• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » رزمندگان کهگیلویه وبویراحمد در عملیات والفجر ۸ گمنام واقع شدند/اگر شهدا بودند به آمریکا اعتماد نمی کردند
  کد خبر : 2013498

  رزمندگان کهگیلویه وبویراحمد در عملیات والفجر ۸ گمنام واقع شدند/اگر شهدا بودند به آمریکا اعتماد نمی کردند

  رزمندگان کهگیلویه وبویراحمد در عملیات والفجر ۸ گمنام واقع شدند/اگر شهدا بودند به آمریکا اعتماد نمی کردندReviewed by on Feb 22Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از صبح زاگرس ، این پایگاه خبری در نظر دارد هر هفته به معرفی و بیان خاطرات یکی از یادگاران هشت…

  رزمندگان کهگیلویه وبویراحمد در عملیات والفجر ۸ گمنام واقع شدند/اگر شهدا بودند به آمریکا اعتماد نمی کردندReviewed by on Feb 22Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از صبح زاگرس ، این پایگاه خبری در نظر دارد هر هفته به معرفی و بیان خاطرات یکی از یادگاران هشت سال دفاع مقدس بپردازد.

  امروز نیز سیف الله پاسره با حضور در دفتر صبح زاگرس در گفت و گوی تفضیلی با خبرنگار این پایگاه خبری به بیان خاطرات خود پرداخته است.

  وی از یادگاران هشت سال دفاع مقدس، متولد۱۳۴۷ از طایفه قاعد گیوی نقاره خانه، دارای لیسانس حسابداری از دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج و ساکن شهر یاسوج است.

  این یادگار هشت سال دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمدی متاهل و دارای ۴ فرزند(دو پسر و دو دختر)است که در سال ۱۳۶۱ در سن ۱۴ سالگی به جبهه های جنگ اعزام شد .

  برای آشنایی بیشتر با این یادگار هشت سال دفاع مقدس هم استانی گفت و گویی در دفتر پایگاه خبری صبح زاگرس ترتیب داده شد که ماحصل این گفت و گو را در زیر دنبال می کنید.

  صبح زاگرس- چه عاملی باعث شد که به جبهه بروید؟

  اولین شک جبهه رفتن از صدای حاج صادق آهنگران به من وارد شد و به همین علت دوست داشتم به جبهه بروم و دومین عامل هم صحبت های مرحوم امام(ره) بود که گفت هر کس توانایی دارد به جبهه برود و این بود به صحبت های امام راحل لبیک گفتم.

  صبح زاگرس-در چه سالی به جبهه رفتید؟

  در سن ۱۴ سالگی، اما با هزار زحمت. برای ثبت نام به بسیج یاسوج آمدم.وقتی کپی شناسنامه ام را به مسئول بسیج دادم گفت که تو فقط ۱۴ سالته اجازه رفتن به جبهه را نداری. با حالتی پریشان و ناراحت در گوشه ای از محوطه بسیج نشسته بودم که فردی به اسم احمد رضا ذولفقاری که الان شهید هم شده پیشم آمد و گفت: چرا اینجا نشستی؟ گفتم که نمی گذارند به جبهه بروم، گفت چرا ؟ گفتم ؛می گویند فقط ۱۴ سالته نمی شود بروی جبهه، گفت شناسنامه ات را بده خودم درستش می کنم.

  یکی از آشناهای احمد رضا در بسیج بود .شناسنامه را برد و بعد از چند دقیقه با لب خندان آمد و گفت درست شد، از خوشحالی نمی دانستم چیکار کنم.

  دو روز یاسوج ماندم، اما خانه هیچ کدام از اقوام نرفتم، می ترسیدم که آنها مانع رفتن من به جبهه بشوند.بعد از دو روز با اتوبوس به پادگان عبدالله مس گر در شیراز برای آموزش اعزام شدیم.

  بعد از یک ماه آموزش های سخت و طاقت فرسا پنج روز مرخصی به هر کدام از بسیجیان دادند که به شهرهایشان بروند و بعد به جبهه اعزام شویم، اما من باز از ترس اینکه نگذارند به جبهه بروم به یاسوج نیامدم و شیراز ماندم.

