• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » تمام هنر یک مجموعه ی فرهنگی انسان سازی است / مداح پزشک روح است
  کد خبر : 2011516

  تمام هنر یک مجموعه ی فرهنگی انسان سازی است / مداح پزشک روح است

  تمام هنر یک مجموعه ی فرهنگی انسان سازی است / مداح پزشک روح استReviewed by on Feb 18Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مادحین، شاعر و مداح با اخلاص اباعبدالله الحسین (علیه السلام) حسن سرمست زاده متولد۱۳۶۰ اصفهان است. وی مداحی را درمحضر استادی همچون…

  تمام هنر یک مجموعه ی فرهنگی انسان سازی است / مداح پزشک روح استReviewed by on Feb 18Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مادحین، شاعر و مداح با اخلاص اباعبدالله الحسین (علیه السلام) حسن سرمست زاده متولد۱۳۶۰ اصفهان است.

  وی مداحی را درمحضر استادی همچون رسول میرباقری فراگرفته و  حدود ۲۰سال است که در هیئت های استان اصفهان به مداحی مشغول است.

  او علاوه بر فعالیت در عرصه ی مداحی کتاب هایی را نیز تالیف کرده است. در ادامه مصاحبه این شاعر و مداح اهل بیت علیهم السلام به حضورتان تقدیم می گردد.

  شما در بین مداحان هم به صدای شیوا و هم به آثارتان شناخته می شوید لذا از آثار خودتان در زمینه مداحی بفرمائید:

  بنده چند کتاب در زمینه ی شعر و سبک نوشته ام. کتاب هایی مثل : گلواژه که در موسسه ثقلین به چاپ رسیده است، گلواژه های روضه که در ۶ جلد تالیف شده و گلواژه های عترت  که شامل اشعار و روضه چهارده معصوم می باشد و در ۴ جلد تالیف شده است. این کتاب ها به عنوان کتاب های مرجع در زمینه ی مداحی در کشور شناخته می شود که شامل اشعار خودم و سایر شاعران است.

  آقای سرمت زاده در حال حاضر در کدام مجموعه های فرهنگی و مذهبی فعالیت می کنید؟

  حدود ۲ سال است که در مجموعه ای فرهنگی دارالسلام شب های جمعه جلسات هفتگی برگزار می کنیم.

  این مجموعه فرهنگی درسه شاخه اصلی فعالیت می کند که عبارتند از: مبحث تخصصی دختران نوجوان،  ارتباطات خانواده و نوجوان ، مبحث تخصصی ارتباط دختر و پسر .

  جلسات این مجموعه با حضور تعداد ۱۵۰ نفر از نوجوان به طور ثابت همراه با خانواده تحت پوشش و برنامه های هیئت برگزار می شود. برنامه ی اردوهای تفریحی ویژه دانش آموزان دبستانی  و روضه های هفتگی درمدارس نیز در دستور کار مجموعه است. مدت دو سال است که دهه اول محرم در مدرسه ی شهید آوینی در خیابان خواجه نظام الملک در مراسم بسیار بزرگ و خوبی را برگزار کردیم.

  نظر شما درباره نقش مجموعه های فرهنگی و هیئات مذهبی در زمینه ی فرهنگ چیست و این مجموعه ها چه اقداماتی باید داشته باشند؟

  کارفرهنگی درشهر زیاد صورت می گیرد که این امری بسیارعالی است اما بهتر است در مجموعه های فرهنگی زمینه ی انسان سازی و تربیت افراد سرمایه گذاری شود.

  تمام هنر یک مجموعه ی فرهنگی انسان سازی است، در مجموعه ی ما وقتی یک نوجوان جذب مجموعه  می شود، خانواده او هم وارد مجموعه می شوند و از مخاطبان مجموعه قرار می گیرند و این برای یک نوجوان اتفاق خوبی است که در کنار خانواده در محیطی مناسب رشد و تعالی داشته باشد. درحال حاضر اردوهای مختلف برای نوجوانان و جوانان در مجموعه ی دارالسلام درنظرگرفته شده است که شما می توانید با مراجعه به سایت درجریان برنامه های ما قراربگیرید.

  همانطور که مستحضر هستید یکی از مشکلات مجموعه های فرهنگی مباحث مالی است. بفرمایید راهکار مجموعه ی دارالسلام در زمینه مسئله ی تأمین مخارج مجموعه چیست؟

  تمام هیئت ها با مشکلات اقتصادی روبرو هستند و بودجه فرهنگی خاصی هم متاسفانه وجود ندارد. نهاد های مسئول ها هم بیشتر در زمینه طرح های خود هزینه می کنند و چندان به مجموعه های فرهنگی کمک مالی نمی کنند. مجموعه ی فرهنگی دارالسلام فقط از طریق کمک های مردمی موفق به اجرای برنامه های فرهنگی خود شده ایم . البته لازم است به این نکته اشاره کنم که هرمجموعه باید برای کارفرهنگی خودش بودجه ای را پس انداز کند که این نمونه ای از اقتصاد مقاومتی می باشد.

  به عنوان آخرین سوال با توجه به اینکه جامعه مداحان را معایبی از قبیل انحرافات و سردرگمی ها تهدید می کند چه توصیه هایی برایجامعه مداحان دارید؟

  کسی که بخواهد معمم و روحانی شود، دوره هایی را می گذراند فلذا بدون گذارندن دوره های آموزشی، هرکسی نمی تواند معمم بشود؛ ولی متاسفانه مداحی چنین قانونی ندارد، یک شخص بدون تجربه و بدون استاد در هیئتی گمنام بدون هیچ عقبه ای و بدون هیچ نظارتی فعالیت و مداحی می کند و تعدادی اطرافش را می گیرند به همین صورت این شخص می شود مداح و گاهی هم می شود آفت که متاسفانه کنترلی دراین زمینه نشده است. هرکاری هنر و تخصص مربوط به خودش را می خواهد. به عنوان مثال یک پزشک چندین سال تحصیل می کند تا بتواند بیماران را مداوا کند. مداح پزشک روح است ولی گاهی یک مداح  بدون هیچ آموزشی در محضر استاد و هیچ عقبه ای مداح می شود و این مساله به این مهمی باید سازماندهی شود. ازطرفی دیگر در شهر اصفهان مداحانی وجود دارند که گمنام هستند و شناسایی نمی شوند و آن هیئت محل فعالیت آو شده لذا طی گذر زمان شهرتی پیدا می کند که باید مدیریت شود. ما باید به سمت این مجموعه ها برویم و از آن حمایت کنیم تا در آینده افراد موثری در جامعه باشند. درشهرما کلاس های مداحی بسیار زیاد و هیئت های زیادی تشکیل می شوند و این هم نوعی آفت می باشد. اینکه بدون سازماندهی هیئت ایجاد شود مناسب نیست و می تواند زمینه ساز مشکلات غیر قابل پیش بینی باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.