• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » خانواده،حلقه گمشده ‌زندگی کودکان بی سرپرست مسجدسلیمان/لزوم مشارکت مردم در حمایت از کودکان بی سرپرست
  کد خبر : 2014940

  خانواده،حلقه گمشده ‌زندگی کودکان بی سرپرست مسجدسلیمان/لزوم مشارکت مردم در حمایت از کودکان بی سرپرست

  خانواده،حلقه گمشده ‌زندگی کودکان بی سرپرست مسجدسلیمان/لزوم مشارکت مردم در حمایت از کودکان بی سرپرستReviewed by on Feb 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آسماری نیوز ,سازمان بهزیستی مطابق قوانین و مقررات جاری، مسئولیت تأمین نیازهای مادی و معنوی و مراقبت شبانه‌روزی از کودکان کمتر…

  خانواده،حلقه گمشده ‌زندگی کودکان بی سرپرست مسجدسلیمان/لزوم مشارکت مردم در حمایت از کودکان بی سرپرستReviewed by on Feb 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آسماری نیوز ,سازمان بهزیستی مطابق قوانین و مقررات جاری، مسئولیت تأمین نیازهای مادی و معنوی و مراقبت شبانه‌روزی از کودکان کمتر از ۱۸ سال بی‌سرپرست و بدسرپرست را برعهده دارد. کودکان با معرفی و تأیید مراجع قضایی بنا به دلایل فوت، مفقود الاثر شدن، صلاحیت نداشتن سرپرست، بیماری‌های واگیردار و صعب‌العلاج، بیماری‌های روانی و اعتیاد و… سرپرستان و یا  مجهول الهویه بودن کودک در سازمان بهزیستی  پذیرش می‌شوند.

  پاسخ به این پرسش که آیا در شهرستان مسجدسلیمان محلی برای مراقبت و نگهداری این گروه از کودکان  وجود دارد یا خیر موحب شد تا با مراجعه به اداره بهزیستی شهرستان در این خصوص با خانم نظرپور معاونت بهزیستی مسجدسلیمان گفتگو کنیم.

  خانم نظرپورکارشناس امور اجتماعی بهزیستی مسجدسلیمان در این رابطه  به خبرنگار ما می گوید:مرکز نگهداری از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست زیر ۱۸ سال از سال ۱۳۷۸ در مسجدسلیمان فعالیت می کرد که مسئولیت نگهداری و تامین نیازهای آنها را برعهده داشت.پس از مدتی این مرکز به بخش غیردولتی واگذار شد و تحت نظارت سازمان بهزیستی فعالیت می کرد. به دلیل اینکه همه ی این بچه ها توانایی  و اعتماد به نفس این مسئله را ندارند که در محیط اجتماعی و تحصیلی و… خودشان را به عنوان کودکان بی سرپرست  یا بد سرپرست معرفی کنند  تلاش کردیم تا برای حفظ اعتماد به نفس کودکان  این مسئله علنی نشود.

  وی افزود:کودکان در مرکز نگهداری و مراقبت تفریح و آموزش های مورد علاقه خود را انجام می دادند و در مدارسی که سایر دانش آموزان تحصیل می کنند ثبت نام می شدند.

  وی ادامه داد:علاوه بر حمایت سازمان بهزیستی مشارکت و حمایت مردمی خوبی هم از این مرکز توسط مردم صورت می گرفت اما  بنابر دلایلی این مرکز دیگر نمی توانست استانداردهای سازمان بهزیستی را رعایت کند و نهایتا در سال ۱۳۹۰ لفو مجوز و تعطیل شد و کودکان تحت حمایت این مرکز به مراکز نگهداری سایر شهرستان های استان منتقل شدند.

  وی با بیان اینکه پس ازتعطیلی مرکز قبلی تاکنون مرکز نگهداری جدیدی در مسجدسلیمان مجوز نگرفته  تصریح کرد: این مراکز  وابسته به یارانه های دولتی هستند  و این یارانه برای  شهرستان مسجدسلیمان تامین اعتبار نشده  است و در حال حاضر اگر موردی مربوط به کودک بی سرپرست یا بدسرپرست داشته باشیم آنها را به سایر مراکز نگهداری شهرستان های استان منتقل می کنیم.

  کارشناس امور اجتماعی بهزیستی مسجدسلیمان خاطر نشان ساخت:سازمان بهزیستی برای کودکانی که سرپرستی آنها توسط فردی پذیرفته می شود یارانه و تسهیلات ارائه می دهد اما این فرهنگ بخوبی در بین مردم ما ترویج نشده که لازم است در این خصوص بیشتر برای خانواده ها و مردم فرهنگ سازی شود.

  به گزارش ایران ویج به نقل از آسماری, ایجاد بسترمناسب برای زندگی کودکان بی سرپرست از جمله وظائفی است که دستگاه های ذیربط باید زمینه لازم برای تحقق آن را فراهم کنند اما این مراکز با مشارکت جدی تر مردمی می توانند بخش عمده ای از مشکلات خود را برطرف و خدمت مناسب تر به کودکان بی سرپرست ارائه کنند و این مهم نیازمند آگاهی بخشی به شهروندان و فرهنگ سازی است که باید در جامعه صورت پذیرد تا این گروه از کودکان بتوانند در کنار گروه همسالان خود و در کانون گرم خانواده زندگی با نشاط و سالمی  را تجربه کنند.

  خبرنگار:نگار جمالی

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.