• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ژئوپلتیک منطقه به نفع ایران و محور مقاومت تغییر کرده است/ نباید دائماً مردم را از جنگ ترساند
  کد خبر : 2014908

  ژئوپلتیک منطقه به نفع ایران و محور مقاومت تغییر کرده است/ نباید دائماً مردم را از جنگ ترساند

  ژئوپلتیک منطقه به نفع ایران و محور مقاومت تغییر کرده است/ نباید دائماً مردم را از جنگ ترساندReviewed by on Feb 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سید نظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری فارس پیش از ظهر امروز در جمع بسیجیان وزارت کشور با اشاره به مؤلفه‌های قدرت در سیاست…

  ژئوپلتیک منطقه به نفع ایران و محور مقاومت تغییر کرده است/ نباید دائماً مردم را از جنگ ترساندReviewed by on Feb 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سید نظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری فارس پیش از ظهر امروز در جمع بسیجیان وزارت کشور با اشاره به مؤلفه‌های قدرت در سیاست خارجی گفت: سیاست خارجی به عقیده بسیاری از تحلیلگران مسائل بین‌الملل در امتداد سیاست داخلی است و هر نوع نگاهی که به داخل داشته باشیم در سیاست خارجی نیز آن را اعمال خواهیم کرد.

  وی ادامه داد: البته برعکس این موضوع نیز وجود دارد و سیاست خارجی بر رفتار ما در داخل نیز تاثیرگذار خواهد بود و از ابتدای انقلاب و شروع دشمنی‌های غرب با ایران، مسئله سیاست خارجی ما تأثیرات مختلفی را در سطح جهانی داشته است.

  موسوی با بیان اینکه نکته مسلم این است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این دوران به دلیل قدرت نرم ایجاد شده در کنار آن توانسته بر جهان تأثیرگذار باشد، ادامه داد: شاید لازم باشد گاهی انسان خارج از مرزها را نیز نگاه کند و متوجه شود که چه اتفاقی رخ داده است.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس با اشاره به تبلیغات ضد ایرانی در طی ۱۰ سال اخیر تصریح کرد: شما می‌بینید اکثر جوایزی که به هنرمندان کشورهای جهان سوم و هنرمندان ایران در جشنواره‌های خارجی می‌دهند برای این است که توانسته‌اند ایران را سیاه جلوه دهند و گاهی اوقات خودشان هم باورشان می‌شود که روایت آنها از ایران درست است.

  وی نوع برخورد مردم کشورهای دیگر با جامعه ایران را نشان دهنده عمق معنوی ایران در بین مردم سایر کشورها خواند و افزود: به دلیل همین رفتارها دشمنان احساسشان این است که باید سرمنشأ قدرت ایران را از درون دچار تزلزل کنند و همه مسائل و مشکلاتی که ایران طی سال‌های اخیر متحمل شده در راستای همین تفکر است.

  موسوی ادامه داد: امریکا و غرب تزی را مد نظر قرار دادند که عنوان آن فشار از بیرون و براندازی از درون است. حال این براندازی از درون گاهی با شیوه سخت انجام و گاهی نیز به صورت تحولات خزنده برای منفعل کردن از درون و بی‌روح کردن انقلاب ایجاد می‌شود.

  وی با تاکید بر اینکه دشمن علیرغم همه فشارها نتوانسته حرکت انقلاب اسلامی را متوقف کند، افزود: اگر گاهی فشار از بیرون سنگین شده و در داخل نیز برخی سعی می‌کنند تحولات را به سمت دیگری ببرند به دلیل همین پیشروی‌ها است.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس در تشریح دلیل هراس غرب از نفوذ معنوی ایران گفت: دلیل عمده این مسئله به این بر می‌گردد که جمهوری اسلامی ایران به واسطه ماهیت خود نه تنها متوقف نشده بلکه رو به جلو نیز رفته است و این فقط ناشی از توان نظامی ما نیست؛ نفوذ ما در منطقه فقط به دلیل توانمندی بالای نظامی‌مان نسبت به دوران دفاع مقدس نیست و چیزی که حلب و موصل را آزاد می‌کند سلاح‌های دست بالا و توانمندی نظامی نیست بلکه عمق نفوذ معنوی در منطقه است.

  موسوی با اشاره به حمله امریکا به عراق و افغانستان و عدم دستیابی به دستاورد مورد نظر در این کشورها گفت: علیرغم همه هزینه‌هایی که امریکا در این جنگ‌ها کرد به دلیل نفوذ معنوی محور مقاومت نتوانست به هیچکدام از اهداف خود دست پیدا کند.

