• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » ایرانی‎ها ۱۵ برابر ژاپنی‌ها انرژی مصرف می کنند/ لزوم هدفمند سازی یارانه‌ حامل های انرژی
  کد خبر : 2015649

  ایرانی‎ها ۱۵ برابر ژاپنی‌ها انرژی مصرف می کنند/ لزوم هدفمند سازی یارانه‌ حامل های انرژی

  ایرانی‎ها ۱۵ برابر ژاپنی‌ها انرژی مصرف می کنند/ لزوم هدفمند سازی یارانه‌ حامل های انرژیReviewed by on Feb 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا مظفریان در گفتگو با صنعت۸، اظهار کرد: در حال حاضر انرژی در هزینه‌های تولید سهم به سزایی ندارد به همین دلیل جایگاهی در تولید برایش…

  ایرانی‎ها ۱۵ برابر ژاپنی‌ها انرژی مصرف می کنند/ لزوم هدفمند سازی یارانه‌ حامل های انرژیReviewed by on Feb 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا مظفریان در گفتگو با صنعت۸، اظهار کرد: در حال حاضر انرژی در هزینه‌های تولید سهم به سزایی ندارد به همین دلیل جایگاهی در تولید برایش دیده نمی‌شود و واقعی کردن هزینه‌های مصرف، علاوه بر روشن کردن هزینه‌های تولید، نقش به سزایی در حفظ منابع طبیعی دارد.

  این مدرس سازمان بهره‌وری انرژی پیرامون نحوه پرداخت یارانه به صنعت، بیان کرد: در حال حاضر یارانه به گونه‌ای پرداخت می‌شود که مصرف‌کننده آن به فکر صرفه‌جویی نمی‌افتد چراکه بهینه مصرف کردن و بهره‌وری مصرف در قیمت نهایی تاثیرگذار نیست و برای حل این موضوع باید یارانه با توجه به واقعی بودن قیمت‌ها به نحوه مصرف، بهره‌وری و افزایش کیفیت تولید تعلق بگیرد تا مصرف کننده تشویق به بهینه مصرف کردن بیفتد.

  وی افزود: در حال حاضر شدت مصرف انرژی که نسبت بین میزان مصرف انرژی به تولید ناخالص ملی بوده، در ایران ۵ برابر جهان و ۱۵ برابر ژاپن است یعنی به میزانی که انرژی مصرف می‌کنیم، تولید نداریم.

  مظفریان با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی در بلندمدت تاثیر به سزایی در شدت مصرف انرژی و بهره‌وری تولید خواهد داشت اما در کوتاه‌مدت به دلیل سهم ناچیز هزینه‌های انرژی در بخش تولید نمی‌تواند تاثیر خاصی داشته باشد و برای تغییر واقعی شرایط به واقعی شدن انرژی نیاز داریم.

  این مشاور و مدرس صنعت دانشگاه در خصوص نحوه مصرف انرژی بیان کرد: انرژی در بخش تولید، انتقال، توزیع و مصرف دچار اسراف است و این مسئله فقط با یک عرق ملی‌مذهبی قابل حل است و مربوط به شخص، گروه و یا سازمان خاصی نیست و نیاز به یک تلاش همه‌جانبه دارد.

  وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در کشورهای صنعتی میزان مصرف انرژی صنعت از منازل بیشتر است در حالی که مصرف در ایران ۴۰ درصد مربوط به منازل و حدود ۲۰ درصد سهم صنعت را تشکیل می‌دهد.

  مظفریان درباره عملکرد دولت نسبت به مبحث بهره‌وری انرژی افزود: به لحاظ بحث‌های تئوریک و استراتژیک کارهای خوبی در مراکز مطالعاتی شده است ولی هنوز به مرحله عمل نرسیده است.

  وی در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر تاکید کرد: استفاده از این انرژی‌ها صرفا در مصارف خانگی کاربرد دارد و برای مصرف در صنایع به علت نداشتن توجیه اقتصادی، نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.