• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » تداوم بحران ریزگردها باعث مشکلات تنفسی در درازمدت خواهد شد
  کد خبر : 2014130

  تداوم بحران ریزگردها باعث مشکلات تنفسی در درازمدت خواهد شد

  تداوم بحران ریزگردها باعث مشکلات تنفسی در درازمدت خواهد شدReviewed by Iranvij-2 on Feb 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بهارانه، مسئولین محیط زیست منشا این ریزگردها را خشک شدن بخش بزرگی از تالاب هورالعظیم می دانند که دو سوم آن در عراق و یک سوم آن…

  تداوم بحران ریزگردها باعث مشکلات تنفسی در درازمدت خواهد شدReviewed by Iranvij-2 on Feb 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بهارانه، مسئولین محیط زیست منشا این ریزگردها را خشک شدن بخش بزرگی از تالاب هورالعظیم می دانند که دو سوم آن در عراق و یک سوم آن در ایران قرار دارد . بعضی مسئولین این مشکل را فرامنطقه ای دانسته و منشا آن را عراق معرفی می کنند اما سازمان هواشناسی ایران نیز با توجه به گزارش ایران ویج به نقل از داده‌های دیدبانی منطقه، منشأ گردوخاک را داخلی  دانسته و خیزش گرد و خاک را در بخش‌های جنوبی استان خوزستان می‌داند.

  اما آنچه که مسلم است وجود این ریزگردها در منطقه در درازمدت باعث ایجاد بیماری های مختلف ریوی و نتفسی برای مردم خواهد شد. در چند روز گذشته شاهد تشدید این بحران در خوزستان بودیم. گفتگویی با یک کارشناس ارشد بیوشیمی بالینی در این خصوص داشته و از تاثیر این ریزگردها بر سلامتی افراد جویا شدیم.

  این کارشناس گفت: آلودگی هایی که باعث ایجاد تحریکات تنفسی می شود به دو دسته آلودگی زیست محیطی و آلودگی صنعتی تقسیم می شوند که باعث تحریک مجرای تنفسی شده و ادامه این تحریکات افراد را به سوی بیماری آسم می برد.

  وی ادامه داد: طبق مطالعاتی که در شهرهای صنعتی بر روی دانش آموزان انجام شده، مشخص شده که علائم آسم در دهه اخیر نسبت به دهه های گذشته افزایش یافته است.

  این کارشناس ادامه داد: آسم یک بیماری عفونی نیست ، بلکه یک بیماری جنرال است و به طور کلی مواردی که باعث تحریک مجاری تنفسی شده و این تحریکات باعث تنگی مجرای تنفسی شود علائمی ایجاد می کند که به آسم و شبه آسم معروف است که علائمی همچون سرفه و تنگی نفس به دنبال دارد.

  وی به نوع دیگری از مشکلات ریزگردها بر روی سیستم ایمنی بدن اشاره کرد و گفت: نوع دیگر مشکلات موجود ، مشکلات آلرژیک است. آلرژیک به معنای پاسخ سیستم ایمنی بدن نسبت به مواد محرک شدید است و همچون سد دفاعی عمل می کند. اگر در حد نرمال باشد خوب است ؛ اما اگر آلودگی ها به طور مداوم و مزمن ادامه داشته باشد ، آلودگی ها وارد بدن می شود و سیستم ایمنی واکنش شدید نسبت به آن نشان می دهد.

  این کارشناس در خصوص عوامل پیشگیرانه برای کمتر شدن اثر این آلودگی ها بر بدن گفت: کارهایی که انجام می شود، همچون استفاده از ماسک و مصرف مواد لبنی موقت است و افراد مختلف با توجه به نوع سیستم ایمنی بدنشان در فواصل مختلف زمانی نسبت به این آلودگی ها واکنش نشان می دهند و بهترین کار جلوگیری از ایجاد این آلودگی هاست؛ اما در وضعیت کنونی افراد باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض آلودگی ها اجتناب کرده و از انجام فعالیت هایی که تنفس را تهییج می کند جلوگیری کنند.

  با توجه به موارد گفته شده مشخص است که این بحران مشکلات زیادی را در دراز مدت بر روی سلامتی افراد می گذارد و باید به این نکته توجه داشت که استان و شهر ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در فصول مختلف سال گاهی شاهد بروز این مشکل در این منطقه نیز هستیم و باید منتظر باشیم تا ببینیم مسئولین چه تدابری برای این مشکل خواهند اندیشید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.