• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » ویرانی های چند روزه باران نشان از عدم آمادگی مسئولین در مقابل حوادث داشت
  کد خبر : 2013017

  ویرانی های چند روزه باران نشان از عدم آمادگی مسئولین در مقابل حوادث داشت

  ویرانی های چند روزه باران نشان از عدم آمادگی مسئولین در مقابل حوادث داشتReviewed by on Feb 20Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اقطاع،باران بارید و همه را سیراب کرد ، بارانی که در قطره قطره آن لطف و رحمت خداوند موج می زد، همه…

  ویرانی های چند روزه باران نشان از عدم آمادگی مسئولین در مقابل حوادث داشتReviewed by on Feb 20Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اقطاع،باران بارید و همه را سیراب کرد ، بارانی که در قطره قطره آن لطف و رحمت خداوند موج می زد، همه به خاطر این لطف بی منت خداوند شکر گزار بودند، نه فقط من و تو که در شهر با حداکثر امکانات ان را پشت سر گذراندیم بلکه آنها که خانه هایشان ویران شد و تنها راه امرار معاش یعنی چند گوسفندشان هم تلف شد شکر گزار بودند حتی آن روستائیانی که از ترس اوار شدن تنها اتاق گلی بر سرشان، شب تا صبح خواب نرفتند نیز خداوند را به خاطر این رحمتش شکرگذار بودند.

  اما باران با این اوصاف آزمونی مهم برای مسئولین بود ، آزمونی که نشان داد مسئولین هشدارهای هواشناسی از دو هفته قبل را جدی نگرفته بودند نه تنها جدی نگرفتند بلکه آمادگی نسبی هم نداشتند، چرا که اگر جدی گرفته بود کمکها از جمله پلاستیک و … حداقل یک هفته قبل از بارندگی بین دهیاریها توزیع می شد، نه اینکه در اوج بارندگی با توزیع فقط دو متر پلاستیک برای هر خانوار آنها را به سخره بگیرند دومتر که حتی توان پوشاندن یک اتاق برای سرپناه گرفتن را نداشت و به قول یکی از روستائیان به درد زیر سفره انداختن می خورد!

  آری باران آزمونی بود که نشان داد کدام مسیرها باید پل ایجاد می شد اما با ایجاد یک آبونمان آن را از سر باز کرده بودند. نشان داد که راههای ما چقدر اصولی ساخته شده و در مواقع حوادث چقدر به انها اعتماد است به گونه ای همان روز اول بارندگی ۶۰ تا۷۰ درصد راههای ارتباطی روستاهای شهرستان بافت تخریب شد و کمک رسانی مشکل و در برخی محورها عملا غیر ممکن شد.

  سوال اینجاست مگر مسئولین شهر ما تاکنون به این روستاها سفر نکرده بود که میزان استحکام جاده ها را براورد کنند ؟ مگر نمی دانستند که چند درصد خانه های روستایی خشتی و فرسوده است تا از قبل تدارکات لازم را تهیه و انبار کنند تا اینگونه با کمبود ملزومات کمک رسانی مواجه نشوند؟

  تلاشهای بی وقفه بسیاری از ارگانها در این چند روز بر کسی پوشیده نیست و همه دیدند که از جان و دل ایثار کردند و در کمک رسانی به مردم آسیب دیده خواب و خوراک نداشتند. اما اگر از قبل آمادگیهای و امکانات لازم در نظر گرفته شده بود شاید نیازی به این همه زحمت مسئولین و مشقت مردم نبود.

  حوادث این چند روز نشان داد، شهری که در مقابل بارش چند روز باران اینگونه آسیب پذیر است در مقابل حوادثی که خبر نمی کند از جمله زلزله چه بر سرش خواهد آمد؟

  به نظر می رسد مسئولین باید در محاسباتشان اندکی تامل کنند تا در حوادث بعدی شاهد این حجم آسیب نباشیم.

  یادداشت از ز. امیری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.