• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » «یک فنجان چای دبش»، کتابی برای اوقاف فراغت
  کد خبر : 2013170

  «یک فنجان چای دبش»، کتابی برای اوقاف فراغت

  «یک فنجان چای دبش»، کتابی برای اوقاف فراغتReviewed by on Feb 20Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گام نیوز "یک فنجان چای دبش" کتابی است که اخیراً به نویسندگی علیرضا احمدی خرم نویسنده دشتستانی توسط انتشارات شاخه زرین روانه بازار کتاب شده است. این کتاب…

  «یک فنجان چای دبش»، کتابی برای اوقاف فراغتReviewed by on Feb 20Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گام نیوز "یک فنجان چای دبش" کتابی است که اخیراً به نویسندگی علیرضا احمدی خرم نویسنده دشتستانی توسط انتشارات شاخه زرین روانه بازار کتاب شده است. این کتاب مجموعه ای از چندین اثر در قالب های طنز، داستان کوتاه و مینی مال است که با زبانی روان به رشته تحریر درآمده اند.

  علیرضا احمدی خرم متولد ۱۳۶۱ و نزدیک به ۱۸ سال است که در کنار پرداختن به هنر نقاشی گاهی می نویسد و این کتاب نخستین اثر این نویسنده و هنرمند جنوبی است.در این گفتگو که به بهانه چاپ کتاب یک فنجان چای دبش صورت گرفته است احمدی خرم رسالت داستان نویس را اخلاق مداری و سوق دادن اندیشه مخاطب به ارزشهای انسانی در قالبهای مختلف داستانی می داند.

   به عنوان اولین سوال ایده اولیه نگارش این کتاب به چه زمانی بر می گردد. با توجه به اینکه اشاراتی در آن شده که ابتدای کار به سال ۱۳۸۰ بر می گردد.

  بله، در واقع این کتاب مجموع نوشته های پراکنده من در طول پانزده سال گذشته در قالب های داستانی است. به طوری که بخش داستانی آن نسبتاً قدیمی تر است، سپس طنز نوشته ها و در آخر مینیمالهای آن نوشته شده اند.

   عنوان کتاب در نوع خود تازگی دارد، چرا یک فنجان چای دبش؟

  از دیرباز اوقات فراغت ما ایرانیان و یا لحظات آرامش و استراحت ما شاید با همین چای گره خورده باشد. عنوان کتاب بیانگر همان لحظاتی است که به خوردن چای یا مطالعه و یا هر چیزی و کاری که معرف اوقات فراغت است می پردازیم. ایده کلی این اسم در واقع القای این حس به خواننده است که با کتاب راحت مواجه شود و آن را راحت بخواند.

   امروزه در حوزه داستان و داستان نویسی رویکرد های متعددی دنبال می شود.جنبه سرگرمی مخاطب و یا ارایه داستانی جذاب مورد توجه نویسندگان است.اگر بخواهیم برای داستان رسالتی تعریف کنیم به چه مواردی می توان اشاره داشت و آیا یک فنجان چای دبش توانسته در این مسیر گام بردارد؟

  سوال خوبیست. این واقعیتی است که شاید بخش عمده رسالت داستان و داستان نویس جنبه سرگرم کنندگی اثر داستانی و خلق یک سیر داستانی جذاب و پر کشش است که خب البته این مساله در ژانر های مختلف از جمله رمان، داستان کوتاه و یا حتی مینی مال به تناسب مطرح است اما به نظر من رسالت داستان نویس باید فراتر از صرفا سرگرمی باشد. امروزه با توجه به اینکه مساله اخلاق و ارزشهای اخلاقی یکی از مهمترین دغدغه های انسان معاصر است و بطور کلی اصول انسانی بشر یک دغدغه اساسی است به نظر من باید تلاش کنیم مخاطب را به سمت و سوی اخلاق مندی سوق دهیم. رفتارهای اجتماعی ما باید متکی به ارزشها باشد. نوع مواجهه ما با هم بیانگر شخصیت ماست. زبان طنز می تواند به این موضوع کمک کند، سعی من این بوده که ذهن مخاطب را به بازنگری در عملکرد خود در قبال وجدان خودش سوق دهم.

