• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اینترنت و ای تی » جای خالی فرهنگ و زبان “گیوی” در برنامه های شبکه استانی سبلان اردبیل
  کد خبر : 2010549

  جای خالی فرهنگ و زبان “گیوی” در برنامه های شبکه استانی سبلان اردبیل

  جای خالی فرهنگ و زبان “گیوی” در برنامه های شبکه استانی سبلان اردبیلReviewed by on Feb 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از کوثرخبر، مهم‌ترین اهداف شبکه‌ استانی سبلان اردبیل عبارت‌اند از الگوسازی شایسته از نیروها و فعالیت‌های برجسته استانی، تقویت عادات و رسوم مثبت محلی،…

  جای خالی فرهنگ و زبان "گیوی" در برنامه های شبکه استانی سبلان اردبیلReviewed by on Feb 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از کوثرخبر، مهم‌ترین اهداف شبکه‌ استانی سبلان اردبیل عبارت‌اند از الگوسازی شایسته از نیروها و فعالیت‌های برجسته استانی، تقویت عادات و رسوم مثبت محلی، مقابله با رسوم ناصحیح و تهاجم فرهنگی، زمینه‌سازی برای استفاده مناسب از امکانات استان، تقویت باور و اعتماد عمومی مردم استان نسبت به دین، حکومت دینی و وحدت ملی و … است که انصافاً مدیریت این شبکه استانی بصورت کاربردی نسبت در عملیاتی ساختن این نوع حرکت اسلامی و انقلابی مفید و موثر عمل کرده است.

  حرکت در مسیر مُعرف شهرستانهای این استان بصورت متوازن در برنامه های متعدد از سوی مدیریت این شبکه استانی صورت گرفته است.

  استان اردبیل از چند لهجه و زبان تشکیل شده است می توان بصورت کلی شمال و جنوب استان اردبیل را دارای ۲ فرهنگ، تمدن و زبان عنوان کرد؛ به عبارتی جنوب استان اردبیل دارای فرهنگ و زبانی متفاوت نسبت به شمال این استان را دارد.

  در این میان به نظر می رسد در شبکه استانی سبلان تنها زبان و فرهنگ مختص مرکز و شمال استان اردبیل کاربردی تر است و از آنجا که زبان، فرهنگ، رسوم و تمدن جنوب استان اردبیل از دیرباز معرف همگان واقع گشته است، بدون از اغماض و بدور از هرگونه دوعیت، لازم است زبان و فرهنگ اصیل کوثر و خلخال در برنامه های اصلی شبکه استانی اردبیل بصورت کاربردی تر و بیش از پیش  از سوی مدیریت این شبکه مورد استفاده قرار گیرد.

  برای حفظ گویش‌ها و لهجه‌های ایرانی یکی از اهداف تعریف‌شده که اصولاً بیشتر شبکه‌های استانی آن را مدنظر قرار داده و رعایت می‌کنند استفاده و ترویج گویش و یا لهجه محلی شهر و روستای مورد نظر است.

  شبکه استانی سبلان اردبیل نیز نباید از این امر مستثنا باشد و محلی برای ترویج فرهنگ و لهجه استان واقع گردد؛ این اصل در صدا و سیمای مرکز اردبیل تنها با زبان و فرهنگ شهر اردبیل و شمال استان هم خوانی دارد، مجریان و بازیگران صدا و سیما همواره با زبان ناب اردبیلی برنامه‌ها را اجرا می‌کنند و در واقع مورد حمایت و تایید همه اهالی استان هستند.

  ولی لازم است اصول ترویج فرهنگ و لهجه اهالی کوثر و خلخال نیز علیرغم استفاده در برنامه های محلی در شهر و روستاها، در برنامه ای اصلی این مرکز نیز بازخورد داشته باشد تا زبان و فرهنگ همه مردم استان در صدا و سیمای مرکز اردبیل ترویج یابد.

  لهجه و گویش محلی در شهرها و روستاها یکی از میراث‌های ماندگار در میراث فرهنگی هر جامعه، قوم و ملتی محسوب می‌شود؛ میراثی که متأسفانه به‌صورت سخت‌افزاری قابل‌رؤیت نیست؛ لهجه و گویش محلی موضوعی است که گاه با مرگ خاموش به پایان خود نزدیک می‌شود و قابل قیاس و مشاهده نیست!

  عدم تنوع در اجرا، بازیگران و حتی مجریان برنامه یکی دیگر از نقاط ضعف صدا و سیمای مرکز اردبیل به‌حساب می‌آید، وقتی بیننده شبکه استانی را تماشا می‌کند مجری برنامه‌های شبانگاهی و برنامه کودک و برنامه‌هایی مناسبتی که از سطح استان پخش می‌شود معدود هستند و تنوعی در اجرا نیست.

  بی توجهی و کم لطفی به اخبار ارسالی کوثر به مرکز استان جهت پخش در این شبکه استانی و … از جمله موادی است که هم اکنون و در سالهای گذشته مشهود بوده است.

  همانطور که اشاره شد امیدواریم از گویش، فرهنگ و زبان مردم جنوب استان اردبیل (کوثر(گیوی) و خلخال) بدون هیچ تبعیض و اغماضی بیشتر در برنامه های اصلی صدا و سیمای مرکز استان استفاده شود.

   

  جای خالی فرهنگ و زبان "گیوی" در برنامه های شبکه استانی سبلان اردبیل

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.