• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » هیئت ها فکر انقلابی داشته باشند و نیروی انقلابی تربیت کنند
  کد خبر : 2011734

  هیئت ها فکر انقلابی داشته باشند و نیروی انقلابی تربیت کنند

  هیئت ها فکر انقلابی داشته باشند و نیروی انقلابی تربیت کنندReviewed by on Feb 18Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مادحین، استان اصفهان دارای استعداد های فراوان در عرصه فرهنگی و مذهبی می باشد و امروزه فعالیت های بی نظیری در سطح کشور به عنوان…

  هیئت ها فکر انقلابی داشته باشند و نیروی انقلابی تربیت کنندReviewed by on Feb 18Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مادحین، استان اصفهان دارای استعداد های فراوان در عرصه فرهنگی و مذهبی می باشد و امروزه فعالیت های بی نظیری در سطح کشور به عنوان یکی از کانون های پرورش و تربیت این استعداد ها در حوزه ی فرهیختگان و نخبگان ، عرصه  فرهنگی و مذهبی انجام داده است معرفی استعداد ها و  نخبه های مداحی یکی از راههای موثر برای ایجاد انگیزه در بین جوانان مشتاق به آموزش و یادگیری مداحی می باشد و ما برای ایجاد انگیزه و بستر مناسب در بین جوانان و سوق دان آنها به فضای مدح و ثناء لازم می دانیم تا مداحان موفق ، نخبه و جوان استان اصفهان را در عرصه فرهنگی و مذهبی  به جوانان و علاقمندان اقشار مختلف جامعه  معرفی کنیم.  لذا برای تحقق این امر مهم درنظر داریم گفتگویی را بایکی از جوانان نخبه و مومن انقلابی استان جناب آقای حامد عطریان مداح و ذاکر با اخلاص اهلبیت ، متولد محله ی خیابان کاشانی ، موفق در زمینه شعر های حماسی و آئینی به ویژه در وصف شهدای مدافع حرم و دانش آموخته از مکتب اساتید برجسته استان و کشور حاج مهدی سلحشور ، حاج سعید حدادیان ، مرشد حسین پنجه پور و حاج رسول میر باقری داشته باشیم.

  لطفا از فعالیت های فرهنگی و مذهبی خودتان در استان مختصر برای مخاطبان ما توضیح دهید.

  فعالیت های فرهنگی ومذهبی من دراستان حضور درهیئت ثارالله در گلستان شهدا جنب مسجد السان الارض به نام موسسه شهید ردانی پوراست. در دوره های آموزش مداحی در خانه مداحان برای امر آموزش و ترویج فرهنگ سیدالشهدا در بین جوانان فعالیت می کنم.

  وظیفه مداحان در زنده نگه داشتن ارزش ها و شاخص های انقلاب چیست؟

  ضمن گرامی داشت ایام الله دهه ی مبارک فجر و یاد و نام امام و شهدا انقلاب و پیروزی شکوه مندانه انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷، لازم است درابتدای گفتگو پیرامون وظیفه ما مداحان در ارتباط با شخصیت ، ویژگی و شاخصه های امام خمینی (ره)  عرض کنم ، امروزه وظیفه ما مداحان زنده نگه داشتن یاد و نام امام خمینی (ره) و شهدای انقلاب اسلامی است و لازم است که در مجالس و مراسمات گوناگون همواره نام و یاد آن امام همام و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی را گرامی بداریم و از آنها تجلیل کنیم .از کسانی نام ببریم و ذکر و نامشان را در مجالس بر زبان بیاوریم که حرفشان فقط اسلام بود. جانشان را فدا کردند تا که اسلام زنده بماند.

  نسبت به چه کسانی ارادت داشته و دارید و ادامه دهنده راه آنها هستید؟

  شخصا به طور خاص مدیون شهدا و امام (ره) هستم  و این را حتی در فضای هیئت هم نشان داده ام. امروزه روی شخصیت امام که یک گنجینه ای بودند مخصوصا در ابعاد عرفانی باید کار کنیم و این کم کاری را در  مجموعه ها و جلسات جبران کنیم. شخصیت برجسته امام و بیانات ایشان سرلوحه کار ما در جامعه باشد. شخصت والای امام بر هیچ کس پوشیده نیست و جایگاه با ارزش امام و اقدامات ایشان برای اسلام وانقلاب  را باید به نسل های آینده منتقل کنیم.

