• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » دریافت تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی ماراتنی نفس گیر / دلهره سهم ساکنان منازل بی دوام روستایی
  کد خبر : 2010501

  دریافت تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی ماراتنی نفس گیر / دلهره سهم ساکنان منازل بی دوام روستایی

  دریافت تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی ماراتنی نفس گیر / دلهره سهم ساکنان منازل بی دوام روستاییReviewed by on Feb 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری آشخانه، مسکن به عنوان یکی از نیازهای اصلی هر فردی در جامعه مطرح است و داشتن مسکنی مقاوم و…

  دریافت تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی ماراتنی نفس گیر / دلهره سهم ساکنان منازل بی دوام روستاییReviewed by on Feb 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری آشخانه، مسکن به عنوان یکی از نیازهای اصلی هر فردی در جامعه مطرح است و داشتن مسکنی مقاوم و بادوام، چه در شهرها و چه در روستاها، حق مردم بوده و باید از سوی مسئولان و خود مردم مورد توجه ویژه قرار گیرد.خانه هایی که بیشتر روستاییان در آن سکونت دارند، از مقاومت لازم برخوردار نبوده و با کوچک ترین حادثه غیرمترقبه و طبیعی، احتمال بروز حوادث ناگوار بسیاری وجود دارد. در ساخت بیشتر واحدهای روستایی کم دوام و بی دوام از مصالح غیراستاندارد استفاده شده و مالکان این خانه ها، تمایلی برای مقاوم سازی خانه های خود ندارند. 

  در روستاهای مانه و سملقان که فاصله آنها با مرکز شهرستان زیاد است، بافت خانه ها، قدیمی تر و فرسوده تر است و با کوچک ترین حادثه طبیعی خسارات جبران ناپذیری به اهالی وارد می شود. 


  یکی از روستاییان در این باره می گوید: توسعه عمران روستایی، نوسازی منازل مسکونی و دیگر سرانه های آموزشی و بهداشتی و فرهنگی از مهمترین نیازهای ساکنان روستاهاست، تیموریان افزود: مسئولان باید به گونه ای برنامه ریزی کنندکه میزان خدمات در روستاها متناسب با جمعیت این روستاها باشد و روستاییان از امکانات لازم در زمینه های مختلف برخوردار شوند. 
  وی  فقدان تمایل روستاییان و نبود و یا کمبود اعتبار دو عامل بازدارنده در مقاوم سازی مسکن روستایی عنوان می کند و می افزاید: باید فکری در این زمینه اندیشیده و راه حلی مناسب اتخاذ شود. 
  یکی از روستاییانی که تاکنون اقدامی برای مقاوم سازی خانه خود نکرده است در خصوص دلیل کار خود می گوید: توانایی این کار وتوانایی بازپرداخت اقساط تسهیلات راندارم. 
  حسن موحدی که با بیش از ۵۶ سال سن در روستای قلعه خان ساکن است، افزود: به سختی و با کار و تلاش فراوان امرار معاش می کنم و توانایی گرفتن تسهیلات، بازپرداخت اقساط و سر و پنجه زدن با کارگران را ندارم. 
  وی گفت: دولت اگر خودش بتواند خانه ای حتی کوچک تر از خانه فعلی من ساخته و تحویلم دهد شاید بتوانم قسط های دولت را بپردازم. 

  دهیار روستای اینجه سفلی در این باره می گوید: در طول تاریخ، همواره بیشترین سهم خسارت از حوادث، نصیب روستاها می شود و سیل و زلزله و حوادث طبیعی عمیق ترین زخم را بر پیکر روستاهای شهرستان وارد می کند.

