• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , بین الملل , سیاسی » نخبگان سیاسی عراق خواستار اثبات حسن نیت ریاض هستند
  کد خبر : 2014470

  نخبگان سیاسی عراق خواستار اثبات حسن نیت ریاض هستند

  واکنش ها به سفر بی سابقه وزیر خارجه عربستان سعودی به بغداد در روزگذشته (شنبه) ۲۵ فوریه ۲۰۱۷ همچنان در بغداد ادامه دارد و نخبگان سیاسی عراق خواستار اثبات حسن نیت ریاض شدند و گفتند که عراق می تواند واسطه ی خوبی برای کاهش تنش ها در منطقه باشد. به گزارش ایران ویچ، ‘خالد الاسدی’…

  واکنش ها به سفر بی سابقه وزیر خارجه عربستان سعودی به بغداد در روزگذشته (شنبه) ۲۵ فوریه ۲۰۱۷ همچنان در بغداد ادامه دارد و نخبگان سیاسی عراق خواستار اثبات حسن نیت ریاض شدند و گفتند که عراق می تواند واسطه ی خوبی برای کاهش تنش ها در منطقه باشد.

  ۸۲۴۴۴۷۴۱-۷۱۴۴۲۷۹۶

  به گزارش ایران ویچ، ‘خالد الاسدی’ از کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق در بیانیه ای گفته است که سفر عادل الجبیر به بغداد برای بهبود روابط بین عراق و عربستان کافی نیست بلکه ریاض باید سیاست خود را نسبت به عراق تغییر دهد.
  الاسدی این اظهارات را در پاسخ گزارش های خبری که درباره این سفر منتشر شد و آن را به مثابه گشودن صفحه جدیدی در روابط بین بغداد و ریاض دانستند، عنوان کرده است.
  در همین راستا، خانم ‘فردوس العوادی’ از فراکسیون ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق گفته است که عربستان باید بفهمد که از سیاست های سابقش که موجب قتل هزاران شهروند عراقی شد، هیچ طرفی نبسته است و باید از سیاست های فرقه ای خود با عراق دست بردارد.
  وی با تاکید بر اینکه عراق خواستار گسترش روابط با جهان عرب است اضافه کرد که آیا سفر الجبیر به بغداد به معنی حسن نیت و پشیمانی از آنچه در گذشته مرتکب شده، است؟
  این نماینده پارلمان افزود، عربستان باید از طریق همکاری در بسیاری پرونده ها بویژه پرونده تروریسم، حسن نیت خود را ثابت کند و لیست اسامی تروریست هایی که از اراضی اش به حرکت درآمده اند را تحویل عراق دهد و جلوی کمک های مالی و نظامی را به گروه های تروریستی بگیرد.
  وی تعامل انسانی با تمامی حجاج بویژه حجاج عراقی در موسوم حج و خودداری از بازداشت های بی مورد حجاج عراقی را یکی از موارد حسن نیت سعودی ها دانست و خواستار آزادی ‘حاج محمد حسن رمضان آل یوسف’ شد که به گفته العوادی از موسم حج گذشته تا به امروز در بازدشت سعودی هاست.
  اما طارق حرب کارشناس حقوق بین المللی عراق گفت که عادل الجبیر تمامی پروتکل های بین المللی از جمله شیوه ورود به عراق و عدم برپایی تشریفات ویژه برای پذیرایی از او را زیر پا نهاده است.
  وی گفته است که آیا سفر الجبیر به بغداد نتیجه فشار آمریکایی ها برای حل تمامی پرونده های منطقه است که از انتخابات میشل عون به ریاست جمهوری لبنان آغاز و به سوریه کشیده شد و از اصل کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت صرف نظر شد؟
  به گفته حرب، آیا این سفر تلاشی در راستای نزدیکی جدید بین جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله عربستان است که با وساطت کویت صورت گرفت یا با پیروزی های بزرگ اخیر عراق بر گروه تروریستی داعش مرتبط است؟
  طارق الحرب بعد از طرح این سوالات، پاسخ داده است که همه این عوامل به علاوه مسئله اقتصادی و سرمایه گذاری سعودی ها در عراق با سفر بدون اطلاع قبلی الجبیر به بغداد مرتبط است.
  این در حالی است که ‘جاسم محمد جعفر’ نماینده پارلمان عراق که خبرگزاری عراقی ‘المعلومه’ از او به عنوان شخصیت نزدیک به حیدر العبادی نخست وزیر عراق یاد کرده، سفر الجبیر را ناشی از وساطت جدید عراق برای نزدیک کردن ایران و عربستان به همدیگر دانسته است.
  وی گفته است که عراق با هر دو کشور ایران و عربستان رابطه نزدیک دارد و می تواند مجدد در نزدیک کردن دو کشور به همدیگر وساطت کند.
  آنچه مسلم است و در واکنش های گسترده نخبگان سیاسی و رسانه های عراق نیز بازتاب داشته است، ریاض برای گشودن صفحه جدید روابط با بغداد و عموم کشورهای منطقه، نیازمند اثبات حسن نیت است.

  منبع: ایرنا
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.