• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تشدید اختلاف امارات و عربستان در جنوب یمن/ کویت در حال خروج از ائتلاف سعودی
  کد خبر : 2015853

  تشدید اختلاف امارات و عربستان در جنوب یمن/ کویت در حال خروج از ائتلاف سعودی

  تشدید اختلاف امارات و عربستان در جنوب یمن/ کویت در حال خروج از ائتلاف سعودیReviewed by on Mar 1Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در یمن، «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهور مستعفی یمن روز دوشنبه در سفری غیرمنتظره به امارات سفر کرده و بدون دیدار یا تشکیل جلسه ای…

  تشدید اختلاف امارات و عربستان در جنوب یمن/ کویت در حال خروج از ائتلاف سعودیReviewed by on Mar 1Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در یمن، «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهور مستعفی یمن روز دوشنبه در سفری غیرمنتظره به امارات سفر کرده و بدون دیدار یا تشکیل جلسه ای با مقامات امارات پس از چند ساعت به ریاض بازگشت.

  یک منبع سیاسی یمن گفت: منصور هادی امید داشت که با محمد بن زاید، ولی عهد امارات برای بهبود وضعیت تیره روابط بین ۲ طرف به دلیل حوادث اخیر عدن دیدار کند اما با استقبال ضعیف اماراتی ها روبرو و به وی گفته شد که بن زاید وقت ملاقات ندارد.

  این در حالی است که سایت رسمی دولت مستعقی یمن در پوشش سفر منصور هادی به امارات گفته بود که وی با محمد بن زاید دیدار می کند که این امر رخ نداد.

  منصور هادی هنگامی که ظهر روز دوشنبه به ابوظبی رسید فردی جز رئیس سرویس اطلاعات امارات به استقبال وی نرفت و بیشتر از ۲ ساعت را در امارات نمانده و دست خالی به ریاض بازگشت.

  در همین راستا، «هشام عبدالملک»، سخنگوی جنبش خلاص یمن در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا اظهار داشت: امارات با دقت اوضاع یمن را بررسی می کند و همچون عربستان دیوانه وار در یمن عمل نمی کند.

  وی افزود: از همین رو اوضاع برای مقامات امارات در جنوب یمن مثبت ارزیابی نمی شود و بخصوص که با بیشتر شدن نفاق سیاسی و کشمکش بین اعضای ائتلاف عربی، منصور هادی به آغوش آل سعود بازگشته و نقشه های آنها را پیاده می کند.

  استفاده اقتصادی امارات از جنوب یمن و کشمکش با عربستان

  سیاستمدار یمنی بر خواسته امارات برای استفاده اقتصادی از جنوب یمن تاکید کرد و گفت: امارات همه فعالیت های اقتصادی در همه بنادر یمنی را تعطیل کرده و این فعالیت ها را به بنادر امارات منتقل کرده که ضربه دردناکی به اقتصاد یمن است،  علاوه بر اینکه طی توافقی با آمریکا بر تنگه باب المندب نیز سیطره دارد

  عبدالملک گفت: اما عربستان چشم طمع بیشتری به یمن دوخته و می خواهد همه جنوب یمن را تحت کنترل خود گرفته و ثروت های آن همچون نفت، معادن و صنایع موجود در آن را به غارت برد علاوه بر اینکه باب المندب را نیز تحت سیطره کامل خود بگیرد.

  وی با اشاره به تشدید اختلاف روز افزون میان عربستان با امارات گفت: این ۲ کشور هر کدام تلاش کردند منصور هادی و دیگر مزدوران جنوب را به سمت خود کشانده و از احزابشان حمایت کنند تا نقشه های آنها را در یمن پیاده کنند.

  سیاستمدار یمنی گفت: منصور هادی پیش از این نماینده آل سعود در جنوب یمن بود اما پس از اینکه پول های هنگفتی از اماراتی ها گرفت دستورهای آنها را پیاده می کرد.

  عبدالملک تصریح کرد: به دنبال اینکه سرویس اطلاعات عربستان متوجه ارتباط منصور هادی با اماراتی ها شد، سران ریاض ، رئیس جمهور مستعفی یمن را تهدید کردند که همه حساب های بانکی او را مسدود و نزدیکانش را از عربستان بیرون می کنند.

  وی افزود: همین قضیه منصور هادی را نگران کرده و به آغوش آل سعود بازگرداند تا این مزدور به نقطه سیاسی در تاریخ یمن مبدل شود.

  سیاستمدار یمنی گفت: بر اساس داده های میدانی، آمریکا به مقامات اماراتی اصرار دارد که نیروهایشان را به یمن بازنگردانند چون امارات می داند که نتیجه تجاوز به یمن هرگز مثبت نبود و صد درصد منفی بود.

  سخنگوی جنبش خلاص یمن تاکید کرد: حمله ائتلاف سعودی به ملت یمن که تحت نظارت آمریکا انجام گرفته مطمئنا به هرج و مرج و خرابی و کشتار و تروریسم نه تنها در یمن بلکه در همه منطقه منجر خواهد شد.

  وی تاکید کرد: آمریکا و اذنابش از بین شیخ نشین ها و در راس آن عربستان با حمایت بی حد و مرز از جریان های تکفیری و  تروریستی که مرتکب فجیع ترین کشتار و تروریسم علیه شهروندان می شوند، به دنبال گسترش هرج و مرج و خرابی در بین ملت های منطقه هستند

  سیاستمدار یمنی تاکید کرد: احزاب و جریان های مقاومت در دنیا ثابت کرده اند که عملشان ریشه دار و در جان و خرد آزادگان و شرافتمندان جا دارد و ما از ملت ها می خواهیم که همه توان و نیروی خود را برای مقابله با جریان های تکفیری و تروریسمی که جوامع ایمن را هدف می گیرند، بکار بندند.

