• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مسکو و آستانه منبع گسترش سلفی‌گری شده‌اند
  کد خبر : 2017276

  مسکو و آستانه منبع گسترش سلفی‌گری شده‌اند

  مسکو و آستانه منبع گسترش سلفی‌گری شده‌اندReviewed by on Mar 6Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از «تودی»، روز گذشته میرگزدی با حضور کارشناسان روسیه، قزاقستان و دیگر کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی در «مسکو» با موضوع «افراط‌گرایی دینی: گسترش و شیوه‌های مقابله با آن» برگزار…

  مسکو و آستانه منبع گسترش سلفی‌گری شده‌اندReviewed by on Mar 6Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از «تودی»، روز گذشته میرگزدی با حضور کارشناسان روسیه، قزاقستان و دیگر کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی در «مسکو» با موضوع «افراط‌گرایی دینی: گسترش و شیوه‌های مقابله با آن» برگزار شد.

  «الکساندر شوستف» استاد دانشگاه دولتی «یاروسلاو» روسیه در این میزگرد گفت: روسیه و قزاقستان که ۲ کشور محوری در راستای امنیت کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی شمرده می‌شوند، در حال حاضر به منبع گسترش سلفی‌گری برای اتباع کشورهای عضو این سازمان تبدیل شدند.

  وی افزود: در روسیه «قفقاز شمالی» در درجه اول و در درجه دوم مناطق «اورال جنوبی»، یعنی تاتارستان و باشقیرستان از مکان‌های حساس برای گسترش سلفی‌گری محسوب می‌شوند.

  این کارشناس روس افزود: در قزاقستان ۴ منطقه غربی این کشور به دلیل دوری از مرکز و  همچنین نزدیکی به مناطق قفقاز شمالی مکانی خوبی برای گسترش افراطگرایی مناسب می‌باشند.

  «تیسیه مرمانتاوا» استاد مطالعات منطقه‌ای دانشگاه دولتی قزاقستان در رابطه با این موضوع گفت: آمارهای تخمینی نشان می‌دهد که میزان حضور شهروندان روسیه و قزاقستان در درگیری‌های سوریه ۱.۳ و ۱.۸ در ۱۰۰ هزار نفر است، این فاکتور در تاجیکستان و قرقیزستان خیلی بالاتر از این ۲ کشور می‌باشد، یعنی در تاجیکستان ۱۳.۳ در ۱۰۰ هزار نفر و در قرقیزستان حدود ۱۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر است.

  این کارشناس قزاق ادامه داد: در حال حاضر در قزاقستان برای جلوگیری از گسترش افراط گرایی کارهای جدی در حال انجام است.

  وی افزود: با توجه به پژوهش‌های جامعه‌شناختی، افراط‌گرایی به دلیل بیکاری شهروندان در حال رشد است.

  مرمانتاوا گفت: در حال حاضر حدود ۶۸۶ هزار جوان قزاقستانی با بیکاری روبرو هستند.

  «شیخ خسرو ایوب اف» هماهنگ کننده جمعیت بین‌المللی «باشگاه دانش‌آموزان تاجیک در خارج» در این میزگرد گفت: دانش آموزان تاجیکی که در دانشگاه‌های روسیه تحصیل می‌کنند در معرض خطر استخدام در گروه‌های افراطی هستند.

  وی با بیان اینکه مبلغین برای استخدام دانش آموزان و مهاجران کاری در کشور سوم، از جمله روسیه و قزاقستان سلول تبلیغاتی ایجاد می‌کنند، افزود: مکانیسم استخدام شهروندان در داعش با راه‌های مختلفی انجام می‌شود.

  ایوب‌اف ادامه داد: برخی افرادی که به سوریه می‌روند، بی‌سواد و در باتلاق بیکاری و بدهی فرو رفتند، برخی دیگر نیز از قشر ثروتمند و تحصیل‌کرده هستند، این افراد برای پیدا کردن هدف در زندگی به سوریه و عراق می‌روند.

  وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در روسیه ۳۵ هزار جوان تاجیک به آموزش مشغول می‌باشند، گفت: این جوانان وقتی به محیطی ناآشنا می‌روند، به جستجو افراد هم عقیده خود می‌پردازند و سرانجام به دام مبلغین ایده‌های افراطی می‌افتند.

  این کارشناسان بیکاری و فقر را علت اصلی گرایش جوانان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی به گروه‌های افراطی نمی‌دانند زیرا بررسی شرح حال ۲۳ نفر از اعضای خارجی داعش نشان داده که همه دارای شغل، خانواده، فرزند و درآمد خوب بودند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.