  وی اضافه کرد: کشور عراق که آمریکایی‌ها سرمایه‌گذاری کلانی در آن کرده بودند، امروز چه وضعیتی دارد؟ حالا می‌بینیم امروز افرادی در این کشور بر سر کار هستند که زمانی به عنوان رزمنده در کنار ما با رژیم صدام می‌جنگیدند.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس با تأکید بر اینکه با وجود همه سنگ‌اندازی‌ها در داخل و خارج، ژئوپلتیک منطقه به نفع جبهه مقاومت تغییر کرده است، افزود: زمانی فقط ایران در محور مقاومت قرار داشت اما امروز سوریه، عراق، لبنان و یمن نیز پای کار جبهه مقاومت ایستاده‌اند، حتی در یمن که هیچکس تصور نمیی‌کرد اتفاقی رخ دهد مردم قیام کرده و در برابر گلوله‌ها ایستاده‌اند و حتی در یمن که حیات خلوت سعودی‌ها بود یک جریان انقلابی محکم اداره امور را بر عهده گرفته است.

  موسوی اضافه کرد: عربستان بعد از ۲ سال بمباران یمن کاری از پیش نبرده است؛ ایران که در یمن نیروی نظامی ندارد ولی آن چیزی که توانسته مقاومت کند سلاح نیست بلکه اعتقاد آنها به محور مقاومت توانسته کار را پیش‌ببرد و این نسل جدید مقاومت در یمن خود را فرزند انقلاب، امام و رهبر انقلاب می‌داند.

  وی ادامه داد: برخی دائم می‌گویند «جنگ، جنگ» و ما را از جنگ می‌ترسانند که باید به آنها گفت جنگ در منطقه شکل گرفت و تمام شد و چیزی مثل داعش برای همین ایجاد شد.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس با اشاره به زمینه‌های ایجاد داعش و غیرممکن بودن عدم هماهنگی این ساز و کار طراحی شده با سرویس‌های جاسوسی غربی و عربی گفت: داعش و جبهه‌النصره امتداد نظامی دستگاه جاسوسی عربستان سعودی در منطقه هستند؛ آنها داعش را شکل دادند و به دلیل عمق نفوذ ایران و محور مقاومت در منطقه بازی را باختند.

  موسوی با یادآوری تلاش‌های محور مقاومت در آزادسازی موصل و حلب و جنگ تن به تن در برخی از مناطق تأکید کرد: امروز ژئوپلتیک منطقه تغییر کرده و ایران دیگر یک کشور ایزوله و تنها نیست و ما با پدیده محور مقاومت روبرو هستیم و هرجا این محور ورود کرده وارد یک مذاکره برد-برد شده است.

  وی با اشاره به راهبردهای دشمن برای مقابله با محور مقاومت، اظهارداشت: دشمنان تلاش می‌کنند خود را از مخمصه به وجود آمده رها کنند و یکی از راهکارهایی که دنبال می‌شود این است که ما را در داخل زمین‌گیر کنند؛ ما نیز باید قدر داشته‌های خود را بدانیم و برگ‌های برنده خود را نسوزانیم.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس با انتقاد از تفکر کنار گذاشتن گروه‌های همسو با جمهوری اسلامی در دوره‌ای از انقلاب با عنوان تنش‌زدایی گفت: نتیجه آن تفکر این شد که همان گروه‌هایی که با ندای انقلاب ایجاد شده بودند رفتند و تکفیری و سلقی شدند.

  موسوی اضافه کرد: ما طرفدار جنگ نیستیم ولی این به آن معنا نیست که در داخل به نحوی موضع بگیریم که علاقه‌مندان به انقلاب را ناامید کنیم.

  وی عدم استفاده از موقعیت و ظرفی‌های ایجاد شده برای جمهوری اسلامی ایران رزا یکی از نقاط ضعف دانست و تصریح کرد: ما دائماً نباید مردم را بترسانیم و واژه جنگ را تکرار کنیم بلکه باید در مذاکره بدانیم که چه چیزی می‌دهیم و چه چیزی می‌گیریم و آیا ضمانت اجرا نیز دارد یا خیر؛ به عنوان مثال چیزی را برای چشم و ابروی یک نفر امضا می‌کنیم ولی به این سئوال پاسخ نمی‌دهیم که آیا این قول معتبر است یا خیر.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس ادامه داد: اگر نیروهای انقلابی نقدی را مطرح می‌کنند به دلیل داشتن دشمنی با کسی نیست بلکه برای آنها این مهم است که مذاکره چگونه انجام شده و آیا قرار است با عجله کارها را انجام داده و به ثمر برسانیم یا خیر.

