• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصاد داخلی , اقتصادی » سرگذشت “یارانه نقدی”؛ از وعده افزایش سهم فقرا تا شکست پروژه انصراف و “مصیبت عظما”
  کد خبر : 2015301

  سرگذشت “یارانه نقدی”؛ از وعده افزایش سهم فقرا تا شکست پروژه انصراف و “مصیبت عظما”

  وزیر اقتصاد ۱۳ مرداد ۹۲ وعده افزایش یارانه فقرا و حذف اغنیا را داد، حال با گذشت ۴۳ ماه نه یارانه فقرا زیاد شد و نه یارانه اغنیا حذف. پروژه انصراف داوطلبانه هم که شکست خورد تا اینکه یارانه لقب مصیبت عظما گرفت و حذف یارانه ثروتمندان از دستور خارج شد. قانون هدفمندی یارانه‌ها توسط…

  ۱۳۹۴۰۷۲۴۱۱۰۰۰۹۱۱۷۶۳۰۴۸۹۴

  وزیر اقتصاد ۱۳ مرداد ۹۲ وعده افزایش یارانه فقرا و حذف اغنیا را داد، حال با گذشت ۴۳ ماه نه یارانه فقرا زیاد شد و نه یارانه اغنیا حذف. پروژه انصراف داوطلبانه هم که شکست خورد تا اینکه یارانه لقب مصیبت عظما گرفت و حذف یارانه ثروتمندان از دستور خارج شد.

  قانون هدفمندی یارانه‌ها توسط دولت دهم و در تاریخ ۲۸ آذر ماه سال ۸۹ اجرایی شد اما ادامه این کار یکی از مهمترین اقدامات و برنامه هایی بود که کاندیداهای دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری به آن توجه کردند. پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور دوره یازدهم، این موضوع نیز به عنوان یک دغدغه اقتصادی مورد تأکید قرار گرفت.

  بر همین اساس در ۱۳ مرداد ماه سال ۹۲ علی طیب‌نیا وقتی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت اقتصاد دولت یازدهم مطرح شد، در نخستین صحبت‌های خود پیش از گرفتن رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی از انجام تغییرات متعدد در قانون هدفمندی یارانه‌ها صحبت کرد.

  kj

  kj1

  طیب نیا معتقد بود، ایجاد تغییرات اساسی در قانون هدفمندی یارانه‌ها از این رو دارای اهمیت است و روش فعلی با عدالت منافات دارد چرا که همه مردم ایران با هر سطح درآمدی، به‌طور یکسان مشمول دریافت یارانه نقدی می‌شوند. همچنین وزیر اقتصاد پیشنهادی دولت یازدهم در همین تاریخ طی یادداشتی اعلام کرده بود که در قانون هدفمندی یارانه‌ها ایده آل این است که اقشار کم درآمد یارانه نقدی بیشتری دریافت کنند و دهک های درآمدی بالا یارانه نقدی دریافت نکنند.

  وزیر پیشنهادی اقتصاد همچنین در برنامه‌های خود برای اداره وزارت اقتصاد با ۱۱ محور، موضوع هدفمندی یارانه ها را به عنوان یک چالش معرفی کرده که غفلت از آن ممکن است به وضعیت نامطلوب اقتصادی کشور دامن بزند. وی در این برنامه تصریح کرده بود: “امروزه شاهد بروز مشکل در بخش‌های تولیدی، به ویژه بخش زیربنایی، هستیم، و همچنین به دلیل عدم توجه به الزامات اصلاح قیمت‌ها، به خصوص اصلاح نظام بانکی و اصلاح نظام ارزی، ضمن اینکه بنگاه‌های اقتصادی و مردم دچار مشکل شدند ولی همچنان قیمت‌های فعلی همچون سنوات قبل از اجرای این طرح با قیمت‌های منطقه‌ای فاصله دارد.”

   

  منبع: تسنیم
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.