• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » یک سوم غذای کشور هدر می‌رود/ دیگر منبع آبی برای هدر دادن نداریم
  کد خبر : 2016864

  یک سوم غذای کشور هدر می‌رود/ دیگر منبع آبی برای هدر دادن نداریم

  یک سوم غذای کشور هدر می‌رود/ دیگر منبع آبی برای هدر دادن نداریمReviewed by on Mar 5Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رئیس جمهور ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری همایش و جشنواره محیط زیست در منشور حقوق شهروندی همزمان با روز درختکاری و هفته…

  یک سوم غذای کشور هدر می‌رود/ دیگر منبع آبی برای هدر دادن نداریمReviewed by on Mar 5Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رئیس جمهور ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری همایش و جشنواره محیط زیست در منشور حقوق شهروندی همزمان با روز درختکاری و هفته منابع طبیعی گفت: اقدام رئیس جمهور در ابلاغ منشور حقوق شهروندی اقدام مهمی بود. اینکه آقای رئیس جمهور محیط زیست را یکی از مولفه های مهم حقوق شهروندی قرار می‌دهند و از ابتدا به حق بهره مندی از زندگی سالم و کیفیت زندگی توجه می کنند بسیار رویکرد مهمی برای دنیای امروز ما است.

  ابتکار افزود: هر انسانی حق دارد در محیطی عاری از آلاینده ها زندگی کند و از هوای سالم، غذای سالم، آب سالم و نشاط طبیعت بهره مند شود.

  وی با طرح این پرسش که ما برای دستیابی به این هدف چه کرده ایم؟ گفت: برای منشور حقوق شهروندی و فصلی از آن که به محیط زیست اختصاص یافته برنامه ریزی خوبی انجام داده ایم تا با همکاری بخش های مختلف بتوانیم آن را در بحث فرهنگ و آموزش به گام های عملی بدل کنیم.

  رئیس سازمان محیط زیست ادامه داد: تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش داشتیم و امروز در بسیاری از کتاب های درسی در سازمان دانش آموزی و در سازمان پیشاهنگی محیط زیست یکی از موضوعات مهم آموزش و اصلاح رفتار است.

  ابتکار تاکید کرد: این تغییر نگرش حتما باید از همین دوره کودکی و نوجوانی آغاز شود. کودکان و نوجوانان ما باید بدانند که امروز کره زمین در معرض خطر و آینده شان در معرض تهدیداتی است که با کمک دولت ها و به دست خودشان قابل رفع است.

  وی تصریح کرد: اقدامات زیادی انجام شده و از ۱۹۴ روز هوای سالم و پاک در سال ۱۳۹۲ به ۲۵۷ روز با هوای سالم و پاک در سال ۱۳۹۵ رسیده ایم، اما هنوز در آغاز راهیم. بسیاری از شهرهای ما یک تا ۳ میلیون خودرو دارند که اگر کنترل نشود به محیط زیست و هوای ما آسیب می زنند اما استفاده از حمل و نقل عمومی، پیاده روی و دوچرخه سواری به عنوان گزینه های پیش رو به فرهنگ برمی گردد.

  معاون رئیس جمهور افزود: ما در کشور گوی سبقت را در تولید پسماند و هدر دادن آب از هم می رباییم. ما ایرانیان با این پیشینیه فرهنگی چرا باید یک سوم غذایمان از مزرعه تا سفره هدر برود و سر از زباله در بیاورد؟ این یک سوم غذا حداقل معادل مصرف ۲۷.۵ میلیارد متر مکعب آب است که ما با این الگوی مصرف غذا و هدررفت آن حداقل این میزان آب را هدر می دهیم. چقدر خاک از دست می رود، چقدر زباله تولید می شود. این الگوی کنونی ما است که باید تغییر کند زیرا اصلا دیگر منبع آبی برای هدر دادن وجود ندارد.

  ابتکار با تاکید بر اینکه تغییر فرهنگ را باید از فرزندانمان شروع کنیم، گفت: نقش حقوق شهروندی در این زمینه بسیار مهم و ارزشمند است. فعالیت های در سطح مدارس آموزش و پرورش و فعالیت مدارس طبیعت در همین راستا است.

  رئیس سازمان محیط زیست در پایان ابراز امیدواری کرد: تاکیدی که در سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی مقام معظم رهبری در آموزش و تغییر رفتار شده و همینطور در برنامه ششم توسعه و منشور حقوق شهروندی هم آمده به راهکارهایی برای گام های عملی منجر شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.