  با توجه به ایام شهادت حضرت زهرا(س)  از ویژگی آن بانوی بزرگ اسلام و ولایت پذیری ایشان برای ما بفرمائید.

  مسئله ولایت پذیری و تبعیت از ولایت فقیه لازمه هر فردی است . امروزه ما مداحان و عموم مردم می بایست از ولایت فقیه پیروی کنیم و این ولایت مداری را از حضرت زهرا (س) یاد بگیریم.لذا با توجه به نزدیک بودن ایام فاطمیه مجموعه های مذهبی و فرهنگی مخصوصا مداحان عزیز این فرصت پیش آمده در ایام فاطمیه را قدر بدانند و از همه مهم تر در بحث ولایت پذیری ایشان نسبت به امیرالمومنین مطالبی را برای عموم مردم و مخاطبانشان در جلسات بازگو داشته باشند . این موضوع که چه مقدار حضرت توجه به ولایت فقیه زمان خودشان داشتند را برای مردم بازگو کنند و به نکات ریز و درشت آن در جلسات پیرامون بحث ولایت پذیری در بین آحاد جامعه کار کنند.

  در باب ولایت پذیری حضرت زهرا خواندن احادیث و روایات چقدر می تواند به مخاطبان کمک کند؟

  لازم است که بگویم خواندن روایات واحادیث در خصوص ولایت پذیری ایشان بسیار حیاتی است و اشاره به یکی از این رویات از امام حسن عسکری قطعا برای مخاطبان شماکه دنبال کننده هستند جالب توجه خواهد بود که امام حسن عسکری فرمودند: ما حجت های الهی بر زمین هستیم ولی مادر ما حضرت زهرا (س) حجت بر ما اهلبیت (ع) است. قطعا ما اگر این روایت را ملاک قرار دهیم و بدانیم که این بانوی بزرگ اسلام برای ما حجت هستند لذا فعل حضرت و قول حضرت یقینا برای ما حجت خواهد بود. ویزگی های حضرت زهرا (س)را سرلوحه کار و زندگی قرار بدهیم که  یکی از این ویزگی ها ، ولایت پذیری و پایبند بودن در این زمینه است که مصداق بارز ویژگی های ایشان است. بنابراین ولایت پذیری ایشان برای مداحان یک نمونه مشخص و واضح و حجت است.

  مداحان و هیئت ها  نقش مهمی در عرصه فعالیت های فرهنگی، مذهبی  و امروزه اقتصاد مقاومتی دارند شما این نقش را در مجموعه خودتان چگونه می بینید؟

  مداحان و هیئت ها نقش بسزایی در این خصوص دارند و به نظر من باید درهیئت ها کارگروه اقتصاد مقاومتی ایجاد شود و طرح ها و فکر های نوین در ارتباط با اقتصاد مقاومتی وجود داشته باشد که اثر گذاری بسیار خوبی دارد. وجود کالاهای ایرانی و وسایل مورد استفاده در جلسات مخصوصا در محرم و فاطمیه به عنوان مثال خرید چای و برنج و پارچه ایرانی نمونه بارز اقتصاد مقاومتی در هیئت ها می تواند باشد .البته این موارد در سطح معمول یک جلسه است و باید دیدی کلان در زمینه اقتصاد مقاومتی و دغدغه اجرایی شدن آن داشته باشیم که بطور یقین اقدام وعمل هم بلافاصله پس از آن اجرایی خواهد شد و صرفا با شعار کاری پیش نمی رود.

  شما به عنوان یکی از کسانی که در مجموعه خانه مداحان در امر آموزش جوانان کمک می کنید چه پیشنهاد هایی را برای مداحان جوان و البته هیات ها دارید؟

  با توجه به گستره فضای رسانه ای در دنیا و در معرض خطر بودن مجموعه های مذهبی و مداحان در ارتباط با جریانات انحرافی لذا هیئت ها ومداحان نسبت به جریانات انحرافی هوشیار باشند. عدم این هوشیاری مشکل آفرین برای جامعه مخاطبشان خواهد شد. مجموعه های فرهنگی و مذهبی در استان در ارتباط با این جریانات توجیه کامل شده باشند.

