسال گذشته بعد از برجام به کشور وارد شده است.

  ازهاری همچنین به ساخت پایانه صادراتی در این منطقه اشاره کرد و گفت: طی ۷ ماه پایانه صادراتی به مساحت ۱۲ هکتار در راستای تسهیل صادرات در این منطقه به بهره‌برداری رسید. 

  وی با بیان اینکه برجام علاوه بر اینکه باید فرصت سرمایه‌گذاری خارجی را فراهم کند باید به سرمایه‌گذاری داخلی هم توجه کند، گفت: در یک سال پس از برجام، سرمایه‌گذاران زیادی از کشورهای آلمان، کانادا، کره، چین و هندوستان به منطقه آزاد ماکو آمده‌اند و مذاکراتی را در زمینه سرمایه‌گذاری داشته‌اند.

  وی با اشاره به اقداماتی که در راستای اقتصاد مقاومتی در منطقه آزاد ماکو انجام شده، اظهار داشت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ۳ محور افزایش ۳۰ درصدی صادرات نسبت به سال قبل و افزایش ۳۰ درصدی صادرات مجدد نسبت به سال گذشته و ایجاد مراکز ارتقاء فناوری‌ پیشرفته در این منطقه تعیین کرده بود.

  وی گفت: در سال ۹۴، ۱۸ میلیون و ۲۴۰ هزار دلار حجم صادرات از منطقه آزاد ماکو بوده است و براساس هدف‌گذاری اقتصاد مقاومتی باید حجم صادرات در سال ۹۵ به ۲۳ میلیون دلار افزایش می‌یافت که در ۱۱ ماهه سال ۹۵ با رشد ۱۸۵ درصدی صادرات میزان صادرات به ۴۰ میلیون دلار رسیده است.

  معاون توسعه مدیریت منطقه آزاد ماکو گفت: در صادرات مجدد هم که باید نسبت به سال ۹۴ براساس برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی باید به یک رشد ۳۰ درصدی می‌رسیدیم با رشد ۶۱۵ درصدی از ۵۰۰ هزار دلار صادرات مجدد سال ۹۴ در ۱۱ ماهه سال ۹۵ به ۳ میلیون و ۶۹۹ هزار دلار ارتقاء یافته است.

  در این همایش، ابراهیم باقرزاده معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس با اشاره به تأسیس بزرگترین گلخانه هیدروپونیک در این منطقه گفت: روزانه ۲۰ تن گوجه و خیار از تولیدات این گلخانه به روسیه صادر می‌شود.

  وی افزود: یک شهرک آبزی‌پروری به مساحت ۳۰ هکتار در منطقه آزاد ارس در حال احداث است که در صورت بهره‌برداری ۲۰ هزار تن گوشت از آن تولید می‌شود.

  در ادامه این همایش، نادر طیبی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز با بیان اینکه برجام فقط فرصت سرمایه‌گذاری ایجاد نکرده است، گفت: بازگشت بسیاری از سرمایه‌گذاران ایرانی به کشور، از دستاوردهای برجام بوده است.

  وی با اشاره به اینکه رفت و آمد سرمایه‌گذاران خارجی به ایران زیاد شده و برخی از آنها هم منجر به انعقاد قرارداد شده است، افزود: امروز هیچ شرکت و کارخانه تعطیلی در منطقه ویژه اقتصادی شیراز وجود ندارد. 

  مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز با اشاره به اینکه تأسیس شهرک سلامت شیراز از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۴ فقط به صورت یک مصوبه مانده بود، گفت: مذاکراتی با سرمایه‌گذاران خارجی برای تأسیس این شهر سلامت انجام می‌شد، اما در نهایت نظر همه آنها این بود که باید مسائل بین‌المللی را حل کنید.

  طیبی افزود: در اواخر سال ۹۴ و پس از برجام قرارداد احداث شهر بین‌المللی سلامت در منطقه ویژه اقتصادی شیراز در مساحت ۹۰۰ هکتار با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان منعقد شد که ۸۰ درصد منابع مورد نیاز برای احداث این شهرک از طریق فاینانس خارجی تأمین می‌شود.

  وی گفت: این پروژه محصول احساس امنیت سرمایه‌گذار خارجی پس از برجام بوده است.

  مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز با بیان اینکه نگاه بخشی سازمان دولتی تأثیرگذاری برجام را در مناطق ویژه اقتصادی کم می‌کند، بیان داشت: اخذ مالیات نقل و انتقال، واحدهای صنعتی مستقر در مناطق ویژه اقتصادی توسط اداره امور اقتصادی یکی از این مسائل است که گاهی یک واحد صنعتی برای نقل و انتقال باید حدود ۵۰۰ میلیون تومان مالیات بپردازد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.