• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار خودرو » مسافران سرگردان در ایستگاههای خودگران/ در ماندگی شورای ترافیک استان در جانمایی ایستگاه مادوان و بلهزار
  کد خبر : 2011684

  مسافران سرگردان در ایستگاههای خودگران/ در ماندگی شورای ترافیک استان در جانمایی ایستگاه مادوان و بلهزار

  مسافران سرگردان در ایستگاههای خودگران/ در ماندگی شورای ترافیک استان در جانمایی ایستگاه مادوان و بلهزارReviewed by on Feb 18Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل ازبویرخبر،پایتخت طبیعت این روزها بیشتر از گذشته در منجلاب برخی مشکلات و زیرساختهایی شهری بوده به گونه ای که این مشکلات حتی…

  مسافران سرگردان در ایستگاههای خودگران/ در ماندگی شورای ترافیک استان در جانمایی ایستگاه مادوان و بلهزارReviewed by on Feb 18Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل ازبویرخبر،پایتخت طبیعت این روزها بیشتر از گذشته در منجلاب برخی مشکلات و زیرساختهایی شهری بوده به گونه ای که این مشکلات حتی کمر توسعه گردشگری این شهر زیبا را خم کرده است.

  مرکز کهگیلویه و بویراحمد در سال‌های اخیر به دلیل رشد جمعیت شاهد افزایش مشکلات ترافیکی بوده که کلاف گمشده این شهر محسوب شده به گونه ای که این ترافیک در بیشتر معابر و محور های اصلی درون شهری باعث سردرگمی مردم این شهروندان شده است.

  معظلی به ترافیک هسته شهر

  در سال‌های اخیر تلاش زیاد و فراوانی از سوی برخی از نهادها از جمله شهرداری و شورای ترافیک استان برای از بین بردن این مشکلات که یکی از انها ترافیک کسل کننده شهری بود صورت گرفت که هر کدام از این راهکارها یکی پس از دیگری نتوانست راه به جای ببرد.

  می توان برخی از تصمیمات اتخاذ شده برای کاهش ترافیک در نقطه سقل مرکزی پایتخت طبیعت را جابجایی برخی از ایستگاههای حومه شهر یاسوج دانست.

  یک ایستگاه و هزاران سودا

  به عنوان مثال می توان یکی مکان‌هایی که در گذشته و در حال حاضر به عنوان عامل اصلی افزایش ترافیک در مرکز استان را ایستگاه سردار جنگل شمالی شهر یاسوج  که همان ایستگاه سابق روستاهای بله‌زار، مادوان، مهریان و گوشه در شهر یاسوج بوده را دانست که در چند دهه اخیر با جابجایی های فراوانی روبه رو شده است.

  از طرفی آنچه این روزها همه مردم شاهد آن هستند سرگردانی مردم و شهروندان، افزایش ترافیک بیشتر در مرکز شهر ( میدان شهداء) بوده که  تصمیمیات عمده مسئولان  هم نتوانسته است این معظل را برطرف کند.

  ترافیک کسل کننده، ازادی بیش از حد خودروهای سورای شخصی و ناوگان عمومی در این ایستگاه قدیمی باعث شده که در برخی از ساعات شبانه روز حتی ترافیکی چند ساعته حول این خیابان که شاید به ۵۰۰متر هم نرسد به وقوع بپیوند.

  سرگردانی مسافران ماحصل به تصمیم اشتباه

  از طرفی سرداگردانی مسافران در این ایستگاه سودگران باعث شده که کلاف اصلی از دست مردم و مسئولان خارج شود و به معظلی مهم در پایتخت طبیعت لقب گیرد.

  اما از منظری دیگر مشکلی که باعث این موضعات دست  و پا گیر در هسته ای مرکزی شهر یاسوج شده عدم حضور تاکسی‌های مسافر بر در مکان تعیین شده بوده که در حال حاضر نه تنها ترافیک در شهر  را کاهش نداده بلکه شاهد وضعیت وخیم تری نیز شده است.

  حتی در وهله ای علیرغم اختصاص پایانه مسافربری به شهر مادوان و روستاهای حومه شهر یاسوج در زمین های قدیمی تأمین اجتماعی در مرکز شهر، مسافران کماکان در میدان شهدای نیروی انتظامی تجمع می کنند.

