• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » نامزد ریاست جمهوری افغانستان می‌شوم/ آمریکا با وجود روسیه و ایران ابرقدرت نیست
  کد خبر : 2016481

  نامزد ریاست جمهوری افغانستان می‌شوم/ آمریکا با وجود روسیه و ایران ابرقدرت نیست

  نامزد ریاست جمهوری افغانستان می‌شوم/ آمریکا با وجود روسیه و ایران ابرقدرت نیستReviewed by Iranvij-2 on Mar 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، چندی قبل حزب اسلامی به رهبری«گلبدین حکمتیار» برای مذاکرات صلح با دولت افغانستان اعلام آمادگی کرد و در نتیجه هر ۲ طرف با پذیرش شرایط به…

  نامزد ریاست جمهوری افغانستان می‌شوم/ آمریکا با وجود روسیه و ایران ابرقدرت نیستReviewed by Iranvij-2 on Mar 4Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، چندی قبل حزب اسلامی به رهبری«گلبدین حکمتیار» برای مذاکرات صلح با دولت افغانستان اعلام آمادگی کرد و در نتیجه هر ۲ طرف با پذیرش شرایط به نتیجه مثبتی دست یافتند.

  قرار است در روز‌های آینده حکمتیار وارد کابل شده و در این ولایت مسکن گزیند، اما اینکه آیا پیوستن وی به روند صلح، تأثیر مثبتی دارد یا خیر؟ پرسشی است که اکثراً آن را منفی می‌پندارند.

  از سویی‌هم نگاه مردم به سال آینده و جنگ با طالبان، نگرانی شهروندان را برانگیخته و آن را سال ترس و هراس می‌خوانند.

  برگزاری انتخابات غیر شفاف نیز از مواردی است که در طول ۱۵ سال اخیر دولت و ملت افغانستان با آن دست و پنجه نرم کرده و کمیسیون مستقل انتخابات را دولتی می‌دانند.

  خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس برای بررسی تأثیر حزب اسلامی به روند صلح و برقراری صلح در افغانستان، ترس و هراس از سال آینده و شفافیت انتخابات آینده با «انورالحق احدی» رهبر جبهه ملی نوین افغانستان به گفت‌وگو پرداخته است.

  احدی با بیان اینکه صلح با حکمتیار تأثیر قابل توصیفی نخواهد داشت، گفت: با پیوستن وی به روند صلح، صلح در افغانستان برقرار نمی‌شود، زیرا بخش زیادی از جنگ در دست طالبان قرار دارد و تا زمانیکه با طالبان صلح نشود، جنگ ادامه می‌یابد.

  وی با اشاره به اینکه مردم نگران معاملات پشت‌پرده هستند، افزود: اگر بهای حکمتیار ۱۰۰ محافظ و یا مقداری پول باشد، بهای گزافی نیست، ولی در درازمدت همه باید از مزایای یکسانی برخوردار شوند.

  رهبر جبهه ملی نوین افغانستان تصریح کرد: به سال آینده خوشبین نیستم، در حالیکه نیرو‌های امنیتی از خاک کشور دفاع می‌کنند، اما تلفات آنها فوق‌العاده زیاد بوده و حتی ناظران جهانی قبول کرده‌اند که جایگاه نیروهای امنیتی افغانستان قابل توصیف نبوده و ممکن است با آمدن بهار، جنگ‌ها گسترش یابد.

  انورالحق احدی با بیان اینکه صلح به زودی در افغانستان برقرار نمی‌شود، توضیح داد: من فکر نمی‌کنم، دولت کنونی سقوط کند، زیرا حمایت بین‌المللی را با خود دارد، اما می‌خواهم بگویم که که به این زودی‌ها صلح در افغانستان برقرار نمی‌شود، زیرا در گذشته پاکستان از طالبان حمایت می‌کردند، اما اکنون کشور‌های قدرتمندی مانند «روسیه» نیز از این گروه حمایت می‌کند.

  احدی با نگاهی به شکست طالبان از افغانستان از سوی آمریکا در سال ۲۰۰۱ ادامه داد: در آن زمان آمریکا به صورت ۱۰۰ درصدی با طالبان مخالف بود و به حامیان آن را نیز ضربه وارد می‌کرد، در حالیکه آن زمان طالبان حامیان بین‌المللی نداشت و آمریکا یگانه ابرقدرت جهان بود، در حالیکه اکنون این کشور دیگر ابرقدرت نیست و کشور‌های مانند روسیه و ایران قد علم کرده است.

  وی با بیان اینکه صلح با طالبان داعش را مهار می‌کند، گفت: داعش در افغانستان وجود دارد، زیرا اکنون در شماری از ولایت‌های کشور با نیرو‌های امنیتی در نبرد هستند و بر اساس آمار تأیید نشده اکنون شمار داعشی‌ها در افغانستان به ۱۵ هزار نفر می‌رسد، در حالیکه در سال‌های گذشته آمار آنها یک هزار نفر را نشان می‌داد.

