• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصاد داخلی » شهرک صنوف زاگرس فرزند ناخلف شهرداری است
  کد خبر : 2011088

  شهرک صنوف زاگرس فرزند ناخلف شهرداری است

  شهرک صنوف زاگرس فرزند ناخلف شهرداری استReviewed by on Feb 17Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا  و به نقل از سفیر افلاک وجود کارگاه ها و اصناف و مشاغل مزاحم شهری در شهر از جمله معضلاتی است که باعث آلودگی صوتی و ایجاد مزاحمت برای شهروندان و بروز سد معبر…

  شهرک صنوف زاگرس فرزند ناخلف شهرداری استReviewed by on Feb 17Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا  و به نقل از سفیر افلاک وجود کارگاه ها و اصناف و مشاغل مزاحم شهری در شهر از جمله معضلاتی است که باعث آلودگی صوتی و ایجاد مزاحمت برای شهروندان و بروز سد معبر در پیاده روها شده است.ازطرف دیگر این صنوف مزاحم سهم بسزایی در بوجود آوردن ترافیک در خیابانها داشته ، از این رو خروج صنوف آلاینده امری ضروری است.

   

  براساس طرح های بالادست و استانداردهای شورای عالی معماری و شهرسازی وجود این کارگاه ها در سطح شهر ممنوع است و دستگاه های مربوطه بر اساس تفویض اختیار قانونی اختیار برخورد و انتقال این صنوف به خارج از شهر را دارند.

   

  سال ۱۳۸۱ بود که شرکت پیروز پرور بعنوان مجری ساخت ۱۰۰۰ مغازه تحت عنوان شهرک صنوف آلاینده زاگرس در خرم آباد کار احداث این تعداد مغازه را آغازکرد.

   

  اما اکنون پس از گذشت ۱۴ سال این شهرک فاقد هرگونه زیر ساخت لازم است و به نظر می رسد  انتقال صنوف به این شهرک کاری اشتباه بوده است؛ نداشتن سند قطعی مالکیت و کمبود امکانات اولیه از مهمترین دغدغه های صنوف این شهرک می باشد.

   

  سعید شاه بخشی فروشنده لوازم یدکی خودرو در شهرک صنوف زاگرس در گفت و گو با سفیر افلاک گفت: در حدود  50 واحد فروشنده لوازم یدکی در این شهرک مشغول به فعالیت هستند.

   

  شاه بخشی با بیان اینکه ۶ سال است در این شهرک فروشنده است گفت: متاسفانه مغازه ها به صورت نیمه آماده و با ارائه فقط یک مبایعه نامه در اختیار مالک قرار گرفتند و به دلیل نداشتن سند قطعی هر چند وقت یکبار با پلمپ شدن مغازه ها مواجه هستیم.

   

  وی ادامه داد: مغازه ها بدون هیچ گونه امکاناتی از قبیل کنتور آب، گاز، برق وخط تلفن و فقط به صورت یک چارچوب آهنی به فروش می رسند.

   

  فروشنده لوازم یدکی خودرو تصریح کرد: متاسفانه شاهد آن بودیم که مالک اصلی شهرک برخی از واحد ها را به ۱۰ نفر فروخته و مشکلات زیادی را بوجود آورده است.

   

  این فروشنده تصریح کرد: در سال‌های گذشته اطلاعیه‌ای در کنار مغازه‌های این شهرک نصب ‌شده است مبنی بر اینکه مغازه ها در رهن بانک هستند اما علی‌رغم این هشدار، مغازه‌ها به‌ واسطه‌ی قولنامه‌های دستی خرید و فروش می شوند.

   

  سجاد پورزرین صافکارماشین با ابراز اینکه با وعده جمع آوری تمامی صنوف وارد شهرک شده اند اظهار کرد: شهرداری خرم آباد با برخوردی دوگانه بسیاری از صاحبان مشاغل را به این منطقه منتقل نکرده و بسیاری از صنوف و مشاغل در داخل شهر فعالیت دارند.