  صبح زاگرس- بعد از آموزش به چه منطقه ای اعزام شدید؟

  به شهرستان مهاباد استان کردستان اعزام شدیم.فرمانده پادگان در مهاباد از رفتن من به منطقه درگیری جلوگیری کرد، گفت تو سن و سالت کم است و باید در قسمت پشتیبانی کار کنی.

  در مهاباد شهید نورالله یزدان پناه مسئول گردان ضربط بود، وقتی فهمید من از کهگیلویه و بویراحمد آمدم خیلی خوشحال شد و من را به گردان ضربط برد.گردان ضربط وظیفه پاکسازی روستاهای مهاباد از گروه های کومله دموکرات را داشت.

  هر روز معمولا یک درگیری با گروهک کومله دموکرات را داشتیم، بیش از یک ماه در آنجا بودم.

  صبح زاگرس-آقای پاسره لطفا بفرمایید در جبهه در چه گردان هایی حضور داشتید؟

  در جبهه های کردستان، گردان امام حسین(ع) از تیپ احمدابن موسی، گردان حضرت زهرا(س) به فرماندهی ریحان صفری حضورداشتم.

  صبح زاگرسلطفا بفرمایید در چه عملیات هایی نقش آفرین بودید؟

  در عملیات والفجر۸، کربلای ۴، کربلای ۵، کربلای ۱۰ و خطوط پدافندی جنوب و غرب توانستم در ک.کنار همرزمانم به دفاع از کشورم بپردازم.

  صبح زاگرس-  از کدام عملیات بیشترین خاطره را دارید؟

  عملیات کربلای ۴ در سال ۱۳۶۵، قرار بود با تشخیص فرماندهان سپاه  در منطقه اروندرود سه گردان خط شکن حضرت زهرا(س) از یاسوج، امام حسین(ع) از گچساران و یا رسول الله از دهدشت در این عملیات شرکت کنند.

  در این عملیات منطقه کاملا مشخص  شده بود اما متاسفانه دشمن باخبر شده بود و عملیات لو رفت، اما گردان یا رسول الله دهدشت وارد عمل شده بود که تعداد بسیار زیادی از رزمندگان به شهادت رسیدند و گردان حضرت زهرا(س) که در منطقه بود به عقب برگشتند.

  صبح روز بعد این اقدام عراق، نیروهای بعثی با شلیک گلوله های شیمیایی ۳۳۰ نفر که تعداد گردان حضرت زهرا(س) بودند را شیمیایی کردند و حتی یک نفر سالم برنگشت.

  صبح زاگرس-گردان حضرت زهرا(س) یاسوج در چه سالی تشکیل شد و شما در جبهه چه وظیفه ای داشتید؟

  گردان حضرت زهرا(س) سال ۶۳ وارد تیپ احمد ابن موسی به فرماندهی برادر جواد دولت آبادی اعزام شد، ارکان این گردان همگی بچه های استان کهگیلویه و بویراحمد بودند.

  این گردان از ادغام گردان روح الله که زیر نظر لشکر ۲۵ کربلای مازندران بود تشکیل شد.

  از بدو ورود به جبهه پیک گردان بودم، نقش بسزایی در گردان ها پیک داشت  و به همین علت تمامی فرماندهان من را می شناختند.

  صبح زاگرس-لطفا بفرمایید مهمترین عملیاتی که رزمندگان استان در آن حضور داشتند و گمنام واقع شدند، کدام عملیات بود؟

  عملیات والفجر ۸ است که متاسفانه بچه های استان کهگیلویه و بویراحمد گمنام مانده اند.

  عملیات والفجر ۸ در شهر فاو عراق انجام شد.در این عملیات ۵ گردان روح الله(یا زهرا)، سیف الله و یدالله، جندالله و امام محمد باقر(ع) از استان کهگیلویه و بویراحمد و لشکر ۲۵ کربلا مازندران، تیپ ۳۳ المهدی فارس، لشکر فجر فارس، لشکر امام حسین(ع) اصفهان حضور داشتند.

  در این عملیات گردان های استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه یه اینکه هنوز تیپ ۴۸ فتح صورت نگرفته بود در لشکر ۲۵ کربلا مستقر بودند.