  رهبر جبهه ملی نوین افغانستان کمیسیون‌های انتخاباتی را ناتوان خواند و افزود: من از روند برگزاری انتخابات ناراضی هستم و فکر می‌کنم این روند شفاف نبود، اکنون نیز رهبران دولت وحدت ملی، نمایندگان خود را در کمیسیون‌های انتخاباتی جایگزین کرده ضمن اینکه کمیسیون‌های کنونی توانایی برگزاری انتخابات‌های آینده را ندارد.

  انورالحق احدی با بیان اینکه در انتخابات آینده نامزد می‌شوم، تصریح کرد: من تصمیم دارم تا در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد شوم و می‌خواهم به مردم اطمینان دهم که آرزوی خدمت به آنها را دارم و تجربه‌های من نیز در بخش دولت‌داری به سطح بلندی بوده و از دیدگاه‌های من افغانستانی‌ها بهره‌مند شده می‌توانند.

  احدی همچنین خطاب به رهبران دولت وحدت ملی گفت: رهبران دولت وحدت ملی برای بهبود طولانی‌مدت کشور کار کند تا در آینده استقرار سیاسی داشته و در فضای امن زندگی کنیم و نیز مردم افغانستان باید آگاهانه حرکت کرده و فریب دولت را نخورند تا آنها از راه تقلب نتوانند بار دیگر خود را به مردم تحمیل کنند.

  *** مشروح این گفت‌وگو به شرح ذیل است***

  فارس: نخست دیدگاه شما در مورد مصالحه با «گلبدین حکمتیار» چگونه است؟

  احدی: صلح با حکمتیار بی‌تأثیر نیست، اما تأثیر قابل توصیفی نخواهد بود، زیرا با پیوستن وی به روند صلح، صلح در افغانستان برقرار  نمی‌شود، چون بخش زیادی از جنگ در دست طالبان بوده و تا زمانیکه با این گروه مصالحه نشود، جنگ ادامه می‌یابد.

  پیوستن گلبدالدین حکمتیار به روند صلح در بخش سیاسی تأثیر مثبتی دارد، در حالیکه مردم از فعالیت‌های پشت‌پرده نگران هستند و ما امیدواریم تا حکمتیار به شکل مسالمت‌آمیز به کابل وارد شده و گمانه‌زنی‌های منفی مردم نسبت به خود را برطرف کند.

  فارس: آیا امتیازطلبی حکمتیار از دولت، به نوعی چالش‌زایی و خودکامگی نیست؟

  احدی: متأسفانه اکنون در افغانستان اکثر سیاست‌مداران بیش از ۱۰۰ محافظ دارند، در حالیکه قانون نباید به شکل سلیقه‌ای اجرا شود، اما اگر بهای حکمتیار ۱۰۰۰ محافظ و یا مقداری پول باشد، بهای گزافی نیست، ولی در درازمدت همه باید یکسان حرکت کنند.

  به برخی‌ها امتیاز خاص داده نشود، زیرا امتیاز‌دهی به یک شخص، حق سایر احزاب بوده و دولت باید در این مورد توجه کند.

  فارس: سال آینده را چگونه یک سالی می‌نگرید، در حالیکه مردم و آگاهان آن را سال ترس و هراس می‌خوانند؟

  احدی: من هم به سال آینده خوشبین نیستم، در حالیکه نیرو‌های امنیتی از خاک کشور دفاع می‌کنند، اما تلفات آنها فوق‌العاده زیاد است و  حتی ناظران جهانی قبول کرده‌اند که جایگاه نیروهای امنیتی افغانستان قابل توصیف نبوده و ممکن است با آمدن بهار، جنگ‌ها گسترش یابد.

  من فکر نمی‌کنم، دولت کنونی نیز سقوط کند، زیرا حمایت بین‌المللی را با خود دارد، اما می‌خواهم بگویم که که به این زودی‌ها صلح در افغانستان برقرار نمی‌شود، در گذشته پاکستان از طالبان حمایت می‌کردند، اما اکنون کشور‌های قدرتمندی مانند «روسیه» نیز از آنها حمایت می‌کنند.

  طالبان باید وضعیت را درک کرده و یک راه حل سیاسی را در پیش گیرند، زیرا هیچ کدام قادر به مغلوب کردن همدیگر نیستند و فقط مردم قربانی می‌شوند و نیاز است تا چارچوب جدیدی برای صلح تهیه شود.

