• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » توریسم و گردشگری » راهنمایان گردشگری، سفیران صلح و فرهنگ
  کد خبر : 2012138

  راهنمایان گردشگری، سفیران صلح و فرهنگ

  راهنمایان گردشگری، سفیران صلح و فرهنگReviewed by on Feb 19Rating: عصرایران؛ مسعود عبداللهی*- سالهاى متمادى از تاسیس جامعه راهنمایان ایرانگردى و جهانگردى می گذرد و این مجموعه همچنان بی وقفه در پاسداشت روز راهنما ، روز دوم اسفند در جهت شناسایى هویت شغلى راهنمایان تلاش مى کند و امسال نیز همچون سال گذشته در بعد…

  راهنمایان گردشگری، سفیران صلح و فرهنگReviewed by on Feb 19Rating:

  عصرایران؛ مسعود عبداللهی*- سالهاى متمادى از تاسیس جامعه راهنمایان ایرانگردى و جهانگردى می گذرد و این مجموعه همچنان بی وقفه در پاسداشت روز راهنما ، روز دوم اسفند در جهت شناسایى هویت شغلى راهنمایان تلاش مى کند و امسال نیز همچون سال گذشته در بعد وسیع مراسم دهمین گردهمایى روز جهانى راهنمایان سراسر ایران را در تهران با همکارى موزه ملى ایران  برگزار می کند .

  راهنمایان گردشگرى ، حلقه ى گمشده ى حوزه ى گردشگرى ایران هستند که می توانند در عرصه ى توسعه گردشگرى پایدار، نقش کلیدى ایفا کنند. با توجه به اهداف کوتاه و بلند مدت در عرصه گردشگرى، بى دریغ  توانمندى راهنمایان کارازموده و پیشکسوت در کنار نیروهاى انسانى جوان راهگشا خواهد بود .

  جامعه راهنمایان در روز راهنما، امسال نیز همچون سال پیش بر همگرایی فیمابین نهادها و سازمان هاى دولتى و تشکل هاى بخش خصوصى تاکید می کند و تلاش دارد در جهت بهبود شرایط شغلى و اجتماعى راهنمایان مراسمى درخور این قشر زحمتکش فراهم کند .

  “راهنما سفیر صلح و فرهنگ” شعار امسال جامعه راهنمایان جهت روز جهانى راهنمایان است، فرهیختگان صنعت گردشگرى در چنین روزى گردهم مى آیند تا نشان دهند صنعت گردشگرى بیانگر صلح و ارامش در بین أقشار و اقوام مختلف ایران و دیگر ملل جهان و نیز راهنماى گردشگرى عامل وحدت مابین تمام بخش هاى دولتی و خصوصی است .

  راهنمایان گردشگرى ایران امیدوارند تا در این روز به دولتمردان یادآوری کنند، رشد و توسعه ى پایدار و گسترش گردشگران خارجى، نیازمند سرمایه گذارى و تربیت راهنماى گردشگرى متبحر و توجه به این صنف و قشر از جامعه است. باید اهمیت راهنمایان پیشکسوت و ارشد را قدر بدانیم و در آموزش و تربیت راهنمایان جوان همت بیشترى به خرج دهیم. در این راستا، جامعه راهنمایان که به صورت تخصصى با محوریت تورهاى ورودی و گردشگران تخصصى فعالیت می کند، برنامه هاى متعددی جهت رشد سطح کیفى راهنمایان در دستورکار خود قرار داده است و کارگاه هاى آموزشى متعددى با کمک جامعه تورگردانان ایران و نیز همیاری راهنمایان ارشد و پیشکسوت به زبان هاى متعدد خارجى ، با سطح و کیفیت بالا اجرا کرده و نیز براى اینده در نظر گرفته است .

  بر خلاف سنت رایج در کشور ایران در این سالهاى اخیر، بر این باوریم، ارتقاى سطح کیفی کار راهنمایان کمتر مورد توجه قرار گرفته است و می بایست توجه بیشتر به اندوخته ها و راهنمایان فعال و پیشکسوت شود. متاسفانه شاهد هستیم که راهنمایان از نظر شغلى و حرفه اى در سطح جامعه شناخته شده نیستند و جایگاه و شان واقعی این قشر زحمتکش به صورت واقعی شناسانده نشده است  و تعریف درستی از کار و ماهیت حرفه و شغل راهنمایان وجود ندارد. در روز جهانی راهنما تاکید بر این بخش مهم صنعت نوپاى گردشگرى می شود تا نشان داده شود قلب تپنده و عملیاتی نوک پیکان تمامی حرکت هاى گردشگرى راهنمایان هستند.

  به همراه مراسم روز جهانی راهنما، جامعه راهنمایان “هفته ى آموزش راهنمایان ” به مناسبت روز جهانى راهنمایان را در برنامه هاى خود قرار داده است که تعداد بیش از ١٣ کارگاه آموزشی در حوزه تورهاى خروجی به مقاصد و کشورهاى مختلف و طبیعت گردى و نیز کارگاه آموزشى پیشرفته به مدت شش هفته به زبان انگلیسى را جامعه تورگردانان برگزار می کند ، که جامعه راهنمایان طى تفاهم نامه ای به صورت مشترک با تورگردانان همکارى می کند .

  جامعه راهنمایان، با ایجاد ارتباط و همگرایی بیشتر با دیگر تشکل ها و عقد تفاهم نامه هایى در جهت بهبود شرایط حرفه اى و کاری راهنمایان قدم هاى بزرگى برداشته و نیز همواره حامى راهنمایان پیشکسوت و جوان بوده است.

  امروزه به سبب شهرت پیگیری مستمر هیأت مدیره جامعه راهنمایان در حل مشکلات و حمایت همه جانبه از راهنمایان، دفتر جامعه راهنمایان به نام “خانه راهنما ” نامیده مى شود و این دفتر  بر روى همگان باز است تا احساس امنیت براى تمامى راهنمایان سراسر کشور ایجاد شود.

  امیدواریم با توجه به اهمیت راهنما در اجراى تور و شناسانده شدن جامعه و فرهنگ ایرانى به گردشگران و میهمانان خارجی شاهد روزى باشیم تا این قشر فرهیخته در آرامش و امنیت حرفه ای مورد توجه بیشتر قرار گرفته و جایگاه واقعی خود را پیدا کند. روز جهانى راهنمایان گردشگری، همایش همکاران راهنما است، که در پى مطرح کردن مسایل خود و نیز بررسی راهکار عملی جهت رشد صنعت گردشگری گرد هم جمع مى شوند تا دستاوردهاى یک سال تشکل خود را به گوش همکاران و مسئولین خود برسانند و برنامه هاى بلند مدت را بررسى و بازنگرى کنند.

  * رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردى و جهانگردى ایران

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.