• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تذبذب سیاسی با طعم اعتدالی/ وقتی دموکراسی به لابی‌گری باخت!
  کد خبر : 2012947

  تذبذب سیاسی با طعم اعتدالی/ وقتی دموکراسی به لابی‌گری باخت!

  تذبذب سیاسی با طعم اعتدالی/ وقتی دموکراسی به لابی‌گری باخت!Reviewed by on Feb 20Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تبریزبیدار؛ دیروز دموکراسی به لابی‌گری باخت. امروز در جلسه استیضاح وزیر راه، نمایندگانی که به دلیل بی‌تدبیری‌های عمده در دوران وزارت عباس آخوندی، خواهان استیضاح وی بودند،…

  تذبذب سیاسی با طعم اعتدالی/ وقتی دموکراسی به لابی‌گری باخت!Reviewed by on Feb 20Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تبریزبیدار؛ دیروز دموکراسی به لابی‌گری باخت. امروز در جلسه استیضاح وزیر راه، نمایندگانی که به دلیل بی‌تدبیری‌های عمده در دوران وزارت عباس آخوندی، خواهان استیضاح وی بودند، از وکیل الدوله‌ها و نمایندگانی تا دیروز جفت‌پایشان را در یک کفش کرده بودند که وزیر راه آخوندی استیضاح شود، ولو ما را به گلوله ببندند، شکست خورند و این است طنز تلخ سیاست در ایران!

  اگر ۴ روز دیگر صبر می‌کردیم، ۹۰ روز از جان باختن قریب ۵۰ نفر از همشهریان تبریزی می‌گذشت و وزیری که به اذعان همگان قصور و کوتاهی وی و مدیریت تحت امرش در این حادثه بر همگان مبرهن است، روزهای پسااستیضاح خودش را می‌دید، اما گویی بار دیگر لابی‌های قدرتمندی با فرسایش زمان استیضاح آن را به مسلخ"بده بستان" کشاندند.
   

  پس از سانحه قطار تبریز-مشهد و سخن آخوندی مبنی بر اینکه"نگران نیستیم؛ مسافران همگی بیمه بودند!" به حدی بر مردم و نمایندگان استان گران آمد که ۱۰ روز پسازاین سانحه، نامه استیضاح وی با ۸۴ امضا در ۱۵ آذرماه تقدیم هیئت‌رئیسه شد.
   

  اما گویی این بار نیز لابی‌های پشت پرده برجامی دولت در مجلس و استان برای توقف استیضاح وزیر میلیاردر اعتدالی دولت به راه افتاد تا در فاصله ۲,۵ ماهه امضای این نامه و استیضاح آخوندی، ابروباد و لابی و سمت به داد این تکنوکرات اعتدالی برآید.

   

  لابی دوجانبه تهران-تبریز با طعم میانه!

  بیستم آذرماه همان سال در کنار مذاکرات برجام وکیل الدوله‌های اعتدالی برای عقب‌نشینی نمایندگان ملت از مطالبه به زیر کشیدن آخوندی از کرسی وزارت، دولتمردان تدبیر و امید در اقدامی کاملاً اتفاقی! پس از ۱۶ سال بار دیگر به فکر راه‌آهن تبریز-میانه افتادند و محمد باقر نوبخت در یک روز سرد پاییزی به تبریز بیاید و طرح راه‌آهن تبریز-میانه را «جزو سیاست‌گذاری‌های ملی و مطالبات مردمی» بنامد و با اطمینان بگوید «نباید تکمیل کار را به تعویق انداخت»!
   

  اگر آن روزها از ۸۴ امضای نمایندگان، ۱۰ امضا متعلق به نمایندگان استان بود و حدود نیمی از نمایندگان قصد استیضاح وزیر راه و شهرسازی را نداشتند و سرشان مشغول لغو سخنرانی مطهری در مشهد و تخصص FATF ای بود! اما با وقت‌کشی مسیر استیضاح و خارج ساختن آن از اولویت‌ها، مسائلی حاشیه‌ای نیز به کمک وزیر راه آمد.
   

  روی کار آمدن برجام و کمای عمیق برجام، فوت اکبر هاشمی رفسنجانی و حادثه ازاین‌دست رخدادها بود که شرایط را برای آخوندی ۵۹ ساله فراهم ساخت تا به‌کار انداختن لابی‌های پشت پرده، استیضاح‌کنندگان را از تصمیم خود منصرف نماید.

   

  وکیل الدوله‌های اعتدالی با جامه‌ای بنفش!

  پس از آن شاهد بودیم که نمایندگانی که تا دیروز می‌گفتند "آخوندی را استیضاح می‌کنیم، حتی اگر ما را به گلوله ببندند" به‌یک‌باره صحنه را خالی کردند و با حذف ۵۰ نفر از لیست رأی‌دهندگان، تعداد درخواست‌کنندگان استیضاح از استان آذربایجان شرقی در نام‌های، ساعی، حسن نژاد، بیگی، سعیدی، فرهنگی، قلی زاده خلاصه شود تا در جای خالی ۱۳ نماینده استان، نام افرادی همچون نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه قرار گیرد.
   

  البته از یاد نبرده‌ایم که نماینده دیگر شهر ارومیه که نام وی در میان ۸۴ فرد خواهان استیضاح آخوندی بود، یک ماه پس از سانحه قطار، در گفت‌وگویی ابراز دارد که «عده‌ای در حال رایزنی و لابی با برخی نمایندگان هستند تا آنها را از استیضاح وزیر راه منصرف کنند…. باوجود تلاش عده‌ای، اما اجازه نمی‌دهیم طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی مشمول مرور زمان شود.» اما خود وی نیز همچون سایر ۵۰ نماینده، امضای استیضاح خود را پس گرفت.
   

  اگر زمانی در دولت های پیشین، برخی وزرای دارای مشی متفاوت سیاسی توسط مدعیان دموکراسی برخی وزرا تا مسلخ استیضاح می‌رفتند، اما این روزها وکیل الدوله‌های اعتدالی با جامه‌ای بنفش همچون مصطفی کواکبیان، از قلع‌وقمع استیضاح‌کنندگان وزیر [علوم] سخن می‌گوید و به‌صراحت از وی حمایت می‌نماید. در اینجاست که منافع مردمی و خواسته‌های مردمی فدای لابی‌گری‌ها و بده بستان‌های سیاسی می‌شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.