• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , اخبار پربازدید » مگر می‌توانیم نسبت به خوزستان بی‌تفاوت باشیم؟
  کد خبر : 2015883

  مگر می‌توانیم نسبت به خوزستان بی‌تفاوت باشیم؟

  رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه به گونه‌ای صحبت می‌شود که گویی دولت چیزی تحت عنوان استان خوزستان نمی شناسد که این بسیار بی انصافی است، گفت: خوزستان همه چیز ما است، مگر می‌توانیم نسبت به این استان و مردم آن بی تفاوت باشیم؟ محمدباقر نوبخت در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان…

  ۵۷۴۴۷۰۱۹

  رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه به گونه‌ای صحبت می‌شود که گویی دولت چیزی تحت عنوان استان خوزستان نمی شناسد که این بسیار بی انصافی است، گفت: خوزستان همه چیز ما است، مگر می‌توانیم نسبت به این استان و مردم آن بی تفاوت باشیم؟

  محمدباقر نوبخت در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: قرار است در این جلسه در خصوص تأمین مالی لازم برای سه طرح بزرگ آب و فاضلاب، مقابله و جلوگیری از آسیب‌های ناشی از ریزگردها و همچنین تسطیح و تکمیل طرح ۵۵۰ هزار هکتار اراضی این استان، به بحث و بررسی بپردازیم.

  وی در ادامه بیان کرد: ما به هیچ وجه این ادعا را نداریم که مشکل و مشکلات خوزستان را حل کرده‌ایم و  مردم اینجا هیچ غم و غصه‌ای ندارند اما این ادعا را داریم که همین مقدار اندک پول برای توسعه مناطق در بودجه عمومی در اختیار ما است. ما خوزستان را فراموش نکرده‌ایم و در جلسه روز پنج‌شنبه هفته گذشته که با حضور رییس‌جمهور برگزار شد، سه ردیف را به عنوان تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و ردیف‌های توسعه‌ای عنوان کردیم و گفتم که این کل بودجه‌ای است که می توانیم برای توسعه، عمران و آبادانی یک منطقه اختصاص دهیم.

  رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: تمام تملک دارایی‌های سرمایه‌های اساسی که دولت می‌تواند داشته باشد، این سه ردیف است؛ یکی از آن‌ها اعتبارات ملی مرتبط با بودجه و خزانه برای عمران است که خوزستان با ۷۳۶ میلیارد تومان دومین اعتبار را در بین ۳۱ استان دارد.

  وی افزود: اعتبارات دیگری که دولت می‌تواند برای توسعه استان هزینه کند، اعتبارات استانی ویژه است که خوزستان در این بخش پس از استان‌های فارس، تهران و خراسان، از بیشترین اعتبار برخوردار است و فاصله اندکی با خراسان رضوی دارد. در ردیف بعدی که تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است، خوزستان در جایگاه نخست قرار دارد.

  نوبخت ادامه داد: آیا عدالت را در استان‌ها رعایت کرده‌ایم؟ واقعا حق شهدا و رزمندگان این استان به گردن ما خواهد ماند اگر این استان را فراموش کرده باشیم، اما به صورتی صحبت می‌شود که گویی دولت چیزی تحت عنوان استان خوزستان نمی شناسد که این بسیار بی انصافی است؛ در حالی که بضاعت ما همین مقدار است و رییس‌جمهور نیز اولین سفر خود را در بین تمام استان ها از خوزستان شروع کرد.

  وی بیان کرد: آنچه در خصوص ۷۵۰۰ واحدی که قرار است از تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی استفاده کند، برای اولین بار در خوزستان و در تاریخ هفتم فروردین ماه اعلام کردم. خوزستان همه چیز ما است، مگر می‌توانیم نسبت به این استان و مردم آن بی تفاوت باشیم؟ اولین سفر رییس‌جمهور به خوزستان بود که در آن سفر ۱۶۰۰ میلیارد تومان جهت تکمیل پروژه‌های ناتمام تعهد شد و ما تمام این مبلغ را ابلاغ کردیم که یکی از آن تعهدات، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اراضی کشاورزی و وعده رییس‌جمهور به اعتبار نظر مقام معظم رهبری بود.

  رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: این طرح متعلق به دیروز و امروز نیست و از سال ۹۲ که اعلام کردیم، کار آغاز شده است. به هر حال بخشی از وعده رییس‌جمهور به انجام رسید، هر چند در مقطعی از زمان با وزارت نیرو دچار تفاوت نظر کارشناسی شدیم که آیا آب به حد کفایت برای این طرح وجود دارد یا خیر، اما بعد وزیر نیرو نیز اعلام کرد که آب لازم برای تمام طرح تأمین شده است و تعهد می کنیم.

  وی بیان کرد: تاکنون بر اساس گزارشی که دریافت کرده‌ام ۸۵۰ میلیون دلار پرداخت شده است و ۳۰۰ میلیون دلار دیگر هم پس از سفر آقای روحانی در پنج‌شنبه هفته گذشته تا به امروز، جهت پرداخت ابلاغ شد. خوشبختانه اینجا پولی نیست که بخواهیم از مکانیزم خزانه عمل کنیم، بنابراین هیچ مشکلی برای تکمیل این اعداد و ارقام نداریم و سازمان برنامه و بودجه موظف است که برای تکمیل ۵۵۰ هزار هکتار تمام منابع را تأمین کند.

  نوبخت عنوان کرد: همچنین موضوع دوم که مهم است و واقعا باید کار اساسی برای آن انجام شود، مقابله با ریزگردها  است؛ این گرد و غبار تنها برای خوزستانی ها نیست و این خاک بر دل ایرانیان و خدمتگزاران نظام می نشیند و  سازمان برنامه و بودجه کشور تعهد می کند که تا آخرین ریالی را که برای تکمیل عملیات در سطح ۴۱ هزار هکتار نیاز است، تأمین کند و خود را موظف به تأمین مالی این موضوع می‌داند.

  وی گفت: سومین موضوع نیز مربوط به آب و فاضلاب است؛ منابعی که برای این کار نیاز داریم و سازمان برنامه و  بودجه موظف به تأمین و اجرای آن است، شامل منابع موجود در بودجه عمومی است. اگرچه زمان این طرح را بلند اعلام کردیم ولی باید به صورت زمان های کوتاه به انجام برسد و باید از همین امروز کار را شروع کنیم و به فردا هم موکول نکنیم و باید شروع کار را از منابع عمومی انجام دهیم.

  معاون رییس‌جمهور بیان کرد: از ۲۰ روز آینده امکان استفاده از ۱۰ هزار میلیارد تومان از  منابع ۶۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی پیشنهادی ما که به عدد ۷۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد، برای چهار موضوع آب، فاضلاب، محیط زیست و شبکه ریلی وجود دارد. ما ۱۰ هزار میلیارد تومان موضوع آب، فاضلاب و محیط زیست خوزستان را به عنوان اولویت خود قرار دادیم. در این فاصله هم تلاش می کنیم که از منابع غیرداخلی هم استفاده کنیم، دنیا از همین روش استفاده می کند.

  نوبخت گفت: خواهش من این است که تمام موارد و کارهایی که در بدنه فنی کشور در وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه انجام می دهیم برای اینکه عدالت آمایشی صورت بگیرد، حتما بازبینی شود و کاری را انجام دهیم که بیشترین بهره‌وری و رضایت اجتماعی را به همراه داشته باشد. ما در سازمان برنامه و بودجه خود را مسئول مستقیم در برابر مردم خوزستان می دانیم.

  منبع: ایسنا
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.