• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی » پیام رئیس کل بانک مرکزی به سپرده‌گذاران
  کد خبر : 2014703

  پیام رئیس کل بانک مرکزی به سپرده‌گذاران

  «بانک مرکزی با عوامل عدم شفافیت، مماشات نمی‌کند»؛ «بانک مرکزی از این پس گزارشگری مالی غیرشفاف را نمی‌پذیرد»؛ «گزارشگری مالی حلال تمام مشکلات نیست»؛ «حسابرسان در شرکت‌های دولتی تهدید می‌شوند»؛ اینها را مردان بلندپایه اقتصاد ایران گفته‌اند. به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، «بانک مرکزی با عوامل عدم شفافیت، مماشات نمی‌کند»؛ «بانک مرکزی از این…

  «بانک مرکزی با عوامل عدم شفافیت، مماشات نمی‌کند»؛ «بانک مرکزی از این پس گزارشگری مالی غیرشفاف را نمی‌پذیرد»؛ «گزارشگری مالی حلال تمام مشکلات نیست»؛ «حسابرسان در شرکت‌های دولتی تهدید می‌شوند»؛ اینها را مردان بلندپایه اقتصاد ایران گفته‌اند.

  ۳۹

  به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، «بانک مرکزی با عوامل عدم شفافیت، مماشات نمی‌کند»؛ «بانک مرکزی از این پس گزارشگری مالی غیرشفاف را نمی‌پذیرد»؛ «گزارشگری مالی حلال تمام مشکلات نیست»؛ «حسابرسان در شرکت‌های دولتی تهدید می‌شوند»؛ «آثار زیان‌بار کوچ عجولانه از روش نقدی به تعهدی»؛ «لزوم استفاده از زبان مشترک تجاری انکارناپذیر است»؛ «هفت هزار خیریه غیرشفاف در کشور وجود دارد»؛ «رژیم توانگری مالی بیمه به منافع بیمه‌گذاران اطمینان می‌بخشد»؛ «تسویه یکباره مطالبات بانک‌ها از دولت ممکن نیست»؛ «سهم‌ها منصفانه قیمت‌گذاری شوند»؛ «به زبان حسابداری بین المللی نیاز داریم»؛ «تا پایان سال بورس خودرو راه‌اندازی می‌شود»؛ «اساس کار سازمان مالیاتی بر اعتمادسازی است» و… .

  اینها را مردان بلندپایه اقتصاد ایران گفته‌اند؛ روز گذشته آنها در همایش «استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و نقش آن در ارتقای شفافیت بازارهای مالی» گرد هم آمدند. وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کل بیمه مرکزی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، رئیس سازمان حسابرسی، رئیس سازمان بورس، رئیس سازمان حسابرسی و اوراق بهادار و رئیس کل سازمان امور مالیاتی فقط برخی از این مردان بودند.

  مماشات نمی‌کنیم

  «دولت عزم جدی درباره بدهی دولت به بانک‌ها دارد و سعی شده با مکانیسم‌هایی که در این زمینه در نظر دارد، در جهت کاهش بدهی‌ها حرکت کند؛ اما به‌دلیل محدودیت‌های بودجه عملیاتی تسویه یکباره آن امکان‌پذیر نیست». این را ولی‌اله سیف، رئیس‌ کل بانک مرکزی گفت. به گزارش ایلنا او در پاسخ به این پرسش که آیا درباره مؤسسات غیرمجاز اقدام می‌شود، گفت: بانک مرکزی هیچ مماشاتی با عدم شفافیت ندارد و یکی از موارد مهمی که این بانک پیگیر است، شفافیت مالی بوده که در آینده به شکل جدی‌تر پیگیری می‌شود. او همچنین درباره بازار بدهی افزود: بازار سرمایه در رابطه با عرضه ابزارهای مالی قدم مثبتی برداشته؛ اما اینکه یکباره حجم بالایی را به بازار سرازیر کردند، مناسب نیست و ما معتقدیم در آینده وضعیت بهتری در این بخش شاهد خواهیم بود.

  ۷ هزار خیریه غیرشفاف در کشور

  در‌همین‌حال پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: در اقتصاد ایران هفت هزار خیریه وجود دارد که هیچ‌کدام از آنها صورت‌های مالی خود را منتشر نکرده‌اند و از بسیاری از مجموعه‌های وابسته به نهادهای غیردولتی اطلاعات شفافی وجود ندارد. او یکی از مشکلات اساسی کشور را ساختار اقتصاد دولتی عنوان کرد و گفت: از گذشته نگاه حاکمیتی در این ساختار موجب شده مجموعه تصمیم‌گیری‌ها دولتی باشد؛ اما این موضوع در سال‌های گذشته بررسی شد و ما دنبال راهکاری در این زمینه بودیم. در کمیسیون اقتصادی مجلس با توجه به بررسی‌هایی که انجام شد مشخص شد نبودن اطلاعات یکی از مشکلات اساسی ماست. بسیاری از مجموعه‌های وابسته به نهادهای غیردولتی اطلاعات شفافی ندارند. پس گام نخست افشای اطلاعات است و بحث استانداردها پس از آن و در اولویت بعدی قرار دارد. پورابراهیمی گفت: ما الزام کردیم تا در اصلاح سیاست‌های اصل ۴۴ قانونی را برای این موضوع در نظر بگیرند و هر بنگاه اقتصادی مکلف است اطلاعات مالی خود را افشا کند.

  در غیر این صورت هیچ‌یک از خدمات بانکی به آنها ارائه نخواهد شد. برای حرکت به سمت اقتصاد توسعه‌یافته گام اول شفاف‌سازی است. در سال ٢٠١۶ از میان ١٧۵ کشور رتبه شفافیت ما ١٣٢ بود که با این رتبه جایگاه مناسبی نداریم. وی افزود: افشای اطلاعات حقیقی‌ها و حقوقی‌ها در اولویت است و سپس باید به بحث استانداردها و تدوین آن در اقتصاد اهمیت داد. باید مدیران و مسئولان همه اطلاعات اقتصادی لازم را به ‌شکل شفاف در اختیار دستگاه‌های نظارتی قرار دهند.

  منبع: جام نیوز
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.