  وی ادامه داد: برخی می‌گویند اگر امریکا بد عهدی کند آبروی آن در جهان می‌رود؛ باید از این افراد پرسید مگر امریکا آبرویی هم در جهان دارد که قرار باشد از دست بدهد؟ و حتی رئیس جمهور این کشور یکی از بی‌آبروترین افراد طی دوران اخیر است.

  موسوی با تأکید بر اینکه ما نباید دچار خود تحریمی شویم و بعد از برجام مسائلی مانند FATF را مطرح کنیم اظهارداشت: کسانی که اینگونه اقدامات را نقد می‌کنند برای این است که آیندگان ما را متهم نکنند که چرا تعهدی را امضاء کردید که کشور را گرفتار کرد.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس با انتقاد از ذوق‌زدگی برخی از مسئولان برای ارتباط با غرب گفت: پیش از برجام گفتند ۱۷۰ میلیارد دلار پول بلوکه شدن ما در خارج هست و بعد از برجام به کشور وارد می‌شود؛ حالا باید بپرسیم که این پول کجا رفته و اگر به کشور نیامده به چه دلیل است؟

  وی با اشاره دوباره به طرح موضوع جنگ و ایجاد ترس از آن از سوی برخی مسئولان گفت: جنگی قرار نیست اتفاق بیفتد؛ امروز دو سوم جنگنده‌های اف‌18 امریکا به دلیل هزینه‌های بالا قادر به عملیاتی شدن نیست و بدهی‌های فراوان و سنگین امریکا را زمین‌گیر کرده است و این کشور اصلاً آمادگی جنگ را ندارد و این آقایان نباید مردم را از جنگ بترسانند. 

  موسوی ادامه داد: امریکا در هر جنگی که ورود کرده طرف مقابلش کشورهای ضعیف بودند و به هیچ وجه جرأت حمله به کشورهای قوی را ندارد. امریکا هم‌اکنون در سوریه، یمن، عراق و لبنان گیر کرده؛ ما نمی‌فهمیم که چرا برخی بی‌دلیل مردم را از جنگ می‌ترسانند و اگر هم قرار باشد ضربه‌ای بخوریم قطعاً از داخل است.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس با تأکید بر اینکه هرچقدر استحکام درونی خود را بالا ببریم اقتدار ما نیز بالا می‌رود، گفت: ایران قطعاً یک کشور قوی و قدرتمند است که امروز دیگر در دنیا تنها نیست و مسئولان نیز باید به دنبال استحکام بنیان‌های داخلی باشد.

  وی در ادامه این جلسه در پاسخ به سئوالی پیرامون عقب‌نشینی برخی در سیاست خارجی گفت: برخی فکر می‌کنند هرچقدر در دنیا عقب‌نشینی کنیم بیشتر به ما احترام می‌گذارند، ما شاهد بودیم که در دوره‌ای بحث گفت‌وگوی تمدن‌ها مطرح شد ولی یکسال بعد از آن بوش، ایران را محور شرارت خواند.

  موسوی اضافه کرد: همین افراد تحریم را تبدیل به یک ابزار سیاسی کردند و گفتند اگر این تحریم‌ها برداشته شود دلار ۳ هزار تومانی ۱۰۰۰ تومان می‌شود ولی دیدیم که دروغ بود.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس تصریح کرد: یکی از اشکالات این دولت و دولت‌های قبل ربط دادن اقتصاد به سیاست خارجی است و در این دولت بیش از گذشته همه چیز را به برجام و سیاست خارجی ربط دادند اما این تفکر که همه چیز با گشایش اقتصادی در سیاست خارجی حل می‌شود، اشتباه است.

  وی اضافه کرد: این تفکر که اگر ما به جهان احترام بگذاریم دیگران نیز به ما احترام می‌گذارند، درست نیست.؛ آیا عزت به پاسپورت ایرانی برگشت؟ با توجه به معیارهایی که خودشان اعلام کردند و البته من آنها را قبول ندارم می‌گویند اعتبار پاسپورت ایران طی سالهای اخیر سقوط کرده است. آیا ما به آمریکایی‌ها احترام نگذاشتیم؟

  موسوی در پایان با تاکید بر اینکه احترام از قدرت به دست می‌آید و به دست آوردن این قدرت نیز هزینه‌هایی دارد، خاطرنشان کرد: اینکه فکر کنیم اگر ایران یک گوشه‌ای بنشیند و با کسی کاری نداشته باشد اشتباه است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.