  اصلی ترین مشکلات برای این موضوع را باید نبود جایگاه مناسب برای پایانه های مسافربری شهر یاسوج دانست که به مشکلی اساسی برای مردم و مأموران راهنمایی و رانندگی دراین شهر تبدیل شده است.

  یاسوج شهری بدون پایانه مسافربری

   حتی بعد از کشمکش های فراوان و با تصمیم شورای ترافیک شهر یاسوج، در برهه ای ایستگاه تاکسی شهرمادوان و روستاهای اطراف آن از خیابان سردار جنگل شمالی به جنب انتقال خون منتقل شد که این موضوع نه اینکه نتوانست این معظل اساسی را برطراف کند بلکه بر ازیاد خودروهای شخصی و مسافر عمومی در این منقطه نیز دامن زد.

  شکست آخر و عاقبت یک تصمیم عجولانه ؟

  شاید به جد بتوان مناطق سه گانه مهریان، بلهزار و مادوان را سه منطقه پر جمعیت مرکز استان در حاشیه های شهر یاسوج دانست که جمعیت بیش از اندازه در این مناطق باعث شده که برخی از مسئولان در کارهای خود سرگردان شوند و حتی با تصمیم جابجایی ایتسگاههای این مناطق نیز دست و پنجه نرم کنند.

  هر چند که در روزهای ابتدایی اجرای این طرح، عده ای از شهروندان به دلیل برداشتن بار ترافیکی از مرکز شهر از این تصمیم خرسند و راضی بوده و لی عده ای نیز به دلیل دور بودن محل ایستگاه جدید به مرکز شهر و ناامنی آن در ساعات شب ناراضی بودند.

  به غیر از مردم عادی راننده های تاکسی نیز با اعلام نارضایتی از این تصمیم، عدم حضور مأموران در خیابان سردار جنگل شمالی برای جلوگیری از حمل مسافر توسط مسافربران شخصی را دلیل نارضایتی خود اعلام کردند و حتی با ابراز  گلایه از این طرح خواهان یک طرح کلی با ایجاد یک پایانه مسافری برای این مناطق سه گانه شدند.

  دست و پنجه نرم کردن شورای ترافیک با یک مشکل

   مهریان ، مادوان وبلهزار نام آشنایی برای بیشتر مردم استان بوده که  براساس ارقام پر جمعیت ترین منطقه یکجا نشین یاسوج در ۱۰کیلومتری مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد را به خود اختصاص داده است.

  از طرفی اصلی ترین مشکلات این منطقه که شهرمادوان و روستای بلهزار و مادوان را تشکیل می دهد،ثابت نبودن ایستگاه مسافربری این مناطق بوده که یک پیچ تاریخی را در چند سال اخیر طی کرده است.

  موهای سفید یاسوج در جوانی

  مشکلی که امروز گریبان شهر جوان یاسوج را گرفته  و ازدیاد بیش اندازه خودرو های سواری در شریانهای اصلی این شهر باعث بسته شدن خیابنها و بی نظمی مفرد شده است.

   شاید یکی از دلایل وجود بیش از اندازه خودروهای سواری دراین شهر قلمدادشود،اما نباید از معماری سنتی و آینده نگری نکردن مسئولین پیشین استان برای توسعه این شهر گذشت.

   از طرفی دیگر وجود چند ایستگاه مسافربری از جمله ایستگاه مادوان و بلهزار در مرکز شهر باعث شده که اوج ترافیک در مرکز شهر از وضعیت نرمال خود بگذرد.

   این ایستگاه ها که به عنوان  ایستگاههای قدیمی مرکز استان از آنها یاد می شود در چند سال اخیر و با سر کار امدن هر مسئولی یک دستور برای جابجایی را برای خود تجربه کرده است.

  تصمیماتی که را هگشا نبود

  این پایانه سرگردان که در قلب شهر یاسوج و در گذشته (فلکه ساعت) و امروز میدان شهداء نیروی انتظامی قرار دارد، باعث ترافیک کسل کننده و حتی قفل شدن چندین ساعته یکی از خیابانهای اصلی شهر شده که با دستور مسئولان استانی و شورای ترافیک چند بار جابجا و هر روز به مکانی دیگر منتقل می شذ که هر کدام بنا به دلایلی خاص به شکست روبه رو شد

   اتفاقی ناخوشایند که از یک طرف باعث سردرگمی مسافران و از سوی دیگر باعث اعتراض رانندگان مسافربرهای عمومی  و منجر به اعترض آنان نسبت به این تصمیم مسئولان شده است.

