• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » برخی مدیران گلستانی خانه مطبوعات را نمی شناسند
  کد خبر : 2017181

  برخی مدیران گلستانی خانه مطبوعات را نمی شناسند

  برخی مدیران گلستانی خانه مطبوعات را نمی شناسندReviewed by on Mar 6Rating: خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: اواخر دی ماه سال جاری معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان با اشاره به ارسال نامه‌ای درتاریخ ۱۰ شهریورماه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان‌ها، موضوع شرایط جدید انتخابات هیئت مدیره خانه مطبوعات سراسر…

  برخی مدیران گلستانی خانه مطبوعات را نمی شناسندReviewed by on Mar 6Rating:

  خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: اواخر دی ماه سال جاری معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان با اشاره به ارسال نامه‌ای درتاریخ ۱۰ شهریورماه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان‌ها، موضوع شرایط جدید انتخابات هیئت مدیره خانه مطبوعات سراسر کشور را مطرح کرد و گفت: بر اساس نامه ارسالی مقرر شده انتخابات هیئت مدیره خانه مطبوعات به صورت الکترونیکی در تاریخ ۱۴ اسفندماه سال جاری برگزار شود.

   پیش نیاز این انتخابات تصویب اساسنامه جدید خانه مطبوعات بود که بعد از به حد نصاب نرسیدن اعضا در جلسه نخست؛ در جلسه دوم با حضور تعدادی از اعضای خانه مطبوعات به تصویب رسید.

  با این حال در مدت یک سال و سه ماهی که از عمر هیئت مدیره خانه مطبوعات می‌گذرد گزارشی از عملکرد فعالیت‌های هیئت مدیره خانه مطبوعات ارائه نشده است. از این رو خبرنگار مهر به سراغ یحیی آذرسا مدیرخانه مطبوعات رفت و سوالاتی پیرامون عملکرد این تشکل صنفی از وی پرسید که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

  * طبق اساسنامه خانه مطبوعات برای خانه مطبوعات ۱۵ وظیفه تعریف شده است. در این مدت یک سال چه تعداد از این وظایف عملی شده است؟

  تشکیل منظم جلسات هیات مدیره پس از آغاز بکار دوره جدید و تصمیم گیری لازم در راستای انجام وظایف و ارتقاء جایگاه این تشکل یکی از تصمیمات مهمی بود که به خوبی اجرایی شد، بررسی و پالایش پرونده‌های موجود و احراز شرایط عضویت و استخراج آمار واقعی فعالان رسانه که تاکنون هیچ آمار مشخصی از آن‌ها وجود نداشت اقدامی دیگر از سوی مسئولان خانه مطبوعات گلستان بود.

  مشارکت در برگزاری جشنواره و نمایشگاه مطبوعات با اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان برای نخستین بار، تکمیل پرونده و رفع نواقص قانونی خبرنگاران، حضور در مجامع عمومی خانه مطبوعات کشور و عضویت استان در این تشکل سراسری و امکان برخورداری از حمایت‌های قانونی معاونت مطبوعاتی، آغاز رویه جدید در برقراری تعامل و ارتباط مناسب با مدیران دستگاها و… استان در جهت هویت بخشی به تشکل و ارتقای جایگاه حقوقی و اجتماعی خبرنگاران و خانه مطبوعات هم انجام شده است.

  *قبل از فرارسیدن روز خبرنگار وعده‌های زیادی از سوی خانه مطبوعات داده شد که نویدبخش روز خبرنگاری متفاوت برای اهالی رسانه گلستان بود، ولی انتظارات برآورده نشد. لطفا توضیح دهید.

  تدوین و تصویب برگزاری گرامیداشت ۱۷ مرداد با عنوان هفته خبرنگار برای اولین بار در استان انجام شد و برنامه‌های مختلف علی‌رغم محدودیت‌های مالی موجود با استفاده از ظرفیت تعامل و همکاری استانی برگزار شد.

  یکی از برنامه‌ها برگزاری نشست مشترک با استاندار گلستان و درخواست اعتبار و کمک برای مراسم روز خبرنگار و صندوق قرض‌الحسنه بود که استاندار ۵۰ میلیون تومان از بودجه اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان را به این مهم اختصاص داد.

