• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مروری بر زندگینامه محمد حسنین هیکل
  کد خبر : 2012215

  مروری بر زندگینامه محمد حسنین هیکل

  مروری بر زندگینامه محمد حسنین هیکلReviewed by on Feb 19Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل کوگانا،محمد حسنین هیکل روز یکشنبه۲۳ سپتامبر ۱۹۲۳ در محله ی الحسین(ع) قاهره  بدنیا آمد آن روزها تحولات خاص اجتماعی و سیاسی مصر آغاز شده بود . وی هفت سال از دوران کودکی…

  مروری بر زندگینامه محمد حسنین هیکلReviewed by on Feb 19Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل کوگانا،محمد حسنین هیکل روز یکشنبه۲۳ سپتامبر ۱۹۲۳ در محله ی الحسین(ع) قاهره  بدنیا آمد آن روزها تحولات خاص اجتماعی و سیاسی مصر آغاز شده بود .
  وی هفت سال از دوران کودکی خود را در مسجد  الحسین(ع) در مجالس علماء و قاریان برجسته ی قرآن گذراند پدر بزرگش اورا به شیخ قاسم بمنظور حفظ قران سپرد . پس از پایان دوره حفظ قران بوسیله ی محمد و اطمینان یافتن ازحفظ  قران  او جایزه اش که یک سکه طلا بود از پدر بزرگش دریافت کرد و سپس به آموختن زبان انگلیسی و فرانسوی پرداخت البته پس ازطی دوره اموزش کلاسیک و دوره روزنامه نگاری تلاش زیادی داشت تا برای مصاحبه با هیتلز زبان آلمانی را هم بیاد داشته باشد.

   این مختصری از بیوگرافی محمد حسنین هیکل روزنامه نگار و سیاسمدار و اندیشمند مصری است که کتابها و نوشتجات او منبع ومرجع  تاریخ معاصر مصر و تا حدودی زیادی خاورمیانه است. او منابع نوشتاری خود را برای روزنامه نگاران در دو بخش مراجع کاغذی ورقی و اینترنتی به یادگار گذاشته است.

  وی برای هفده سال روزنامه الاهرام مصر انتشار داد تا زمانی که این روزنامه در میان ۱۰ روزنامه برتر جهان قرار گرفته و رسیدن  به آستانه تیراژ یک ملیون نسخه را تجربه کرد. او برای جذب استعداد های نویسندگی از میان جوانان کشورش سعی وهزینه زیادی مصروف داشت.
   

  رئیس جمهور مصر جمال عبد الناصر به بازدید روزنامه  الاهرام رفت  هیکل بدون هیچ اقدامات امنیتی از او استبقال کرد هیکل جلو ساختمان الاهرام منتظر عبد الناصر بود و پس از حضور وی با هم به دفتر سردبیر رفتند در آن دیدار که ۵ ساعت بطول انجامید عبدالناصر به او گفت: این روزنامه نگاری کاری بود که من علاقه داشتم آنرا دنبال کنم.

  به راستی عبد الناصر مشتری اول الاهرام شده بود و او گفته بود که سازماندهی تشکیلاتی الاهرام بهتر و منسجم تر از تشکیلات سازمانی ریاست جمهوری مصر است و هر روز صبح اول وقت اولین تلیفون کاری او به حسینین هیکل بود.

  با اینکه هیکل از ضعف مؤسسه ی ریاست جمهوری ایام عبد الناصر به سختی انتقاد می کرد . ولی رئیس جمهور همچنان بشدت او را احترام می کرد و طرف مشاوره قرار می داد تا جایی که بیشتراز هر دستگاه دیگری نقش تصمیم سازی هیکل در فرمان های اجرایی رئیس به چشم می خورد. و مجموعاً هیکل درجعبه ی روزنامه نگاری خود ۲۰۰۰۰ سند با ارزش محرمانه در چگونگی حوزه تصمیم سازی دولتی ذخیره کرده بود.

  او در کنار مطالعه ی روز آمد و ارتباط با جوانان کشورش تنها تا  1987سال ۱۹۸۷ در کتابخانه شخصی خود ۴۰ هزار کتاب در عرصه ی علوم سیاسی داشت که اغلب به زبان انگلیسی و فرانسوی ( ۷۵%  تاریخی و ۲۵%  از فنون و آثار اسلامی )شامل می شد، نگهداری می کرد.

    اما این کتابخانه در سال ۲۰۱۳،که قاعدتاً باید کتابهایش خیلی بیشتر افزایش یافته باشد به همراه منزل ویلایی هیکل در آتش کینه ی سلفی ها سوخت البته او کتاب های زیادی نوشته است که تنها به زبان انگلیسی ۴۰ کتاب از خود بجای گذاشته است.

   اما محمد حسنین هیکل تنها بخاطر قلم موثر وگفتار صریحش مشهور نبود در واقع بیشتر بخاطر موضع گیری های مطلوب اختصاصی و پیش بینی های دقیقش معروف شده بود و به همین خاطر  مورد سوء ظن سادات و حکام عرب بود و قبل از اینکه محل کار و منزلش مورد تفتیش قرار بگیرد اسناد مورد اشاره را بجای امن انتقال داده بود و بعد از اینکه ۹۰ روز به زندان افتاد و سادات ترورشد او از زندان ازاد شد و کتاب (پائیز خشم) در انتقام شدید از سادات و همکاسگانش نوشت.

