• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » دیپلماسی فرهنگی ایران در عراق/ مهمترین مانع ایران در تعامل فرهنگی با عراق
  کد خبر : 2016906

  دیپلماسی فرهنگی ایران در عراق/ مهمترین مانع ایران در تعامل فرهنگی با عراق

  دیپلماسی فرهنگی ایران در عراق/ مهمترین مانع ایران در تعامل فرهنگی با عراقReviewed by on Mar 5Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدرضا راسک دبیر سابق مرکز تحلیل و رصد دانشجویی در یادداشتی به بررسی قدرت فرهنگی ایران در عراق پرداخته است. متن این یادداشت به شرح زیر…

  دیپلماسی فرهنگی ایران در عراق/ مهمترین مانع ایران در تعامل فرهنگی با عراقReviewed by on Mar 5Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدرضا راسک دبیر سابق مرکز تحلیل و رصد دانشجویی در یادداشتی به بررسی قدرت فرهنگی ایران در عراق پرداخته است.

  متن این یادداشت به شرح زیر است:

  «قدرت فرهنگی در  عصر حاضر عامل ارتباط بین ملت‌هاست. باتوجه به رابطه تاریخی و فرهنگی ایران و عراق که داری ویژگی‌های عمیق فرهنگی در ارتباط اقوام، بازرگانی، تبادل فرهنگی و… هستند، به بررسی عناصر و ظرفیت‌های این دو کشور در حوزه دیپلماسی  فرهنگی می‌پردازیم.

  قبل از ورود به بحث عراق این نکته حائزه اهمیت است که عراق دارای غنای فرهنگی و… است و ایران می‌تواند با فعال کردن ظرفیت‌های خود در عراق در حوزه و هنری و موسیقی، فکری، سیاسی و اجتماعی بر  مردم عراق  تاثیرگذار باشد.

  عراق کشوری است که نفوذ فرهنگی بر آن  به معنی نفوذ بر جهان عرب است و ایران در چهار حوزه می‌تواند سیستم فرهنگی اجتماعی عراق را تحت تاثیر قرار دهد.

  ۱- ادبیات و موسیقی: هنر و موسیقی در عراق در زمان صدام حسین با ناملایمات بسیاری همراه بود. این به علت آن بود که صدام  می خواست  فرهنگ نظامی چپ گرا را به عراق تحمیل کنند. ولی با توجه به ارتباطات  فرهنگی ایران و عراق و نفوذ سیاسی- فرهنگی ج.ا.ایران در عراق می‌توان با تلفیق موسیقی عشیره‌ای عراق و موسیقی اصیل ایرانی و نیز تقویت سبک‌های شعر حماسی، آئینی و محلی عربی نظیر ابوذیه و میمر در حوزه ادبیات، ارتباط فرهنگی میان دو کشور را که منجر به همبستگی بیشتر خواهد شد، تقویت کرد.

  بازسازی ادبیات و موسیقی سنتی عراق می‌تواند به گسترش نفوذ فرهنگی در جهان عرب منجر شود.

  ۲- بازسازی نظام آموزش و پرورش در عراق: مهمترین مانع ایران در تعامل فرهنگی با عراق،  نظام آموزش و پرورش این کشور است که بعد از صدام حسین المجید تغییر زیادی نکرده است می‌تواند جوانان عراقی را دور از فرهنگ ناب تشیع  نگه دارد. این امر باید توسط جوانان و دانشجویان عراقی حاضر در ایران که به عراق خواهند رفت مورد بازنگری قرار بگیرد.

  ۳- با توجه به حضور گسترده عراقی‌های مخالف رژیم بعث چه کُرد چه عرب و … در ایران از گذشته و حضور فعال آنان در عرصه فرهنگ و سیاست عراق بعد از سقوط صدام، ظرفیت جریان سازی فرهنگی همسو با انقلاب اسلامی افزایش یافته است.حضور گسترده دانشجویان عمدتاً شیعه در ایران  به انتقال فرهنگ ایرانی- اسلامی به جامعه عراق یاری رسانده است اما شایان ذکر است این  انتقال فرهنگی باید در چهار حوزه مهم در عراق  پیگیری شود: ۱- تعامل فرهنگ ایرانی و عراقی ۲- بازسازی  ساختار سیاسی در عراق ۳- حضور فرهنگ هنری ایران در عراق ۴- افزایش تعامل اجتماعی در حوزه بین مذاهب در عراق.

  ۴- آخرین و مهمترین حوزه‌ای که حضور فرهنگی ایران در عراق باید در بر داشته باشد، سیاست همراهی اقوام، ادیان، و مذاهب در عراق متناسب با سیاستهای فرهنگی ایران است. وحدت اقوام و مذاهب در ایران نمونه‌ای عالی از قدرت فرهنگی ماست. با توجه به آن که در ایران حداقل ۷ قوم بزرگ وجود دارد که از نظر فرهنگی با بیرون مرزها ارتباط، اتحاد عالی در ایران وجود دارد و فرهنگ‌های مختلف تعامل با یکدیگر را پذیرفته اند.

  در زمان صدام  عراق هم اتحاد میان مذاهب و قومیتها وجود داشت، اما این اتحاد براساس مزیت فرهنگی نبود بلکه به وسیله سرکوب نظامی رژیم بعث شکل گرفته بود. سه قوم عرب، ترکمن و کرد در عراق می توانند در کنار هم زندگی کنند قبل از آن که نیازمند کنفرانس بی اعتبار بغداد باشند که سالانه با شعار دوری از  قبیله گرایی سیاسی برگزار می‌شود.

  اقوام عراقی پیش از هرچیز نیازمند شناخت و تعریف عناصر فرهنگی در ارتباط با یک دیگراند. در عراق ابتدا باید مطالعات مردم‌نگارانه انجام و بعد شکل فرهنگ‌ها و … تعریف شود  تا بتوان با برنامه ریزی وحدت عراق را  شاهد بود.  اما تا زمانی که قومیتها و مذاهب در چهارچوب فرهنگی تعریف نشده و در حوزه سیاست تعریف شود مشکلات وجود خواهد داشت. به نظر می رسد اکنون عراق نیازمند تغییر در  نگاه به سیاست است.

   کوتاه سخن آنکه اگر عراق بتواند به تعامل  و احترام در همزیستی فرهنگی با توجه به ساختار فرهنگی ایران برسد می‌تواند راهبری برای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران در جهان عرب باشد.»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.