  فارس: آمریکایی که توانست در یک شب طالبان را از خاک افغانستان بیرون کند، اکنون چرا ناتوان است و یا نمی‌خواهد، در حالیکه اکنون دولت افغانستان با این کشور پیمان امنیتی نیز امضا کرده است؟

  احدی: در آن زمان آمریکا به صورت ۱۰۰ درصدی با طالبان مخالف بود و به حامیان این گروه نیز ضربه وارد می‌کرد، همچنین آن زمان  طالبان حامیان بین‌المللی نداشت و آمریکا نیز یگانه ابرقدرت دنیا بود، در حالیکه اکنون این کشور دیگر ابرقدرت نبوده و کشور‌های مانند روسیه و ایران قد علم کرده است.

  آمریکا می‌توانست مشکلات افغانستان را حل کند، اما وقت ضایع کرد و چه در زمان دولتداری «جورج بوش» و چه در زمان «بارک اوباما» توجه کافی در این مورد نکرد و اکنون با وضعیت پیچیده‌ای که به وجود آمده، حتی اگر «دونالد ترامپ» بخواهد در مورد مشکلات افغانستان اقدامی کند، به تنهای قادر به حل آن نخواهد بود.

  فارس: دیدگاه شما در مورد «داعش» چیست؟ در حالیکه اکثرأ معتقدند که داعشی در افغانستان وجود ندارد؟

  احدی: داعش در افغانستان وجود دارد، زیرا اکنون در شماری از ولایت‌های کشور با نیرو‌های امنیتی در نبرد بوده و بر اساس آمارهای تأیید ناشده اکنون شمار داعشی‌ها در افغانستان به ۱۵۵ هزار نفر می‌رسد، در حالیکه در سال‌های گذشته آمار آنها یک هزار نفر را نشان می‌داد.

  باید گفت که طالبان قوی‌تر از داعش بوده و مصالحه اصلی باید با طالبان انجام شود، ممکن دولت افغانستان با مصالحه با طالبان، گروه داعش را مهار کند، همچنین امکان  زیادی وجود دارد که ایران، روسیه، چین و آمریکا نیز با افغانستان برای نابودی این گروه همکاری کنند.

  اما باید گفت که داعش افغانستانی، داعش عراقی و سوری نیست، بلکه کسانی هستند که وابسته به گروه القاعده و تحریک طالبان پاکستانی هستند.

  فارس: با توجه به وضعیت کنونی افغانستان، آیا داعش را تهدید جدی برای آینده این کشور می‌دانید؟

  احدی: اگر با طالبان صلح شود، معضل داعش با همکاری کشور‌های جهان مهار می‌شود، اما جنگ با طالبان مشکل‌تر است.

  فارس: شما بار‌ها از روند برگزاری انتخابات در افغانستان ابراز نارضایتی کرده‌اید، آیا اکنون نیز از مسئولان و یا برگزاری انتخابات آینده نگران هستید؟

  احدی: من اکنون نیز از روند برگزاری انتخابات ناراضی هستم و فکر می‌کنم این روند شفاف نبوده و رهبران دولت وحدت ملی،  نمایندگان خود را در کمیسیون‌های انتخاباتی انتخاب کردند، ضمن اینکه کمیسیون‌های کنونی توانایی برگزاری انتخابات‌های آینده را ندارد.

  رهبران دولت وحدت ملی نمی‌خواهد انتخابات شفاف برگزار شود، می‌خواهند در این روند نفوذ داشته و در انتخابات پارلمانی نیز افراد وابسته و وفادار به خود را وارد پارلمان کنند، اما ما مخالفت خود را اعلام کرده‌ایم و نیز باید گفت که کمیسیون انتخابات که یک نهاد مستقل است، توانایی ایستادگی در برابر رهبر زورگو را ندارد.

  جبهه ملی نوین افغانستان با شورای حراست و ثبات افغانستان هماهنگ شده و تصمیم گرفته‌اند تا از سوی سیاسیون نیز بر روند انتخابات نظارت صورت گیرد.

  فارس: آیا در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد هستید؟

  احدی: بله! من تصمیم دارم تا در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد شوم و می‌خواهم به مردم اطمینان دهم که آرزوی خدمت به آنها  را دارم و تجریه‌های من نیز در بخش دولتداری به سطح بلندی بوده و از دیدگاه‌های من افغانستانی‌ها بهره‌مند شده می‌توانند.

  فارس: پیام و پیشنهاد شما به رهبران دولت وحدت ملی و مردم افغانستان چیست؟

  احدی: رهبران دولت وحدت ملی برای بهبود  کشور کار کنند تا در آینده استقلال سیاسی داشته و مردم در امنیت زندگی کنند و نیز  مردم افغانستان باید آگاهانه حرکت کرده و فریب دولت را نخورند تا آنها از راه تقلب نتوانند بار دیگر خود را به مردم تحمیل کنند.

  مشکل بزرگ افغانستان عدم صداقت دولت است و مردم افغانستان باید موضع‌گیری کرده و دروغگو‌ها را به کرسی قدرت نرسانند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.