• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی , مطالب برگزیده سایت » همراهِ خاصِ اس۳۰۰های روسی در ایران/ رهگیری پرنده‌های پنهانکار با “رادار ۹۶L۶E” دقیق‌تر شد
  کد خبر : 2016585

  همراهِ خاصِ اس۳۰۰های روسی در ایران/ رهگیری پرنده‌های پنهانکار با “رادار ۹۶L۶E” دقیق‌تر شد

  “رادار ۹۶L۶E” که یک رادار خاص و مخصوص سامانه‌های موشکی اس۳۰۰ روسیه می‌باشد، امروز رسماً در ایران مشاهده شد و این نشان داد که ایران یکی از مهمترین ملحقات اس۳۰۰ را نیز از روس‌ها دریافت کرده است. به گزارش ایران ویج، پیش از ظهر امروز اولین فیلم و تصاویر از تست سامانه موشکی اس۳۰۰ در…

  ۱۲

  “رادار ۹۶L۶E” که یک رادار خاص و مخصوص سامانه‌های موشکی اس۳۰۰ روسیه می‌باشد، امروز رسماً در ایران مشاهده شد و این نشان داد که ایران یکی از مهمترین ملحقات اس۳۰۰ را نیز از روس‌ها دریافت کرده است.

  به گزارش ایران ویج، پیش از ظهر امروز اولین فیلم و تصاویر از تست سامانه موشکی اس۳۰۰ در ایران، منتشر شد. این تست در یکی از میادین تیر قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و در قالب یک رزمایش تحت عنوان “دماوند” انجام شده است.

  طبق اعلام قرارگاه پدافند هوایی ارتش، “ارزیابی توانایی سامانه اس۳۰۰ در درگیری با اهداف دارای سطح مقطع راداری پایین، تهدیدهای بالستیک و بررسی میزان توانمندی تخصصی و عملی افسران جوان قرارگاه پدافند هوایی در به‌کارگیری این سامانه” از اهداف رزمایش دماوند بوده است.

  در این رزمایش، سامانه موشکی اس۳۰۰ روسی با شلیک چند فروند موشک، اهداف متنوعی را در ارتفاع و بُردهای مختلف، با موفقیت هدف قرار داد. در اولین هدف، رادارهای سامانه موشکی اس۳۰۰ موفق شدند یک فروند موشک بالستیک شلیک شده توسط نیروهای خودی را شناسایی و رهگیری کنند و سپس با شلیک موشک از سامانه موشکی S300-PMU22، موشک بالستیک منهدم شد؛ امیر اسماعیلی با تأیید این هدف‌گیری دقیق، اعلام کرد که “موشک اس۳۰۰، موشک بالستیک را تار و مار کرد”.

  ۱۳

  پهپاد جت کرار، یکی از اهداف موشک‌های اس۳۰۰

  دومین هدف هم که یک فروند پهپاد دشمن فرضی بود، توسط رادارهای این سامانه رهگیری و سپس با شلیک دومین موشک از سامانه موشکی اس۳۰۰۰، این هدف نیز با دقت بالایی منهدم شد.

  بررسی تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از سامانه موشکی اس۳۰۰، نشان می‌دهد که یکی از ملحقات و تجهیزات مهم سامانه موشکی اس۳۰۰ که پیش از این در مراسم رژه روز ارتش و یا فیلم‌های بعدی، تصویری از آن منتشر نشده بود، در میدان تیر قرارگاه پدافند هوایی ارتش حضور دارد.

  ۱۴

  “رادار ۹۶L6E” که یک رادار خاص و مخصوص سامانه‌های موشکی اس۳۰۰ روسیه می‌باشد، امروز رسماً در ایران مشاهده شد و این نشان داد که ایران، یکی از مهمترین ملحقات اس۳۰۰ را نیز از روس‌ها دریافت کرده است.

  سامانه راداری ۹۶L6E یک سامانه ردیاب برای تمامی ارتفاعات است که برای ردیابی اهداف و محاسبه مختصات سه‌گانه اهداف اعم از سمت، ارتفاع و برد، طراحی و ساخته شده است.

   

  ۱۵

  ۱۶

  رادار ۹۶L6E در ایران

  این سامانه راداری معمولاً در چارت سازمانی گردان‌های سامانه‌های موشکی اس۳۰۰ نیست ولی روس‌ها به‌دلیل اهمیت بالا و دقت بالای این رادار، از آن به‌عنوان تجهیزات کمکی در سامانه‌های موشکی مختلفی از جمله S300-PMU1 و  S300-PMU2 استفاده می‌کنند، علاوه بر این، روس‌ها از این رادار در سامانه‌های دیگری از جمله Baikal-1E و Senezh-M1E یا در مراکز فرماندهی تسلیحات  رادیوــالکترونیکی Osnova-1E Pole-E نیز استفاده می‌کنند.

  پیش از این، روس‌ها از نسخه اول این سامانه راداری که ۹۶L6 نام داشت، در سامانه موشکی S300-PMU بهره می‌بردند که با تولید سامانه‌های موشکی اس۳۰۰ در مدل‌های PMU2 و اس۴۰۰، نسخه جدیدتر این سامانه راداری تحت نام ۹۶L6E مورد استفاده قرار گرفته است.

  ۱۷

  رادار ۹۶L6E در حالت جمع‌شده در روسیه

  برد سامانه راداری ۹۶L6E، طبق اعلام روس‌ها ۳۰۰ کیلومتر است و این سامانه قادر است  به‌طور همزمان ۱۰۰ هدف را شناسایی و روی اهداف قفل کند. این رادار اطلاعات اهداف پرنده کشف‌شده را می‌تواند از طریق کانال‌های رادیویی یا فیبر نوری در اختیار کاربر (فرمانده) قرار دهد.

  این رادار در باند فرکانسی C فعالیت کرده و در حالت استقرار، حداکثر ۳ دقیقه زمان می‌برد تا عملیاتی شده و در حالت جمع‌شده نیز، سامانه راداری حداکثر ۵ دقیقه زمان می‌برد تا عملیاتی شود.

  دریافت چنین راداری از روس‌ها به‌عنوان ملحقات و تجهیزات جانبی اس۳۰۰، دقت کار رهگیری اهداف پنهانکار را برای اس‌۳۰۰های ایران، چند برابر بالاتر خواهد برد.

   

  منبع: تسنیم
  کلیدواژه ها : ،
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.