• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » تأکید ایران و اتحادیه اروپا بر تقویت همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای
  کد خبر : 2016507

  تأکید ایران و اتحادیه اروپا بر تقویت همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای

  تأکید ایران و اتحادیه اروپا بر تقویت همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ایReviewed by Iranvij-2 on Mar 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در پی سمینار ایران و اتحادیه اروپا با عنوان «همکاری‌ بین‌المللی هسته‌ای: انتظارات و مسئولیت‌ها» که دهم و یازدهم اسفند ماه در بروکسل برگزار شد، دو طرف بیانیه‌…

  تأکید ایران و اتحادیه اروپا بر تقویت همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ایReviewed by Iranvij-2 on Mar 4Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در پی سمینار ایران و اتحادیه اروپا با عنوان «همکاری‌ بین‌المللی هسته‌ای: انتظارات و مسئولیت‌ها» که دهم و یازدهم اسفند ماه در بروکسل برگزار شد، دو طرف بیانیه‌ مطبوعاتی مشترکی به شرح زیر صادر کردند.
  «در نتیجه ابتکار مشترک میگوئل آریاس کانیته، کمیسیونر انرژی و اقدامات اقلیمی اتحادیه اروپا و علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور، ایران و اتحادیه اروپا سمیناری سطح بالا با موضوع «همکاری بین‌المللی هسته‌ای: انتظارات و مسئولیت‌ها» از تاریخ دهم و یازدهم اسفند ماه ۱۳۹۵ در بروکسل برگزار کردند.
  این سمینار امکان آن که یک هیأت بلندپایه از جمهوری اسلامی ایران شامل نمایندگان برجسته مجلس شورای اسلامی، مقامات بلندپایه از سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه با شرکت‌کنندگانی از کمیسیون‌های مختلف و سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا و همچنین نمایندگانی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سایر کشورها به بحث و تبادل نظر موثر بپردازند را فراهم کرد.
  خانم هلگا اشمید دبیرکل سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی افتتاحیه خود بر نقش مهم ضمیمه ۳ برجام در خصوص همکاری‌های هسته‌ای در اجرای موفقیت‌آمیز این توافق تأکید کرد. دومینیک ریستوری مدیرکل انرژی کمیسیون اروپا نیز این نکته را که همکاری هسته‌ای غیر نظامی کمک بزرگی به تضمین استفاده مسئولانه کشورها از انرژی هسته‌ای خواهد کرد مورد اشاره قرار داد. علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در پیامی بر این نکته تأکید کرد که در برجام چارچوب راهگشایی برای همکاری هسته‌ای در قالب موضوعات مختلف اعم از تحقیق و توسعه تا ایمنی هسته‌ای ایجاد شده که نویدبخش آینده‌ای روشن برای همکاری‌های آتی در زمینه‌های مختلف صلح‌آمیز هسته‌ای خواهد بود. بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران نیز خاطرنشان کرد که توسعه و گسترش بیشتر همکاری‌ها در حوزه هسته‌ای تأثیر مثبتی بر ارتقاء روابط بین دولت‌ها در سطح بالاتری از همکاری‌های اقتصادی و صنعتی به ویژه در زمینه انرژی و حتی در سطح سیاسی دارد.
  از بحث‌های مطرح شده در این سمینار این فهم مشترک به وجود آمد که ضمیمه ۳ برجام در خصوص همکاری‌های هسته‌ای چارچوب مشخصی برای همکاری در حوزه هسته‌ای فراهم می‌آورد که اجرای آن نقش تعیین کننده‌ای در اجرای موفقیت آمیز برجام خواهد داشت. همکاری‌های موجود و رو به گسترش بین ایران و اتحادیه اروپا در برخی از حوزه‌ها نشان از موثر بودن این چارچوب بر همکاری‌های بیشتر و گسترده‌تر دارد.
  این سمینار فرصت خوبی برای بازبینی جزئیات آخرین پیشرفت‌ها در حوزه معاهدات هسته‌ای شامل ایمنی هسته‌ای در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و تبادل درس‌های آموخته شده بین شرکت کنندگان را فراهم کرد و موجب تقویت این برداشت شد که همکاری‌های بین‌المللی هسته‌ای و مقررات هسته‌ای به صورت توأمان به یکدیگر کمک کرده و مکمل یکدیگرند و برای استفاده حداکثری از تمامی مزایا همه طرف‌ها می‌بایست به صورت موازی آن را توسعه دهند.
  هر دو طرف موافقت کردند که همکاری‌های دوجانبه را تقویت کرده و برای پیگیری دستاوردهای سمینار حاضر، سیمنار دیگری ترتیب دهند که تا پایان سال جاری میلادی در اصفهان برگزار خواهد شد.»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.