  این عملیات با هدف تصرف شهر فاو و منهدم کردن سکوها و پادگان های موشکی این شهر برنامه ریزی شد، پایگاه های موشکی این شهر کشتی های نفتی و جنگی ایران را در خلیج فارس مورد حمله قرار می دادند و همین باعث شد شکه ایران این عملیات را انجام دهد.

  در این عملیات گردان های استان در سه راهی فاو، بصره  و پایگاههای موشکی مستقر شده بودند که تمامی پادگان ها و سکوهای موشکی شهر فاو را منفجر و منهدم کردند اما متاسفانه این عملیات به اسم لشکر ۲۵ کربلا استان مازندران تمام شد.

  صبح زاگرس-اولین شهید عملیات کربلای ۸ چه فردی بود؟

  اولین شهید این عملیات محمد حسینی مطلق از روستای ده برآفتاب بود.

  در عملیات کربلای ۸ گردان روح الله(یا زهرا)  بیش از ۳۲۰ نفر بودند که ۱۳ شبانه روز در فاو حضور داشتند بدون اینکه یک لحظه حتی پوتین هایشان را دربیاورند.تنها ۱۷ نفر این رزمندگان سالم به منطقه برگشتند، تعدادی شهید و جانباز شدند.

  صبح زاگرس-چه خاطره ای از عملیات کربلای ۸ دارید؟

  روز دوازدهم عملیات کربلای ۸ بود، گردان روح الله ۶۰ نفر شده بود، جواد دولت آبادی فرمانده گفت که عراقی ها امشب می خواهند پاتک بزنند، ما هم خسته و کوفته بودیم، ۱۲ شب بود نخوابیده بودیم اما میدانستیم که عراق شب حمله نمی کند.

  روز سیزدهم عملیات فرا رسید، ساعت ۶ صبح بود، صدای ناله  تانک های عراقی مشخص بود، نگاهی کردیم، همه منطقه پر شده بود از تانک های T 72 ، فرمانده گفت هر کسی آرپیچی دارد بیاورد، عزیزقلی کافیانی و مرحوم فضل علی حسینی آمدند، هر دو آرپیچی زن بودند، وقتی تانک ها شروع به حرکت کردند بچه ها ۳۰ تا از تانک ها را منهدم کردند و با صدای "لرکه" همه امیدوار و روحیه می گرفتند.

  عزیز قلی و فضل علی نیز ۱۵ تانک را با خمپاره زدند، مابقی تانک ها برگشتند و شکست خوردند.

  طولی نکشید یکی از بچه ها گفت بیش از ۲۰۰ نیروی پیاده عراق به سمت ما می آید، در همین حین ۱۵ نفر از بچه ها به شهادت رسیدند، همه شروع کردند به جمع آوری تیربارها، تعداد ما ۴۵ نفر بود ، بچه ها با صدای "لرکه" به همدیگر امید می دادند و حتی نیروهای عراقی را می ترساندند، و بچه ها با همین کارها موفق شدند نیروهای عراقی را دوباره شکست بدهند.

  صبح زاگرس- اگردر حال حاضر شما فرزند۱۴ ساله ای داشته باشید و جنگی اتفاق بیفتد و فرزند شما تصمیم بگیرد به جبهه جنگ برود آیا با وی موافقت می کنید؟

  تصمیم نهایی را به خودش واگذار می کنم. اگر نظر من را بخواهد بله من کاملا موافق هستم.

  صبح زاگرس- به نظر شما اگرشهدا زنده بودند در حال حاضر با سیاست ها روز و برقراری ارتباط با آمریکا و امضای برجام موافق بودند یا مخالف؟

  کاملا مخالف بودند چون بحت بی اعتمادی به آمریکا وجود دارد هیچ وقت آنها اعتماد نمی کردند و زیر بار امضای برجام نمی رفتند.

  حرف آخر-از جوانان می خواهم که راه شهدا را ادامه دهند و میدان انقلاب و پشت رهبری را خالی نکنند.

  با آروزوی توفیق روز افزون برای جناب آقای پاسره . از وی به دلیل اینکه وقت گرانبهای خود را در اختیار ما قرار دادند نهایت تشکر و قدر دانی را داریم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.