• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نشست مرزی کویت و عراق درباره خورعبدالله
  کد خبر : 2011067

  نشست مرزی کویت و عراق درباره خورعبدالله

  نشست مرزی کویت و عراق درباره خورعبداللهReviewed by on Feb 17Rating: مقام های کویت و عراق در پی بروز تنش در روابط دوکشور بر سر پرونده مرزی خورعبدالله برای حل اختلاف ها؛ نشست مشترک و نظارت بر رفت و آمدها و انجام هماهنگی های لازم را برگزار کردند. به گزارش ایران ویج به نقل از…

  نشست مرزی کویت و عراق درباره خورعبداللهReviewed by on Feb 17Rating:

  مقام های کویت و عراق در پی بروز تنش در روابط دوکشور بر سر پرونده مرزی خورعبدالله برای حل اختلاف ها؛ نشست مشترک و نظارت بر رفت و آمدها و انجام هماهنگی های لازم را برگزار کردند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا یک منبع امنیتی کویت در گفت وگویی مطبوعاتی تصریح کرد: گذرگاه عبدلی در مرز با کویت نقطه ارتباطی مهم عراق با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است و به همین منظور هماهنگی های لازم میان مقامات مرزبانی دو کشور جهت تسهیل روند رفت و آمد مسافران در این نشست انجام می شود.

  پیش از این به دنبال بروز اختلافات میان کویت و عراق در مورد پرونده ‘خورعبدالله’ مسئولان دو کشور به رایزنی های گسترده ای پرداخته و بر اجرای توافقنامه های مشترک در این زمینه تاکید کردند.

  در واقع خورعبدالله یک آبراه راهبردی در انتهای شمال غربی خلیج فارس است که از غرب به جزیره ‘بوبیان’ کویت و از شرق به ‘اروند کنار’ ایران و از شمال به بنادر فاو و ام‌القصر عراق وصل می شود.
  مشکل خورعبدالله از سال ۲۰۱۰ که مسأله احداث بندر بزرگ فاو درعراق مطرح شد، نگرانی های جدی کویت را از این بندر بزرگ که تا عمق خلیج فارس امتداد دارد، به دنبال داشت و برهمین اساس کویت بسرعت ساخت بندر مبارک را در طرف مقابل آن، درجزیره بوبیان آغاز کرد.

  رقابت دو کشورعراق و کویت برای تسلط بر آبراه خورعبدالله باعث شد، وزیرامورخارجه کویت برای اطمینان خاطر به عراقی ها، درسال۲۰۱۴ نوعی همکاری را در این آبراه آبی مطرح کند.

  ‘صباح خالد الحمد الصباح’ پیشنهاد تشکیل کمیته مشترکی برای سازماندهی کشتیرانی در این آبراه را مطرح کرد، اما از همان زمان، عراقی ها از ورود به چنین توافق مشترکی نگران بودند.

  حتی پیش از این تاریخ وقتی مسأله آبراه خورعبدالله در ۲۰۰۹ مطرح شد، نمایندگان پارلمان عراق از هرگونه تصمیم گیری به دولت وقت، هشدار دادند به اعتبار اینکه هنوز دولتمردان عراق تجربه کافی در چنین مذاکرات حساسی ندارند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.