   اما باید در مورد این موضوع چند مسئله را متذکر شویم که اولاً ایستگاه مسافربری مادوان و بلهزار به دلایل مهمی از جمله قرار گرفتن در یک منطقه سوق الجیشی و داشتن بیشترین سیر مسافر در مرکز استان، امروز یکی از شلوغ ترین و پر ترددترین مکانهای مرکز استان بوده که در چند سال اخیر چاره جویی مناسبی برای آن نشده است.

   دوراهی که آخر به سومین راه رسید

  هر چند که در زمان نیکزاد استاندار سابق استان کهگیلویه وبویراحمد دستور جابجایی این ایستگاه به مکانی دیگر صورت گرفت و با فشارهای زیاد این ایستگاه برای روان شدن مرکز به خیابان شهداء دو در فاصله ۳۰۰متری ایستگاه قدیم انتقال یافت که نبود مسافر و مراجعه نکردن مسافران به این مکان باعث لغو این دستور توسط مسئولان استانی بعد از چند ماه شد.

   حتی این ایستگاه در زمان استاندار بعدی هم دستخوش جابجای شد و صابری استاندار پیشین استان، برخی از ایستگاههای مسافربری مرکز استان را به زمین های تخریب شده تأمین اجتماعی انتقال داد که این جابجایی برای چند دهه محاسبه شده بود که باز هم این موضوع بی اثر ماند و دوباره مسافران به مکان قبلی مراجعه می کردند.

   در جدیدترین تصمیم اتخاذ شده بعد از سرکار آمدن شورای دور چهارم اسلامی شهر یاسوج و آمدن جاوید به شهرداری یاسوج یکی از مصوبات این نهاد تغییر و جابجایی این ایستگاه به مکانی دیگر بود تا بتوان لاعقل قسمتی از ترافیک کسل کننده مرکز شهر روان شود.

   بعد از یک کش و قوس فراوان و با حضور مسئولان استانی شورای ترافیک تصمیم بر تغییر این ایستگاه از میدان شهداء به میدانی جنب انتقال خون در فاصله یک کیلومتری ایستگاه سابق گرفته شد.

   آزاد شدن سردار جنگل از دست زرد پوشها

  موضوعی که از یک طرف باعث روان شدن خیابان های سردار جنگل شمالی و مطهری شد، اما از طرفی دیگر دلخوری مسافران و مسافربرها این ایستگاه را در برداشت.

  هرچند که در تصمیمات اتخاذ شده خیابان سردار جنگل نیز به خیابانی یک طرف تبدیل شد ، اما باز هم این ترافیک کننده در هسته مرکزی شهر حتی با بستن میدان اصلی، نتوانست  جوابگوی خوبی باشد.

  خبرنگارما درگفت و گو با برخی از مسافران به مشکلات بوجود آمده در مورد تغییر این پایانه مسافری پرداخت، یکی از مسافرین با ابراز ناراحتی از این موضوع گفت:یکی از دلایل اصلی این موضوع نبود زیرساختهای مهم از جمله پایانه های مسافری و نبود یک ایستگاه مهم در این منطقه است.

  وی ابراز کرد: برخی از رانندگان حاضر نیستند حتی چند متر جلوتر از این ایستگاه بروند و با دیدن اولین دور برگردان مسافرین را پیاده می کنند و به خواسته مسافرین توجه ندارند.

  بازمی گردیم؟

  رحیمی یکی دیگر از رانندگان این پایانه مسافربری تصریح کرد: چندین سال است که این ایستگاه مسافربری را جابجا می کنند و باز هم به همان مکان سابق بر می گردد ،اما مسئولان باید اول از همه به دنبال راهکار مناسب و توسعه زیرساختها باشد و بعد از آن دیگر دستورات را اجرایی کنند.