   

  پور زرین ادامه داد: وجود اصناف در داخل شهر سبب شده  که استقبال مشتری ازشهرک کاهش پیدا کند و میزان درآمد به کمتر از نصف برسد؛ این امرخود  انگیزه ای برای بازگشت به سطح شهر است.

   

  وی با ابراز نگرانی از شرایط شهرک گفت: در شهرک صنوف هیچ فکری برای جمع آوری آب های سطحی نشده و فاقد هر گونه جدول کشی است.

   

  http://www.hodhodnews.ir/images/20170217/1485488677.jpg

  وی جاده ورودی شهرک را نامناسب دانست و گفت: اغلب مراجعه کننده ها به شهرک از آمدن پشیمان می شوند چرا که به دلیل دست اندازهای نامناسب و بی مورد با آسیب دیدن خودروی خود مواجه می شوند.

   

  این فعال اقتصادی با اشاره به نزدیک شدن ایام عید گفت: متاسفانه هیچ گونه خدمات رفاهی در شهرک عرضه نمی شود از فقدان فضای سبز مناسب گرفته تا سرویس دستشویی و نمازخانه؛ این خود می تواند ضعفی بزرگ برای جذب گردشگر در ایام تعطیلات باشد.

   

  وی با اشاره به اینکه حتی سطل زباله ها را هم خود کارکنان شهرک به بیرون منتقل می کنند گفت: شهرداری هیچ گونه خدماتی به ما ارائه نمی دهد با این وجود هر چند وقت یکبار برای دریافت عوارض به شهرک مراجعه کرده و چنانچه با اعتراض روبرو شود حکم تخلیه را صادر می کند.

   

  پور زرین از نبود نیروی نگهبانی در شهرک گفت و افزود: به دلیل نبود سیستم امنیتی و نیروی نگهبانی بارها با دزدی از مغازه ها مواجهه شده ایم وهمین مورد باعث شده که مشتری اطمینان لازم را در خصوص نگه داشتن ماشین در شهرک نداشته باشد.

   

  وی ادامه داد: درخیابان شریعتی خرم آباد یک سری از صافکارهای غیر بومی بدون هیچگونه مجوز وحتی  برخورد  از سوی مسئولین استان فعالیت می کنند و این در حالی است که نیروهای بومی به شهرکی دورافتاده و بدون کمترین امکانات رها شده اند.

   

  وی با بیان اینکه ۷ سال است در این شهرک به امید تحقق وعده ها فعالیت می کند گفت: اگر روال به این نحو ادامه داشته باشد و هیچ توجهی از طرف مسئولین ذیربط صورت نگیرد به داخل شهر بازخواهیم گشت.

   

  اکبر عادلی رئیس اتحادیه صنف نقاشان و صافکاران اتومبیل خرم‌آباد در گفت گو با سفیر افلاک اظهار کرد: ۱۵۰۰ واحد اقتصادی در شهرک وجود دارد و از این تعداد تنها ۳۰۰ واحد آن فعال می باشد و مابقی به دلیل نبود سند و امکانات به حالت غیر فعال درآمده اند.

   

  وی گفت: شهرک در سال ۸۴ با هدف ساماندهی مشاغل و صنوف آلاینده شروع به فعالیت کرده ولی متاسفانه امروزه شاهد برخی نامهربانی ها از سوی مسئولین و سرمایه گذاران نسبت به این قشرهستیم.

   

  عادلی به بیان اینکه هیچگونه مبلمان شهری در داخل این مجتمع یافت نمی شود گفت: شهرک در ابتدا با وعده ها سر پا گرفت اما اکنون همچون کودکی نوپا به حال خود رها شده است؛ نداشتن سند مالکیت، کمبود آب آشامیدنی، فقدان امکانات اولیه رفاهی و کاهش مشتری از مهمترین دغدغه های صنوف زاگرس است.

   

  رییس اتحادیه صنف نقاشان و صافکاران اتومبیل خرم آباد تصریح کرد: برخورد دوگانه موجب نارضایتی بسیاری از صاحبان مشاغل داخل شهرک صنوف زاگرس شده و خواستار انتقال همه صنوف آلاینده به شهرک های صنوف هستند.

