• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , بین الملل , سیاسی » ایران از ریاست دوره ای پاکستان با هدف تحقق اهداف ‘اکو’ حمایت می کند
  کد خبر : 2014473

  ایران از ریاست دوره ای پاکستان با هدف تحقق اهداف ‘اکو’ حمایت می کند

  رئیس هیات جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه و همزمان با افتتاحیه نشست کارشناسان ارشد سازمان همکاری های اقتصادی(اکو) در اسلام آباد اعلام کرد: ایران از پاکستان به عنوان رئیس دوره ای جدید اکو در سطح سران و شورای وزیران برای تحقق تمام اهدافش در طول ریاست دوره ای بر این سازمان، با تمام توان حمایت…

  رئیس هیات جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه و همزمان با افتتاحیه نشست کارشناسان ارشد سازمان همکاری های اقتصادی(اکو) در اسلام آباد اعلام کرد: ایران از پاکستان به عنوان رئیس دوره ای جدید اکو در سطح سران و شورای وزیران برای تحقق تمام اهدافش در طول ریاست دوره ای بر این سازمان، با تمام توان حمایت خواهد کرد.

  ۸۲۴۴۴۷۲۱-۷۱۴۴۲۷۱۳

  ‘مجید بیزمارک’ مدیرکل همکاری های اقتصادی چند جانبه وزارت امور خارجه ایران که ریاست هیات کشورمان در این نشست دو روزه را برعهده دارد، در گفت و گو با خبرنگار ایران ویچ گفت: ایران طی چهار سال اخیر و از زمان میزبانی بیست و یکمین نشست شورای وزیران اکو که آذر ماه سال ۱۳۹۲ در تهران برگزار شد، ریاست دوره ای شورای وزیران این سازمان را برعهده داشت و طی این مدت همکاری های بسیار نزدیکی با اعضای مختلف و دبیرخانه این سازمان اقتصادی منطقه ای داشت و با انجام فعالیت های بسیار، موفق شد دستاوردهای فراوانی برای اکو به ارمغان بیاورد.
  وی با بیان اینکه روز سه شنبه هفته جاری(۱۰ اسفند) و همزمان با برگزاری نشست شورای وزیران امور خارجه اعضای اکو در اسلام آباد، ایران ریاست دوره ای شورای وزیران را به پاکستان واگذار می کند، گفت: ایران در طول ریاست دوره ای شورای وزیران اکو، با همراهی و همکاری دیگر اعضای این سازمان منطقه ای، سه نشست کمیسیون برنامه ریزی منطقه ای، ۳۰ نشست شورای نمایندگان دائم اکو و همچنین جلسات متعدد در زمینه های گوناگون از جمله در حوزه های تجارت، انرژی و حمل و نقل برگزار کرد.
  بیزمارک اظهار داشت: طی این دوره چهار ساله، برخی پروژه های مهم اکو نهایی شد و برخی از آنها کلید خورد که از جمله آنها، می توان به آغاز روند ایجاد ‘بازار برق منطقه اکو’، افتتاح کریدور ریلی بین ایران، ترکمنستان و قزاقستان، افتتاح دبیرخانه ‘ریسکام’ (موسسه منطقه ای استانداردسازی ، ارزیابی انطباق، تایید صلاحیت و اندازه شناسی) و غیره اشاره کرد.
  مدیرکل همکاری های اقتصادی چند جانبه وزارت امور خارجه کشورمان اظهار داشت: این فعالیت های گسترده حاکی از توجه کامل ایران نسبت به تعهداتش در قبال اهداف و برنامه های سازمان اکو است.
  وی افزود: اکنون که پس از چهار سال، زمان وگذاری ریاست دوره ای شورای وزیران خارجه از ایران یران به پاکستان فرا رسیده است، جمهوری اسلامی ایران یقین دارد که پاکستان با توجه به برخورداری از تجربیات فراوان در زمینه فعالیت در سازمان های مختلف منطقه ای و بین المللی، گام های بلندی در راستای تحقق اهداف و برنامه های اکو و کمک به تحقق ‘سند چشم انداز اکو سال ۲۰۲۵’ برخواهد داشت.
  وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی از حمایت های همه جانبه تمام اعضای اکو از تهران در طول ریاست دوره ای شورای وزیران، اطمینان می دهد که در طول ریاست دوره ای پاکستان بر سازمان اکو، حمایت کامل و تمام عیار خود را از تلاش های اسلام آباد برای محقق ساختن اهداف و برنامه های این سازمان منطقه ای، لحظه ای دریغ نخواهد کرد.
  در آستانه برگزاری سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی معروف به ‘اکو'(ECO) که روز چهارشنبه هفته جاری با حضور سران اکثر کشورهای عضو از جمله دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلام ایران برگزار خواهد شد، نشست مقدماتی آن با عنوان نشست کارشناسان ارشد صبح روز یکشنبه (هشتم اسفند)، کار خود را در اسلام آباد آغاز کرد.
  نشست کارشناسان ارشد با سخنرانی اعزاز احمد چودری قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان آغاز شد و وی ضمن خوش آمد گویی به مهمانان حاضر در نشست از کشورهای مختلف عضو اکو اظهار امیدواری کرد که اجلاس سران اکو که قرار طی روزهای آینده در اسلام آباد برگزار شود بتواند گامی موثر برای فراهم کردن زمینه های همکاری های بیشتر به ویژه در حوزه های اقتصادی و تجاری میان کشورهای عضو اکو باشد.
  روز سه شنبه نیز قرار است بیست و دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اکو در اسلام آباد برگزار شود و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست، ریاست دوره ای وزیران خارجه این سازمان را به سرتاج عزیز همتای پاکستانی خود واگذار خواهد کرد.
  دکتر روحانی روز چهارشنبه هفته جاری نخستین حضور خود در اجلاس سران اکو را به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران تجربه خواهد کرد. نشست قبلی سران اکو در سال ۱۳۹۱ در باکو برگزار شد و رئیس جمهوری وقت ایران در آن شرکت کرد.

  منبع: ایرنا
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.