  عبدالملک گفت: چیزی که منطقه این روزها شاهد آن است حلقه ای از زنجیره نبرد دائمی بین نیروهای مقاومت با نیروهای استکبار جهانی است، پروژه صهیونیستی-آمریکایی به دنبال پراکنده کردن نبردها در نقاط جغرافیایی جدا از یکدیگر است اما مقاومت، هوشیارنه و با عزم راسخ هر جایی را که جنبش های تکفیری باشند به مقابله با آنها می رود.

  کویت نمی خواهد قربانی منافع عربستان در یمن شود

  بر اساس گزارش‌های نظامی، کویت در حال بررسی چگونگی توقف همکاری خود با ائتلاف سعودی در یمن است بخصوص که  هفته های گذشته ارتش کویت هیچ عملیات نظامی علیه ملت یمن در جنوب نداشته است.

  منابع مطلع سیاسی از بروز اختلاف نظر میان دو کشور کویت و عربستان سعودی برای تأمین هزینه های گزاف عملیات نظامی به اصطلاح ائتلاف کشورهای عربی در یمن خبر دادند.

  رژیم آل سعود پیامی را به طرف کویتی ارسال کرده و خواستار پرداخت هزینه های سرسام آور نظامی از سوی کویت و مشارکت مالی این کشور در امر پوشش مخارج جنگ شده است.
  به گفته این منابع، مبلغ درخواست شده ازکویت ۱۰ میلیارد دلار است و دولت سعودی از کویتی ها خواسته است تا آن را به طور قطع پرداخت کند اما دولت کویت مخالفت جدی خود را با این امر اعلام کرده است.
  این منابع تاکید کردند که محمد بن سلمان فرزند شاه عربستان پس از مخالفت کویت با پرداخت این مبلغ خشمگین شده و با مقامات عالی رتبه کویتی تماس برقرار کرده اما تلاش های وی به نتیجه نرسیده است.
  بنا براعلام منایع دولتی یمنی، کویتی ها در پاسخ به سلمان گفته اند که با سیاست جنگ موافق نیستند و از پرداخت این پول و پذیرش هرگونه مخارج مالی مشارکت نخواهد داشت که این امر واکنش تند مقامات عربستان را به دنبال داشت.

  در همین راستا، «محمد السعد»، عضو شورای استانداری «لحج» در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در یمن اظهار داشت: از ابتدای تجاوز نظامی ائتلاف عربی به یمن، کویت، موضع مخالفی داشت چون سیاست های رسمی کویت مشابه سیاست های عمان است و این سیاست خواهان جنگ، تجاوز و تروریسم در منطقه نیست.

  وی افزود: بحران سیاسی و اقتصادی بین کویت و عربستان بر سر نفت موجب شد که کویت مجبور به پذیرش درخواست رسمی عربستان برای حضور در ائتلاف عربی متجاوزان علیه یمن شود.

  سیاستمدار یمنی تاکید کرد: متاسفانه سران عرب، عربستان را مادر کشورهای اسلامی تلقی می کنند و شاه سعودی را رهبر اعراب می خوانند اما از زمانی که بحران سیاسی بین قاهره و ریاض شکل گرفت، رهبران عرب به خود جرات حرف زدن علیه عربستان را می دهند.

  السعد گفت: پس از السیسی، مقامات الجزایر و پس از آن تونسی ها خواستار رابطه با سوریه شده و همچنین اعزام مشاوران نظامی مصری به دمشق همگی ضربه ای سیاسی به عربستان بود.

  کویت در حال خروج از ائتلاف سعودی است

  وی افزود: امروز می بینیم که کویت اقدامی را علنی به نفع ارتش کویت انجام داد و اینکه نیروهای خود را از جنوب یمن بیرون برد چون به سطح بالای فناوری و تجهیزات نظامی که ارتش یمن به آن دست رسیده، علم پیدا کرده است.

  سیاستمدار یمنی با اشاره به اینکه عقب نشینی کویت از یمن به صورت غیرعلنی آغاز شده است، گفت: کویت نمی خواهد به خاطر عربستان در یمن فدا شود، بخصوص که هر روز شاهد پیشرفت ارتش یمن و تحرکات میدانی آن علیه ائتلاف سعودی است.

  السعد تصریح کرد: امیر کویت می داند پول هایی که به آل سعود می دهد به نفعش نیست از همین رو ناظریم در حالی که ملت های عرب در آتش می سوزند شاه سعودی برای استراحت به مالزی سفر کرده است.

  سیاستمدار یمنی به نقش منفی سازمان ملل در کشورش نیز اشاره کرد و گفت: سازمان ملل برای حل درگیری ها و تسویه همه مسائل بین المللی، توقف همه جنگ ها برای تامین امنیت و صلح و ثبات ملت های دنیا ایجاد شده تا برخورداری از زندگی شرافتمندانه را برای همه انسان ها از هر رنگ و نژاد و دینی تضمین کند

  وی افزود: سازمان ملل علاوه بر تلاش برای متوقف کردن جنگ یمن و برداشتن تحریم ها باید از طریق نهادهای خود به پرداخت حقوق کارمندان این کشور که از پنج ماه پیش تاکنون متوقف شده کمک کند که تنها منبع درآمد خانواده هایشان است و می تواند آنها را از گرسنگی و مرگ تدریجی نجاتشان بدهد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.