   

  عادلی با اشاره به انتقاد این افراد ازعملکرد شهرداری خرم آباد گفت: برخی از فعالان در شهرک صنوف زاگرس به داخل شهر بازگشته که این مهم موجب تعطیلی شهرک و ایجاد ناهنجاری در داخل حیطه شهرشده است.

   

  رییس اتحادیه صنف نقاشان و صافکاران اتومبیل خرم آباد افزود: حضور و فعالیت صنوف آلاینده در داخل شهر موجب بروز مشکلاتی برای شهروندان و ایجاد نارضایتی آنها شده که شهرداری خرم آباد بدون رعایت قوانین و مقررات با این افراد کاری نداشته و نسبت به انتقال این صنوف اقدام نمی کند.

   

  آرش راشدی رئیس اتاق اصناف استان لرستان در خصوص شهرک زاگرس به سفیر افلاک گفت: این شهرک سال ۷۹ برای خارج شدن صنوف آلاینده شهر خرم‌آباد به‌ واسطه توافق‌نامه‌ای که بین شهرداری و یک سرمایه‌گذار منعقد شد و بنا گردید  تا سال ۸۱  فاز نخست آن به بهره‌برداری برسد.

   

  وی افزود: پس از فوت این سرمایه‌گذار یک شرکت زمام امور را به دست گرفت و متعهد شد تا این واحدها را از طریق پیش‌فروش ظرف مدت شش تا یک سال به ‌صورت استاندارد در اختیار خریداران بگذارد.

   

  راشدی تصریح کرد: سال ۸۵ تعداد ۱۴۲ از این واحدها که خارج از استانداردهای فنی و مهندسی بودند به خریداران تحویل داده شد که ۷۳ واحد از آن‌ها را شهرداری بابت بدهی شرکت مذکور تصرف و همان موقع اسناد آن را صادر کرد و اکنون طی یک اقدام واحدهای اعضای این اصناف که صافکار و نقاش هستند را انتقال نمی‌دهد.

   

  وی با اشاره به محرومیت شهرک زاگرس اظهار کرد: مابقی ۶۹ واحد که مربوط به آن شرکت هستند به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذارشده است و از طرفی با اسناد آن‌ها از بانک ملی مقداری تسهیلات دریافت کرده‌اند که آن تسهیلات نیز به‌ جای اینکه صرف تکمیل فاز دو این شهرک شود صرف خرید تیم فوتبال شده است.

   

  رئیس اتاق اصناف استان لرستان با اشاره به این که شهرک صنوف زاگرس فرزند نا خلف شهرداری است، اظهار داشت: در حال حاضر شرکت زاگرس خرم‌آباد چهار صاحب و دو متولی دارد که در این میان دو سرمایه‌گذار هرک دام به‌ نوعی زمین‌های این شهرک را واگذار می‌کنند و این در حالی است که بانک ملی مالک این غرفه‌ها است که با این‌ وجود هر کدام از این غرفه‌ها به چندین نفر به فروش رسیده است.

   

  وی با بیان اینکه شهرک صنفی زاگرس خرم‌آباد هم مشکل زیرساختی دارد و هم مشکل مالکیتی، گفت: واحدهای صنفی در این شهرک با کمترین امکانات دارند امر معاش می‌کنند و از طرفی امنیت شغلی ندارد چرا که هر لحظه ممکن است بانک واحدهای آن‌ها را تخلیه کند بنابراین ازمسئولان تقاضا می‌شود که مالکیت حقیقی یا حقوقی این شهرک را مشخص کنند و البته در این زمینه شهرداری می‌تواند متولی رفع این مشکل شود.

   

  وی با بیان اینکه لزوم تعیین تکلیف این شهرک صنوف را برای رئیس دادگستری لرستان، دادستان و بازرسی اعلام و مطرح کرده ایم افزود: هنوز متاسفانه در خصوص رفع مشکلات این شهرک از سوی سرمایه گذار آن پاسخی دریافت نکرده ایم.

   

  گزارشگر: پریسا قربانی نژاد

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.