   این شهروند هم استانی با انتقاد از جابجایی این ایستگاه به مکانی دورتر از ایستگاه سابق گفت: ما هم خواهان روان شدن ترافیک در مرکز شهر هستیم اما باید دانست تا وقتی زیرساختها برای این مجموعه درست نشود نمی توان آن را اجرا کرد.

   وی تصریح کرد: چند بار مسئولین به جابجایی این ایستگاه اقدام کردند که باز هم به مکان قبلی برگشت، که این موضوع نشان دهنده رنارضایتی مردم است.

   به کجا چنین شتابان؟!

  یکی دیگر از رانندگان مسافربر های عمومی که از این موضوع گلایه های زیادی داشت، به خبرنگار ما گفت: باید به مسئولان گفت که چرا اینگونه و با چنین شتابی این موضوع را انجام می دهند.

  مومنی نسب با انتقاد از این موضوع گفت: یکی از مشکلان ما وجود بیش از اندازه مسافربرهای شخصی در این منطقه بوده و اگر این موضوع برای رانندگان ناوگان عمومی حل نشود یک فاجعه است.

   این راننده مسافر برعمومی با بیان اینکه جابجایی این ایستگاه رانندگان را از نان و نوا خواهد انداخت، بیان کرد: روزانه ما شاهد هستیم که بیشتر مسافرین با مسافربرهای شخصی جابجا می شوند که نمی تواند برای رانندگان خبر خوبی باشد.

   مجبوریم؟

  شهردار یاسوج در گفتگو با خبرنگاران در مورد جابجایی ایستگاه مادوان و بلهزار به مکانهای جدید گفت: با هماهنگی مسئولان شهر یاسوج، ایستگاه پر ازدحام مادوان، بلهزار و روستا های اطراف در خیابان سردار جنگل شمالی یاسوج تغییر یافت که بعد از یک مدت خاص باز توسط مردم و رانندگان به همان نقطه اصلی برگشت که نمی توان آن را خوب توصیف کرد.

   محمد علی جاوید یکی از مشکلات ومعضلات مرکز استان را ترافیک به وجود آمدن در ایستگاه مادوان وبلهزار در مرکز شهر دانست و افزود:ازیاد بیش اندازه خودروها در مرکز شهر باعث یک لجام گسیختگی در این منطقه  شده است که نیازمند یک دید کلی است

   وی روان سازی ترافیک را یکی از وظایف شورای ترافیک دانست و افزود: شهرداری یاسوج به دنبال توسعه شهر است و مبحث تغییر این ایستگاه به مکانی دیگر مصوبه شورای ترافیک بوده است.

  وجود ۳۱ایستگاه درون شهری در شهر یاسوج

   مدیرعامل سازمان حمل و نقل مسافر و بار شهرداری یاسوج در همین خصوص به خبرنگاران گفت: جانمایی ایستگاه‌ها در شهر یاسوج به خوبی انجام نشده است و ۳۱ ایستگاه در شهر یاسوج در قالب ۱۳ ایستگاه گنجانده شده است.

  سجاد بهرامی نبود پایانه مسافربری در شهر یاسوج را مشکلی جدید و اساسی دانست و افزود: دنبال ایجاد پایانه مسافربری در شهر هستیم و تا قبل از ایجاد این پایانه‌ها نظارت بیشتری بر ایستگاه‌ها خواهیم داشت.

  وی در خصوص جابه‌جایی ایستگاه سردار جنگل شمالی و سرگردانی مردم گفت: جابه‌جایی این ایستگاه مصوبه شورای ترافیک بوده و شهرداری و سازمان حمل و نقل تنها مجری اجرای این مصوبه است.

  حال جوای این سئوال در ذهن شهروندان و مخاطبان باقی مانده است که چرا نبود برخی از زیرساختهای مهم شهری از جمله پایانه های مسافربری در شهر یاسوج باعث شده که یک ایستگاه  مسافربری در ۸سال سه بار جابجا شود و هنوز راه و حلی مناسب برای آن یافت نشود.

  شاید یکی از دلایل این کار، عدم همکاری رانندگان تاکسی در ساعات شب و اصرار آن ها بر سوار کردن مسافر دربستی در این مسیر باشد که همکاری و نظارت دستگاه های متولی می تواند تا حدودی این مشکل را برطرف نماید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.