  تجلیل از فعالان رسانه در هفته خبرنگار یکی از اقداماتی بود که علیرغم اعلام اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان مبنی بر برگزار نشدن مراسم تجلیل به دلیل مشکلات بودجه و اهداء بسته حمایتی از سوی خانه مطبوعات، این مراسم برگزار شد.

  *با توجه به‌قرار گرفتن خانه مطبوعات در مرکز استان و راحت نبودن دسترسی خبرنگاران شرق گلستان به خانه مطبوعات چه چاره‌ای اندیشیده‌اید؟

  در شرق استان و شهرستان گنبد با مسئولیت آقای عبدالقیوم آق آتابای یکی از اعضای هیئت‌مدیره استان، خانه مطبوعات در شرق گلستان افتتاح‌شده که علاوه بر برگزاری مراسم مستقل تجلیل خبرنگاران در تاریخ ۱۷ مرداد برای اعضای منطقه شرق استان، دوره‌های آموزشی مختلفی برای خبرنگاران در نظر گرفته‌شده است.

  طبق قانون مطبوعات مدیران مسئول موظف‌اند خبرنگاران خود را بیمه کنند اما متأسفانه به دلایلی که وضعیت رسانه‌ها به خصوص مطبوعات در شرایط فعلی دچار آن هستند مانند رکود و مشکلات اقتصادی این امر میسر نمی شود

  * بحث بیمه خبرنگاران گلستانی به کجا رسیده است؟

  در رابطه با بیمه خبرنگاران طبق قانون مطبوعات مدیران مسئول موظف‌اند خبرنگاران خود را بیمه کنند اما متأسفانه به دلایلی که وضعیت رسانه‌ها به خصوص مطبوعات در شرایط فعلی دچار آن هستند مانند رکود و مشکل اقتصادی، نه‌تنها رغبتی برای این کار وجود ندارد بلکه رسانه‌ها توانایی پرداخت بیمه خبرنگاران را ندارند، به‌خصوص رسانه‌های الکترونیک که شامل کمک دولت در سهم کارفرما هم نمی‌شوند.

   البته خانه مطبوعات برای پیگیری این مشکل صنفی همکاران ضمن مکاتبه و درخواست از نمایندگان مجلس، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد طی نشست‌هایی با مدیرکل تأمین اجتماعی استان، مدیرکل تعاون و کار در حال رایزنی با نمایندگان استان در مجلس بوده تا با پیگیری موضوع جلسه‌ای را با مسئولین تصمیم‌ساز در وزارت تعاون و کار هماهنگی کرده تا هر چه زودتر نتیجه مناسب حاصل شود البته اقدامات خوبی در معاونت مطبوعاتی برای حمایت از خبرنگاران با پرداخت یارانه بیمه و منوط کردن پرداخت یارانه رسانه‌ها به ارائه لیست بیمه و انجام داده که بسیار امیدوارکننده است.

  *چندی پیش از سوی خانه مطبوعات اعلام شد مبلغ ۲۰ میلیون تومان به‌حساب صندوقی در تهران برای خبرنگاران واریز می‌شود. لطفاً توضیح دهید؟

  از مبلغ ۵۰ میلیون تومانی که استاندار گلستان در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان برای هزینه در روز خبرنگار قرارداد حدود ۳۰ میلیون تومان صرف هزینه تجلیل خبرنگاران گلستانی در روز ۱۷ مرداد شد و ۲۰ میلیون دیگر تاکنون در حساب ارشاد استان باقی‌مانده است.

  خانه مطبوعات کشور با مشارکت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در حال تشکیل صندوق قرض‌الحسنه‌ای است که هرکدام از اعضای استان‌ها باید عضویتی حداقل ۱۰۰ هزارتومانی پرداخت کند که بنا بر اعلام و تعهد معاونت مطبوعاتی معادل یا حدود همین مبلغ از سوی وزارت ارشاد به اعضا تعلق می‌گیرد و این رقم در دفترچه (واریزی) عضویت آن‌ها لحاظ می‌شود.

  همچنین طی مدت یک سال ضمن پرداخت ۱۰ هزار تومان ماهیانه، به هر استان به‌تناسب واریزی اعضا تعدادی وام پنج میلیون تومانی قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود.

