• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ایران قوی تر از همیشه است
  کد خبر : 2014507

  ایران قوی تر از همیشه است

  ایران قوی تر از همیشه استReviewed by on Feb 26Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل کوگانا،روزنامه واشنگتن پست آمریکا در یکی از سرمقاله های این هفته، دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید ایالات متحده را از پیامدهای احمقانه ی تشدید مخاصمه علیه ایران برحذر داشت، که آن…

  ایران قوی تر از همیشه استReviewed by on Feb 26Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل کوگانا،روزنامه واشنگتن پست آمریکا در یکی از سرمقاله های این هفته، دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید ایالات متحده را از پیامدهای احمقانه ی تشدید مخاصمه علیه ایران برحذر داشت، که آن را در عنوان این مقاله آمده است که این کشوردر حال حاضر قوی تر از همیشه است.

  مقاله واشنگتن پست با اشاره به مطالعه اخیر منتشر شده توسط موسسه مطالعات جنگ آمریکا، با توصیف تحولاتی که در دکترین نظامی سپاه پاسداران صورت گرفته تجارب مطلوب حاصل شده جنگ عقیدتی سپاه در سوریه را  تشریح کرده است.

  در این تجزیه و تحلیل اختصاصی امده است که تجربه ی سوریه به تدریج سازمانی را ایجاد کرد که ایران برای اولىین بار تاریخ معاصر خود قدرت مدیریت عملیات نظامی توانمندی در مناطقی که هزاران کلیومتر دور تر از مرزهایش بود بنمایش گذاشت و این موضوع در پرتو جنگ عقید تی جدید سپاه پاسداران تبلور یافت که از سال ۲۰۱۰ میلادی بر اساس ساختار نو واحدهای مختلف به طوری که آنها می توانند بطور غیرمتعارف انعطاف پذیر فعالیت کنند.

  این مقاله به ماهیت این دکترین مبارزه جدید و چگونگی سازماندهی و مظاهر برجسته تر آن در رودروئی با نقاط بحران مواج در شرق میانه،عراق، سوریه و درگیری یمن بشکل زیر پرداخته است:

   افسر سابق آژانس سیا CIA رابرت بائر، نویسنده کتاب(چشم هایی که شر را نمی بیند) می گوید:در طول تجربه کاری خود در این سازمان درک کردم که در طول  جنگ دراز مدت عراق و ایران توانایی سپاه پاسداران ایران در جنگ نامتقارن بگونه ی توسعه یافت و که این توانمندی فکری از این حیث برارتش و نیروهای نامنظم کشورهای بزرگ قدرتمندی چون ایالات متحده آمریکا نیز برتری یافته است.

   بایر می گوید که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از بهترین مغز های کاری در ایران که برخی از آنها لزوما متعصبین مذهبی نیستند و آنها از شایستگان برتر اطلاعاتی و توانمندان در درگیری های چریکی و سیاسی ترکیب شده است که نمی توان آنها را گروه خاص سیاسی طبقه بندی و توصیف کردو دلیل آن مطالعه استنتاج جدی ایران در اتخاذ سیاست نظامی خوب است.

  در گسیل نیروی نظامی به سوریه که به صورتی برجسته قدرت خود را در این نوع جنگ ابتکارعمل خود را نشان داده است. مطالعات نشان می دهد که تغییر استراتژی های مبارزه ایران که به طور سنتی بر اساس عملیات دفاعی  ساخته شده ولی ویژگی تبدیل به یک نیروی واکنش سریع قادر به انجام عملیات مداوم در خارج از کشور و برای اولین بار پس از پایان جنگ بین ایران و عراق را یاد آورمی شود که معادلات و محاسبات نظامی خاورمیانه را از این طریق بهم ریخت.

   این مقاله در ادامه می افزاید: سردار سلیمانی امروز طرحی را اجرا می کند که ایران طی سه دهه برای ترسیم گذرگاهی از مسیر عراق وسوریه تا سواحل مدیترانه دنبال می کرده است تا به ایران نفوذی راسخ وپایدار وطولانی درمنطقه ارائه دهد.

    قاسم سلیمانی، إیران، فیلق القدس  

  به گفته «جان مگوایر» افسر سابق اطلاعاتی آمریکا که در عراق، سلیمانی در جهان خارج برای سال ها همچنان سایه ی نامرئی باقی مانده است که با نفوذ ترین مرد فعال در شرق میانه بشمار می آید

  نیروهای آزادیبخش مردمی اکنون دویست هزار نفر نیروی وابسته به سپاه در پنج کشور عراق، سوریه ویمن ، افغانستان و پاکستان حضور دارند.با همه این اوصاف کفه ی برتر تراز و در همه ی جبهه ها به نفع ایران تمایل دارد.
   
  از سوی دیگرمارتین اندیک تحلیل گر سیاسی و نائب رئیس اندیشکده بروکینگز وسفیر سابق آمریکا در فلسطین اشغالی سه بند اصلی پروژه اجرائی مقابله با ایران در دولت ترامپ را بشرح زیر خلاصه کرده است:
  ۱.  بازتعریف موازنه های  قدرت در خلیج فارس و شرق میانه برای تامین آمریکا منافع ایالات متحده آمریکا
  ۲. جلوگیری از عادی سازی روابط  سیاسی با کشورهای دیگر و  تجارت ایران با سایر کشورها 
  ۳. عدم اعتماد و اتکا به میانه روها در ایران برای مقابله با اصولگران

   

  ترجمه:عبدالمجید اورا

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.