• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » توریسم و گردشگری » «شفای غمگنان» به روش یک شاعر ایرانی
  کد خبر : 2012139

  «شفای غمگنان» به روش یک شاعر ایرانی

  «شفای غمگنان» به روش یک شاعر ایرانیReviewed by on Feb 19Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «شفای غمگنان» نوشته آنالیویا فریمنا و آلکساندرا بیلرت با ترجمه کاظم فیروزمند توسط انتشارات نسل آفتاب منتشر شد. این کتاب پژوهشی در مثنوی تحفه العراقین، نوشته یکی از مهم‌ترین شاعران پارسی‌زبان…

  «شفای غمگنان» به روش یک شاعر ایرانیReviewed by on Feb 19Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «شفای غمگنان» نوشته آنالیویا فریمنا و آلکساندرا بیلرت با ترجمه کاظم فیروزمند توسط انتشارات نسل آفتاب منتشر شد.

  این کتاب پژوهشی در مثنوی تحفه العراقین، نوشته یکی از مهم‌ترین شاعران پارسی‌زبان قرن دوازدهم یعنی خاقانی شروانی است.

  خاقانی اگر چه شاعر درباری بود، در عصری شاعر دربار بود که این حرفه دیگر برای کسی که قریحۀ ادبی داشت، انتخابی بدیهی محسوب نمی‌شد. وی تقریبا معاصر عطار بود که در زندگی‌اش هرگز به خدمت دربار درنیامد و هیچ حاکمی را مدح نکرد. شکایت از خدمت درباری در سراسر آثار خاقانی مضمونی ثابت است. 
  شکایت‌های وی از این حرفه، ماهیتی اخلاقی دارد و حاکی از تصوف به معنی ترک دنیاست که به زندگی این‌جهانی ترجیح دارد؛ با این حال بیشتر اشعار خاقانی مربوط به زمان پیش از ترک دربار است و نشان از ابهام جایگاهی دارد که از آن دوری می‌گزیند.

   او دیوانی با بیش از ۱۸هزار بیت دربردارندۀ همۀ قالب‌های شعری رایج آن دوران ـ قصیده، ترکیب‌بند، قطعه، غزل و رباعی ـ و یک مثنوی با حدود ۳۰۰۰ بیت با عنوان تحفه العراقین و شصت نامه از خود برجای گذاشته است.

  ساختار تحفه العراقین با مقدمه‌ای به نثر آغاز می‌شود که کتاب در این مقدمه به ممدوح نهایی شاعر، یعنی جمال الدین موصلی تقدیم می‌شود.

  این کتاب به سه بخش تقسیم می‌شود. در بخش نخست که شامل مقاله‌های اول و دوم است خاقانی گزارشی تمثیلی از گرفتاری خود به خورشید می‌دهد. پس از مدح و ذم آفتاب و مدح حضرت محمد (ص) سفر کوتاهش به قهستان و گفت‌وگویش با فردی ناشناس موسوم به خواجۀ بزرگ در آنجا را شرح می‌دهد.

  در بخش دوم که شامل مقالۀ سوم تا آغاز مقالۀ هفتم است، خاقانی می‌گوید قادر به ترک شروان نیست و از خورشید می‌خواهد به جای او به عراق، اماکن متبرکه و موصل سفر کند و مدایح مناسب را در جاهای لازم ایراد کند. این بخش توصیف مسیری که خورشید باید بپیماید و اشخاصی را که خواهد دید در بر می‌گیرد. سرانجام خورشید پس از عبور از همدان، کوفه، مکه و مدینه به موصل خواهد رسید و در آنجا به گفتۀ شاعر باید شرح سفر را به جمال الدین موصلی باز گوید و او را بستاید، بنابراین خورشید مخاطب دو بخش نخست است.

  در بخش سوم ناگهان مخاطب به ممدوح اصلی متن تغییر می‌یابد، یعنی جمال الدین موصلی وزیر آل زنگی. در این بخش از متن باید فرض کرد که مدح سایر بزرگان و شرح حال خود خاقانی خطاب به همین ممدوح ایراد می‌شود. فقط در ۱۱۳ بیت نخست و در خاتمه است که جمال الدین به صراحت مخاطب قرار می‌گیرد؛ در بقیه متن به عنوان مخاطب اشاره‌ای به او نمی‌شود.

  خاتمۀ کتاب شامل صحنه‌ای است که تحفه در آن به جمال الدین موصلی تقدیم می‌شود و خورشید مجددا حضور می‌یابد.

  انتشارات نسل آفتاب کتاب «شفای غمگنان» را در در ۲۸۸ صفحه با قیمت ۲۰ هزار تومان منتشر کرده است. برای سفارش این کتاب می‌توانید با شماره تلفن ٠٢١۶۶۴١۵٨٧٩ تماس بگیرید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.