• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » عبور از اختلاف، تمرکز بر فلسطین
  کد خبر : 2012201

  عبور از اختلاف، تمرکز بر فلسطین

  عبور از اختلاف، تمرکز بر فلسطینReviewed by on Feb 19Rating: ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین سوم تا پنجم اسفند برگزار خواهد شد. شنیده ها حاکی از آن است که «حماس» نیز دعوت ایران را پذیرفته تا در این کنفرانس شرکت کند. در روزهای اخیر، هم مقامات کشورمان ایرانی و هم فلسطینی ها…

  عبور از اختلاف، تمرکز بر فلسطینReviewed by on Feb 19Rating:

  ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه مردم فلسطین سوم تا پنجم اسفند برگزار خواهد شد. شنیده ها حاکی از آن است که «حماس» نیز دعوت ایران را پذیرفته تا در این کنفرانس شرکت کند.

  در روزهای اخیر، هم مقامات کشورمان ایرانی و هم فلسطینی ها عنوان کردند روابط میان ایران و حماس از زمانی که بحران سوریه آغاز شد، اگرچه مانند گذشته نبود اما هیچ‌گاه نیز قطع نشد.«حسین امیرعبداللهیان» در گفتگو با «روسیا الیوم» این‌گونه گفته است: «در مرحله‌ای، یک جریان از حماس جدا شد و دیدگاه‌هایش را در خصوص سوریه ارائه داد و با دیدگاه‌های جریان کلی در این جنبش اختلاف‌نظر پیدا کرد اما جنبش حماس به صورت کلی، از تهران به ویژه در دفاع از ملت فلسطین و حقوقش دور نشده است.» دکتر »خالد القدومی» نماینده جنبش حماس در ایران هم به‌تازگی در گفتگو با المانیتور گفته است: «از سال ۲۰۱۱ مسئولیت دفتر حماس در تهران را بر عهده داشتم و حماس ارتباط خود با طرف‌های رسمی در ایران را همچون سپاه پاسداران، وزارت خارجه و دفتر رهبر عالی ایران حفظ کرده است.»

  به نظر می رسد روابط مخدوش‌ اما پایان‌نیافته‌ی ایران و حماس در ۵سال گذشته (که سوریه درگیر جنگی خونین بود) آبستن تغییرات جدیدی است. القدومی سال ۲۰۱۷ را آغازی برای دور جدید روابط ایران و حماس معرفی کرده است.

  روند بهبود روابط ایران و حماس، سریع نخواهد بود. آنها در بحران سوریه، اختلاف‌نظراتی داشته‌اند که اگرچه از شدت آن کاسته می شود اما پایان نخواهد یافت. علاوه بر این، ذهنیت‌های این دو نیز نسبت به یک‌دیگر دچار تغییراتی شده است. نه ایران مانند گذشته به حماس می‌نگرد و نه حماس مانند قبل به ایران. این نگاه‌ها تا سال‌ها پس از فروکش‌کردن بحران سوریه نیز پابرجا خواهد ماند. اما با این وجود، آرمانی مشترک این دو را به یک‌دیگر نزدیک می‌سازد، آؤمانی که مانع از جدایی این دو از یک‌دیگر نیز بوده است. البته ضرورت‌هایی نیز این روند نزدیکی را تسریع می‌بخشد.

  روی کار آمدن ترامپ و سیاست‌هایش یکی از این موارد است. برخی تغییرات در کادر رهبری حماس که بخشی از آن مشخص شده، دیگر علتی است که می‌تواند زمینه‌ساز نوع بهتری از روابط باشد، اگرچه سیاست نزدیکی حماس به ایران را باید فراتر از تصمیمات شخصی اعضای برجسته حماس تحلیل کرد.

  در هر صورت، انتفاضه فلسطین بهانه‌ای شده است تا نزدیک‌تر شدن ایران و حماس، نه از باب رفع برخی اختلاف‌ تحلیل‌ها در حوزه بحران سوریه که دقیقا از باب آرمان فلسطین، جدی‌تر از قبل شود. بحران سوریه نمی‌تواند و نباید به‌عنوان معیار خط‌کشی جهان اسلام درنظر گرفته شود. در صورتی که این بحران معیار تقسیم جهان اسلام شود، بیشتر از هر کسی، آمریکا و رژیم صهیونیستی و دولت‌های وابسته به آن، از این امر مسرور خواهند شد.

  نزدیکی ایران و حماس،  نیازمند مراقبت است. اگر در این رابطه خیرفراوان وجود دارد که دارد، باید آن را با عقلانیت، از گزندها محافظت کرد.ااین مسئله ، هیچ منافاتی با حفظ عزت ایران اسلامی در رابطه با بازیگران دیگر ندارد.

  نویسنده:

  سعید ساسانیان

  پایگاه رصد

  انتهای متن/

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.