• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان از «مازاد فروش نفت» برای پرداخت پاداش فرهنگیان بازنشسته و سرانه مدارس
  کد خبر : 2014081

  اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان از «مازاد فروش نفت» برای پرداخت پاداش فرهنگیان بازنشسته و سرانه مدارس

  عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه بودجه سایر، در آموزش و پرورش برای سال ۹۶ رشد منفی داشته است، گفت: مجلس تبصره‌ای ارائه کرده است که یک درصد هزینه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها کسر شود و به بودجه آموزش و پرورش اختصاص یابد. به گزارش ایران ویچ، جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات…

  عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه بودجه سایر، در آموزش و پرورش برای سال ۹۶ رشد منفی داشته است، گفت: مجلس تبصره‌ای ارائه کرده است که یک درصد هزینه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها کسر شود و به بودجه آموزش و پرورش اختصاص یابد.

  ۱۳۹۴۰۷۲۱۰۰۰۲۹۰_PhotoA

  به گزارش ایران ویچ، جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، شب گذشته در برنامه پرسش‌گر شبکه آموزش در خصوص «عدم تناسب بین هزینه‌ها و مخارج آموزش و پرورش و اقدامات مجلس برای حل این موضوع»، اظهار داشت: با توجه به لایحه بودجه سال ۹۶، بودجه آموزش و پرورش حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان است که بیش از ۹۶ درصد آن برای فصل اول یعنی حقوق، دستمزد و سایر است.

  وی ادامه داد: آنچه در بودجه ۹۶ اتفاق افتاده است، این است که بودجه سایر یعنی سرانه مدارس، پرداخت حق‌التدریس‌ها و فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی، در بودجه آموزش و پرورش منفی است و متأسفانه دولت فصل اول بودجه را رشد داده است، اما بودجه سایر را کاهش داده است.

  کوچکی‌نژاد اضافه کرد: امسال نیز در ماده واحده بودجه، دولت فقط یک حکم داشت و آن نیز این بود که آموزش و پرورش ۱۰ درصد واحدهای آموزشی را واگذار کند که مجلس با آن مخالفت کرده است.

  *افزایش ۱۵ تومان به هر مترمکعب گاز و اختصاص آن به سرانه مدارس 

  عضو کمیسیون آموزش مجلس تأکید کرد: در احکام دائمی، حدود ۱۵ تومان به هر مترمکعب گاز اضافه کرده‌ایم که بخشی برای گازرسانی روستاها و بخشی نیز برای سرانه مدارس و گازرسانی به واحدهای آموزشی است.

  وی یادآور شد: در این خصوص نوشته‌ایم که ۲۰۰ میلیارد تومان برای سرانه واحدهای آموزشی در نظر بگیرند و این تنها بودجه در بخش سرانه است، اما این نیز اختصاص پیدا نکرده است؛ یعنی وقتی شرکت گاز دریافتی دارد، اولاً آن را به خود شرکت گاز می‌دهند تا برای گازکشی و بخشی نیز برای گازکشی واحدهای آموزشی صرف کند که به این ترتیب با مشکل مواجه هستیم.

  کوچکی‌نژاد متذکر شد: مجلس دو تبصره آورد که نمایندگان باید با آن موافقت کرده و به آن کمک کنند؛ این تبصره‌ها یکی تبصره ۲۰ الحاقی یک است که اعلام کردیم یک درصد هزینه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها کاهش یابد و این بودجه به آموزش و پرورش برود تا در خصوص رتبه‌بندی‌ معلمان، ترفیع حقوق و سرانه مدارس صرف شود که این میزان ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

  عضو کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: ۲ هزار میلیارد تومان آن را به بودجه استان‌ها برده‌اند که این خلاف بوده است و ما پیگیر این موضوع هستیم.

  وی در خصوص «اینکه این یک درصد چگونه تأمین می‌شود؟»، بیان داشت: قانون گفته است یک دوازدهم را خزانه می‌تواند از حساب این شرکت‌ها برداشت کند و آن را به آموزش و پرورش اختصاص دهد؛ ضمن اینکه تبصره یک الحاقی وجود دارد که روز چهارشنبه رأی آورد و اعلام کردیم ۳ هزار میلیارد تومان از مازاد فروش نفت بر اساس تبصره یک الحاقی یک، برای پاداش پایان خدمت فرهنگیان، رتبه‌بندی و سرانه مدارس اختصاص یابد؛ ضمن اینکه در بودجه ۹۶، ۱۱۱ هزار میلیارد تومان حاصل از فروش نفت را تعیین کرده‌ایم که این افزایش، باید به حساب ارزی برود که ۵۰ درصد آن برای صندوق توسعه ملی است و ۵۰ درصد دیگر را دولت می‌تواند هزینه کند.

  کوچکی‌نژاد خاطر نشان کرد: اعلام کرده‌ایم که این ۳ هزار میلیارد تومان به فرهنگیان اختصاص یابد، اما این موضوع اماهایی دارد، با این عنوان که دو سوم نمایندگان به آن رأی نداده‌اند و این برخلاف برنامه ششم است و باید این دو سوم به آن رأی بدهند؛ امروز در این خصوص صحبت می‌کنیم که اگر این موضوع رأی آورد، با ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و یک هزار و ۱۲۰ میلیارد تومانی که در ردیف‌ها تعیین می‌شود، جمعاً ۷ هزار میلیارد تومان خواهد شد.

  وی اضافه کرد: اعلام کرده‌ایم تا ۵۰۰ میلیارد تومان برای سرانه مدارس اختصاص پیدا کند که معتقدم برای واحدهای آموزشی می‌تواند سال خوبی باشد.

  کوچکی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که «این ۷ هزار میلیارد تومان چگونه تأمین می‌شود؟»، متذکر شد: سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در مجلس جلسه‌ای داشتیم و این موضوع مطرح شد و تبصره یک الحاقی یک رأی آورد، اما دولت اعلام کرد این خلاف برنامه ششم است و باید دو سوم نمایندگان به آن رأی دهند که امروز تلاش می‌کنیم این موضوع تصویب شود.

  عضو کمیسیون آموزش مجلس خاطر نشان کرد: موضوع تبصره ۹ الحاقی سه است که در آنجا اعلام کرده‌ایم، دولت موظف است برای بقیه پرداختی‌های کارکنان رسمی مانند حق‌التدریس، حق اولاد، فوت و ازدواج و تصحیح اوراق امتحانی، ماهانه با حقوق فرهنگیان این موارد را پرداخت کند که این می‌تواند به آموزش و پرورش کمک کند.

  منبع: فارس نیوز
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.