• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » بررسی مسکن اجتماعی از حرف تا عمل
  کد خبر : 2012438

  بررسی مسکن اجتماعی از حرف تا عمل

  بررسی مسکن اجتماعی از حرف تا عملReviewed by on Feb 19Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با وجود گذشت چندین سال از شروع ساخت مسکن مهر و نزدیکی به اتمام این طرح، جزئیات طرح مسکن اجتماعی پس از ۴ سال در روزهای اخیر به تصویب هیئت دولت رسید….

  بررسی مسکن اجتماعی از حرف تا عملReviewed by on Feb 19Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با وجود گذشت چندین سال از شروع ساخت مسکن مهر و نزدیکی به اتمام این طرح، جزئیات طرح مسکن اجتماعی پس از ۴ سال در روزهای اخیر به تصویب هیئت دولت رسید.

  اما قبل از اتمام مسکن مهر، دولت یازدهم مدل مسکن اجتماعی و حمایتی را جایگزین آن کرد که طی روزهای اخیر در هیات دولت تصویب شد. بر این اساس قرار است سالیانه ۱۵۰ هزار واحد تامین شود.

  این پیشنهاد بر سه اصل نهادسازی و ایجاد سیاست پایدار، استفاده از ظرفیت های نهادهای مردم نهاد، خیرین و بخش خصوصی در ساخت و اداره مسکن برای گروه های کم درآمد و حداقل سازی دخالت دولت در ساخت مسکن برای این گروه‌ها، تامین مسکن گروه‌های کم درآمد در دو قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی استوار است.

  در مدل مسکن حمایتی (کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض) بانک مرکزی موظف شد نسبت به تعیین بانک عامل جهت تامین تسهیلات در سقف مبلغ اعلامی اقدام کند. استفاده از این تسهیلات برای خرید بناهای تا عمر ۲۰ سال بلامانع است.

  در این مدل، کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن مهر فاقد متقاضی از اهداف مدنظر است.

  در مسکن اجتماعی نیز کمک به ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک هزینه اجاره و وام قرض الحسنه ودیعه مسکن مورد توجه قرار گرفته و شامل اشخاص حقیقی و حقوقی خواهد شد که دارای زمین بوده و تمایل به احداث واحدهای مسکونی استیجاری با نرخ اجاره ترجیحی و در قالب توافق با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داشته و به ازای هر واحد استیجاری تا دو برابر سقف تسهیلات اعلامی اعطا می شود.

  همچنین وزارت راه و شهرسازی موظف شد نسبت به تامین زمین در محدوده شهرها (دارای تاسیسات زیربنایی آب و برق و گاز) و یا شهرهای جدید برای ساخت واحد استیجاری از طریق واگذاری به سازندگانی که تمایل به ساخت مسکن استیجاری – ملکی با رعایت حداقل ۴۰ درصد اجاره ای دارند، اقدام کند.

  مطابق یکی از بندهای این طرح برای امسال نیز ۷۰ هزار واحد مسکونی پیش‌بینی شده است. در مجموع با احتساب سال ۹۵ و سال‌های ۹۶، ۹۷، ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ بالغ بر ۵۷۰ هزار واحد در طرح مسکن اجتماعی مورد حمایت دولتی قرار می‌گیرد. در فاز اول طرح تصویب شده مسکن اجتماعی دولت برای ودیعه مسکن، اجاره مسکن،‌ تکمیل واحدها،‌ ساخت و… در مجموع یک پکیج را پیش‌بینی کرده که تا سال ۱۴۰۰ آنها را اجرایی می‌کند.

  طرح مسکن اجتماعی همچنان بر روی کاغذ است و با وجود اینکه قرار بود ۷۰ هزار واحد آن امسال ساخته شود ولی هنوز به علت تصویب دیر هنگام این طرح خبری از این ساخت و ساز نیست.

  براساس این گزارش باید دید آیا با وجود نزدیکی به اتمام طرح مسکن مهر ایجاد مسکن اجتماعی در شرایط فعلی می تواند با وجود رکود و قیمت بالای مسکن اقشار متوسط و ضعیف جامعه را صاحب خانه کند یا خیر؟

   

   

  منبع:میزان

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.