  فرصت ها و تهدیدات را در هیئت ها چگونه ارزیابی می کنید؟

  ما باید از داشتن فرصت های موجود مثل امنیت و رفاه که نبود آن را در دیگرکشور های مسلمان می بینیم استفاده کنیم. مجموعه های فرهنگی و مذهبی از بودجه ها و داشته های حلال استفاده کنند و از وجوهات شخص یا سازمانی که مردم در آن رضایت ندارند استفاده نکنند .بودجه موجود در هیئت ها کم است ولی مسئولین هیئت ها به حلال بودن و با ارزش بودن آن وجوهات و نذورات توجه خاصی داشته باشند.

  تفکر هیئت ها را چگونه تبیین می کنید؟

  هیئت ها فکر انقلابی داشته باشند و نیروی انقلابی تربیت کنند. انقلاب اسلامی ما محصول عاشوراء است.تمام حرکت هایی که امام عزیزمان و شهدا و مردم داشتند از یک مکان نشات می گیرد وآن مکان جلسات سید الشهدا (ع) است . هیئت های قبل از پیروزی انقلاب به گونه ای مردم را تربیت و آموزش می دادند و نهضت عاشورای سیدالشهدا را به آنان می آموختند که خروجی آن انقلاب اسلامی شد.

  شما به عنوان یک مداح جوان موفق چه توصیه هایی را به مسئولان هیئت ها و مداحان جوان دارید؟

  مسئولین هیئت ها به طور جدی به مسائل پیرامون خودشان توجه کنند و نسبت به مواردی که در جامعه مطرح می شود توجه کنند. امروزه در کنار جریانات انحرافی که به خودی خود مشکلاتی را به همراه دارد گاهی صحبت هایی شنیده می شود که جای نگرانی در آن وجود دارد. موضوع مذاکره ی امام حسین در کربلا، نمونه ی از موارد نادرستی است که متاسفانه عده ای درجلسات به آن پرداخته اند.

  به نظر شما این تعیین هزینه در باب مداحی از سوی مداحان عمل مناسبی است؟

  مسئله پول های نادرست در بین جامعه مذهبی نگران کننده است. هیئت ها با دلال ها مقابله بکنند. کسانی هستند که امروز به اسم اهلبیت (ع) پول بدست می آورند و متاسفانه نرخ تعیین می کنند. اگر شخص مداحی گفت چقدر هزینه می گیرد تا در جلسه شما شرکت کند از آن خودداری کنید. اگر مجموعه های فرهنگی و مذهبی می خواهند کسی را برای مراسمات دعوت کنند کسی را واسطه یا دلال در این ماجرا نکنند. امروزه این مشکل به حدی شده که از قول مداحان ارزشی و انقلابی ما عده ای شبه انداخته و نقل قول می کنند که آن مداح مورد نظر چه مقدار پول بابت حضور دریافت می کند که این از سوی مداحان شاخص و ارزشی ما تکذیب شده است. لازم است که مسئولین محترم سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان بسیج مداحان با این موضوع مقابله کنند.

  در کلام آخر چه توصیه یا پیشنهادی با مداحان هم نسل خودتان دارید؟

  امروز دشمن به دنبال هیئت ها آمده ، حتی در زمینه مداحی ورود پیدا کرده که جامعه مداحان باید مراقب باشند. باید بدانیم که ارزشمندترین و بزرگترین درس اخلاق در جلسات ، سید الشهدا است.کسی که با سید الشهدا مانوس باشد آرام آرام آراسته شده و دارای صفات حمیده می شود. عزیزان ما که عبای مداحی به دوش کرده اند ارزش این کار خود را بدانند وجلسات هفتگی را با رعایت اصول و ضوابط مبتنی بر ارزشهای انقلاب اسلامی رونق بدهند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.