  کیسنجر وزیر سابق خارجه آمریکا در وصف هیکل می گوید: او مردیست که منطقه را مثل کف دستش می شناسد و اسرار زیادی از ملوک و رؤسا به اضافه ی آن از یاداشت ها و دستورکار و جلسات محرمانه و مستندات فراوانی از آنها در اختیار دارد.

  برای نمونه او در نوشته های افشاگرانه خود می نویسد: ملک حسین پادشاه اردن سالانه یک ملیون دلار دستمزد از سازمان "سیا" می گرفته است و همچنین ملک حسن دوم  پادشاه مراکش بخاطر لحاظ کردن دستورات "موساد "خیلی علاقه مند بود که کنفرانس های سران عرب واسلامی در آن کشور برگزار شود و بر همین پایه۷ نشست سران عرب را از سال  1965الی ۱۹۸۶ و سه کنفرانس اسلامی در آن کشور برگزار کرد تا موساد تصویر و صدای سران را از نزدیک مورد تحلیلل و تجزیه و تصمیم بعدی قرار دهد و اینگونه بود که سرنوشت اعراب بدینجا رسید که حالا در آن قرار دارد.
   

  او هنگامیکه می خواست تحت فشارهای سادات روزنامه ای لاهرام را ترک کند در نامه ی نوشت" استأذن فى الانصراف " اجازه می خواهم که از اینجا منصرف شوم (خارج می شوم ) و ننوشت استعفا می دهم چون می خواست کار مورد علاقه ی خود که روزنامه نگاری بود را پیگیر باشد.

  مواضع تابت و بیاماندنی هیکل

  او که از علاقمندان انقلاب اسلامی و ایران بود با تکیه برحقایق با همه ی شجاعت از مواضع ایران و محور مقاومت دفاع می کرد و در خصوص جزایر ایرانی مورد ادعای امارات گفته بود که در هنگام انعقاد قرار داد ۱۹۷۵  من شاهد بودم که حق ایرانیها تثبیت شد و اعتراض امارتی ها وارد نیست  و در مورد علاقه ش به ایران گفته بود که ایران بخشی از خاطرات جوانی من است.

  در روزهای بروز فتنه ۸۸ هیکل در مصاحبه ی به شبکه ی الجزیره گفت:مطمئن باشید این جریان نا آرامی حتی نمی تواند به لایه ی اول از سه لایه ی حکومت انقلاب اسلامی خدشه ی وارد کند.

  در خاطراتی دیگر پسر ارشدش از اومی گوید: پدرم(هیکل) دوبار بشدت گریه کرد. اول زمانی که پدر بزرگم از دنیا رفته بود ودوم زمانی که اولین هواپیمای اسرائیلی در فرودگاه قاهره به زمین نشست.

  هیکل خود در خاطراتش می نویسد: زمانی بمنظور انجام ماموریتی رسمی به امریکا رفتم در اتاق منشی رئیس منتظر وقت ملاقات بودم مقداری معطل شدم یک نخ سیگاربرگ کوبائی را بر روی لب گذاشتم که روشن کنم ناگهان منشی رئیس با دستپاچگی بسویم پرید وگفت: لطفاً این سیگار کوبائی را دراینجا روشن نکن چون کوبا را تحریم کرده ایم.

  اگر رئیس متوجه شود مرا از کار و تو را از آمریکا اخراج می کند. خود هیکل نتیجه گیری می کند نگاه کنید ببینید آمریکا حتی به کشیدن یک نخ سیگار که پولش به جیب دشمنش می رود و یا برای او تبلیغ می شود واکنش نشان می دهد و با افسوس می گوید : ولی ما …

  در خاطرات منتشر شده دیگری به نقل از او می گویند: ببینید اهمیت مدرسه ابتدایی را جمال عبدالناصر در یمن تنها یک مدرسه ابتدایی تاسیس کرد. اسرائیل و غرب با جنگ دیپلماتیک آنقدر به یمن فشار اوردند تا آن مدرسه تعطیل شد.

  یکی از همکارانش از روزهای آخر زندگی هیکل مینویسد: او در رختخواب بیماری شدید نیز سلاح پایداری اش یعنی تعدای کتاب و قلم ودفترش را در کنار داشت و کارش را ادامه می داد.

  او در هنگام انتقال به بیمارستان حاضر نبود که دولت هزینه درمانش را بپردازد و گفته بود که از دولت می خواهد که تشیع جنازه رسمی برایش برگزار نکند.

  او در وصیت نامه ی ۸ صفحه ی اش نوشته بود که نماز و تدفین وی در مسجد «الحسین» انجام پذیرد و نوار کاست ضبط شده تلاوت قرآن شیخ «محمد رفعت» استاد دوران کودکی اش را بر سر قبرش پخش کنند. هیکل در بند ۷  وصیتنامه خود به لزوم مهم بودن و تقویت روابط مصر و ایران اشاره کرده است.

  او در عبارات پایانی وصف خود می گوید«مستقبلى صار ورائى» و«هذه تجربتنا» و «نحن قمنا بدورنا» و«رؤیتنا قدمناها» و«الأمانه سلمناها» آینده ام را پشت سرگذاشتم و این تجربه ماست ما به ایفای نقش خود پرداختیم ودیدگاهمان را مطرح کردیم  و امانت را به شما سپردیم.

  اما انگیزه نوشتن این نوشتار بوسیله ی حقیر  در باب قدر شناسی و مستند به این جمله نویسنده تونسی نوشتم که طی ارسال مطلبی در رسانه ها خطاب به سید حسن نصرالله  نوشته بود. شما را و هرکه شما را دوست بدارد دوست داریم.

  ترجمه:عبدالمجید اورا

   

  انتهایی پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.