  در ملاقاتی که با استاندار انجام شد مقرر شد بخشی از مبلغ به صندوق‌خانه در کشور واریز شود اما از مردادماه تاکنون این مبلغ بلااستفاده مانده بود و درنهایت بنا به درخواست خانه مطبوعات مقرر شد ۲۰ میلیون برای اعضای خانه در صندوق واریز تا از این امکانات بهره‌مند شوند چراکه همین اقدام را تعدادی از استان‌های دیگر هم از محل کمک از استان خود انجام داده‌اند.

  البته بنا بر مصوبات خانه مطبوعات کشور این صندوق دارای اساسنامه، هیئت‌مدیره و نمایندگانی از همه استان‌ها در استان خود خواهد بود که حساب فعلی نیز به نام دکتر کواکبیان (رئیس خانه) و شاملو (خزانه‌دار) بوده که با تعیین هیئت‌رئیسه قانونی واگذار می‌شود.

  *این کار چه اثرات مثبتی دارد و به نظر شما اگر این پول در استان برای خبرنگاران بماند بهتر نیست؟

  البته اینکه این مبلغ در استان به‌تنهایی کار آیی دارد یا خیر و به چند نفر وام می‌توان داد و یا اینکه با قرار گرفتن سایر استان‌ها و کمک وزارت ارشاد به مبلغ مناسبی تبدیل‌شده موضوعی است که پیرامون آن بحث‌های زیادی در هیئت‌مدیره خانه شده و با توجه به تأکید استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد بر تخصیص این مبلغ به زیرساخت صندوق تصمیم به واریز به صندوق کشور گرفته شد ولی اگر بتوانیم با افزودن کمک مسئولان به این مبلغ و برنامه‌ریزی برای درآمدزایی برای خانه و توزیع درآمد بین اعضای خانه مطبوعات کاری انجام دهیم قطعاً کار ارزنده‌تری است که این پول در داخل استان باقی بماند.

  *تعدادی از نشریات به شکل خانوادگی اداره می‌شود و بیمه‌ای که حق خبرنگار است به اعضای خانواده تعلق می‌گیرد. خانه مطبوعات در این زمینه چه وظیفه ای دارد؟

  اداره خانوادگی نشریات مختص استان ما نیست و این امر در کشور گسترده‌تر است و نشات گرفته از نبود بازدهی اقتصادی فعالیت‌های فرهنگی بخصوص نشریه است که ناچار به کمک گرفتن از نزدیکان بدون دستمزد آن‌هم فقط به استفاده از بیمه می‌شوند.

   ولی اگر خبرنگاری در نشریه فعال باشد ولی فرد دیگری از پوشش بیمه استفاده کند موضوعی است که در صورت درخواست خبرنگاران و اعلام این امر هم از طریق خانه مطبوعات و اداره کل فرهنگ و ارشاد استان پیگیری می‌شود که قطعاً منتج به نتیجه مطلوب هم خواهد شد چون اقدامات اخیر معاونت مطبوعاتی در پرداخت یارانه بیمه، اختصاص ندادن یارانه نشریه به رسانه‌های فاقد لیست بیمه در آینده و … از کارهای ارزنده‌ای در حمایت از خبرنگاران است.

  *در بین فعالیت های هیئت‌مدیره خانه مطبوعات دیدار و ملاقات متعددی با مدیران کل استانی دیده می‌شود، این دیدارها به چه منظوری بوده است؟

  ارتباط و تعامل با مدیران در راستای هویت بخشی به خانه مطبوعات انجام‌شده و خوشبختانه نقش مؤثری در معرفی این تشکل به آن‌ها داشته است. چراکه جالب است بدانید مدیری بود که وقتی خانه مطبوعات را معرفی کردیم هرگز شناختی از این تشکل نداشت و برخی از مدیران دیگر هم فعالیت خانه مطبوعات را مانند تشکل‌های دیگر تصور می‌کردند ولی می‌توان گفت اکنون خانه مطبوعات در استان و در کشور بسیار خوب معرفی‌شده که این امر را باید قدردان زحمات همکاران باشیم؛ البته دراین‌بین ممکن است برای برخی همکاران امر مشتبه شود که شایدبرخی به دنبال اهداف خود باشند ولی خوشبختانه افراد هیئت‌مدیره و بازرسین خانه کسانی هستند که فعالیت و عملکرد این دوره، کارنامه‌ای است که معیار قضاوت خوبی برای عملکرد آن‌ها به شمار می‌رود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.