   این دغدغه به چه شکل مطرح است؟

  ببینید در بخش طنز نوشته های کتاب به شکلی به خرده رفتارهای ما در جامعه اشاره شده است. به عنوان مثال مساله روش موتورسواری ما، یا رویکرد ما در مساله ساده تعارف با یکدیگر و یا مقوله رمالی و فالگیری که بخشی از ما به آن بها می دهیم همه و همه درقالب طنز مورد توجه قرار گرفته و سعی شده از دل آن عقلانیت رفتاری ما رشد کند و مبانی ارزشی و دینی ما در شیوه رفتار ما برجسته شود.

   در بخش طنز نوشته های کتاب این اتفاق به شکل روانی انجام شده است. بخش داستانی کتاب از چند داستان کوتاه و یا خیلی کوتاه تشکیل شده که به گفته شما ابتدایی ترین بخش کتاب از نظر تاریخ نگارش است.در خصوص داستانها این دغدغه ای که مطرح می کنید چگونه بیان شده است؟

  در داستانها هم همین توجه به اخلاقیات و ارزشهای اخلاقی مطرح است اما به شکلی دیگر در تاریخ بشر همواره مساله تقابل خیر و شر مطرح بوده است.آدمی از یک سو در معرض نفس و هوای نفس و یا ابعاد غریزی خود بوده است که لزوماً بازخورد خوبی برای او ندارد و از طرفی هم مساله نیکی، اخلاق، پایبندی به وجدان فردی و گروهی و… مطرح است. به عبارتی آدمی همواره در کشش میان نیکی و بدی قرار دارد که طبیعی است کمال او در گرایش به نیکی است. در بخش داستانها عموما همین تقابل مطرح است. شخصیتهای داستانها در میان همین دوگانگی ها، التهاب ها و کشش ها دست و پا می زنند. برخی سربلند بیرون می آیند و برخی مغلوب خود می شوند، مساله وجدان، مساله مبارزه با هوای نفس و یا تلاش برای آرامش اخلاقی برای برخی از شخصیتهای داستانی کتاب مطرح است و یقیناً در این بخش هم اخلاق مداری برای من در اولویت اصلی است.

   برسیم به بخش آخر یا مینی مالها، مینی مال چه سبکی است و در پی بیان چیست؟

  مینیمال یا به تعبیری هنر موجز و مختصر یک مکتب هنری است که مبانی خود را بر خلاصه گویی یا خلاصه نویسی یا اثر هنری بر اساس سادگی،کوتاهی و اختصار پایه گذاری کرده است. این سبک در حوزه ادبیات هم مطرح است و نوشته های عاری از پیچیدگی های معنایی و یا فلسفی را شامل می شود.در زبان فارسی معادل مینیمال داستانک یا داستان کوتاه کوتاه آمده است. حجم این داستانها بسیار کم است.

  در این بخش رویکرد شما چگونه بوده است؟

  بخش مینی مال به نوعی متاثر از بخش داستانی اما در حجم کمتر است. فضای مینی مال ها هم قدری طنز آمیز و شامل نکته های ظریفی از رفتارهای فردی و اجتماعی ماست که طبیعتاً برای من همانند دو بخش پیشین با محوریت اخلاق مطرح است.

   کتاب یک فنجان چای دبش به عنوان اولین اثر شما در حوزه چاپ و.نشر و تجربه اولیه شماست.سخن شما در پایان با خواننده کتاب…

  همانطور که گفتید اولین تجربه من اما تجربه ای که با دغدغه های اخلاقی من گره خورده است.برای من طنز، داستان و مینیمال راهی برای رسیدن به هدفی والا در نگارش کتاب بوده. هدفی که همانا رسیدن به رفتارهای انسانی و اخلاقی ما در قبال یکدیگر است. چیزی که مورد توجه جدی اصول دینی و ارزشهای معنوی ماست و باید با پایبندی به آنها زندگی کنیم.

   از وقتی که برای مصاحبه گذاشتید متشکریم.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.