  معماریانی می افزاید: با این که مقاوم سازی مسکن های روستایی، بخشی از برنامه ریزی های توسعه و پیشرفت روستاها ، به ویژه توسعه پایدار در حوزه روستایی است، با این حال عوامل متعددی از جمله محقق نشدن بخشی از الزامات مانند اما و اگرهای پرداخت تسهیلات مقاوم سازی توسط برخی بانک ها، اجرایی نشدن قوانین ویژه ای که برای تسهیل پرداخت ها در نظر گرفته شده است، فرهنگ برخی از مناطق روستایی شهرستان که به عاملی بازدارنده برای ایمن سازی تبدیل شده است و موانع دیگر، مسائلی را پیش پای مقاوم و ایمن سازی مسکن های روستایی قرار داده است. به نحوی که قسمت عمده روستاهای شهرستان همچنان رنج خانه های خشتی و گلی را با خود حمل می کنند و بیشترین خسارت ها را نیز متحمل می شوند.

  یکی از اعضای شورای روستای هاور در این باره می گوید: بیش از ۹۰ درصد منازل روستای هاور فرسوده و بی دوام هستند و حتی در مقابل باد هم مقاوم نیستند.

  قربانی با اشاره به رانش زمین در دو سال اخیر در این روستا می گوید: در اثر رانش زمین نیمی از منازل روستای هاور ترک برداشته و غیر قابل سکونت هستند. وی می افزاید: با اینکه مقاوم سازی مسکن های روستایی از اولویت های دولت برای ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستاییان و تحرک و پویایی جامعه روستایی است اما به نظر می رسد این طرح در مانه و سملقان به خوبی اجرا نشده است و خطر پذیری مسکن های روستایی را ایجاد کرده است.

  وی نبود ضامن کارمند برای دریافت تسهیلات بهسازی و بازسانی مسکن های روستایی را یکی از موانع اصلی در این رابطه عنوان میکند و می افزاید: بیشتر روستاییان دوست دارند منازلشان را بهسازی و بازسازی کنند اما اکثر افراد در هنگام دریافت تسهیلات با نبود ضامن کارمند مواجه و از دریافت تسهیلات باز می مانند.

  یکی از روستا نشینان شهرستان ناتوانی از رفت وآمد های بی شمار، فراهم نبودن ضامن های مورد نظر و نامتناسب بودن میزان وام با افزایش روز افزون مصالح ساختمانی را از دلایل جا ماندن روستاهای دور افتاده از ریل مقاوم سازی مسکن روستایی عنوان می کند.

  رئیس اداره بنیاد مسکن شهرستان مانه و سملقان در این باره گفت: بیش از ۸هزار واحد مسکونی روستایی در این شهرستان وجود دارد که تاکنون مقاوم سازی نشده اند.

  سعید رئوفی اظهار کرد: یکی از مشکلات متقاضیان ساخت واحدهای مسکن روستایی، ناتوانی در تامین آورده و یا فقدان توجه متقاضیان به اینکه باید سهم آورده برای مقاوم سازی و احداث ساختمان مسکونی نیز برای استفاده از تسهیلات ارایه شود.
  وی افزود: متقاضیان صرفا مبلغ تسهیلات را به منزله اتمام عملیات ساختمانی خود قلمداد می کنند و توجه نمی کنند که مبلغ تسهیلات به عنوان کمک در اجرای واحد مسکونی مقاوم به متقاضیان پرداخت می شود.
  وی تصریح کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای احداث مسکن معیشت محور نسبت به ارائه نقشه های ساختمانی مختلف با رعایت وضعیت اقتصادی در تیپ های مختلف به مردم گام برداشته است.
  وی بیان کرد: در سال جاری با ارئه تسهیلات ۱۸میلیون تومانی به مردم سهم این شهرستان از ساخت واحدهای مسکونی به تعداد حدود ۱۰هزار واحد با محاسبه تسهیلات پرداخت شده در سنوات گذشته خواهد رسید.

  وی افزود: تاکید داریم در طرح مقاوم سازی، بافت های باارزش روستایی حفظ و طبق معماری آن روستا، مقاوم سازی شوند.
  وی تصریح کرد: طرح مقاوم سازی در روستاهایی که مشارکت و همکاری وجود دارد روند خوبی داشته و باید تلاش شود تا این همکاری و مشارکت در بین دیگر روستاییان نیز به عنوان یک فرهنگ جا بیافتد. 
  رئوفی خاطر نشان کرد: شوراهای روستایی، دهیاران و بزرگان محلی در این زمینه می توانند نقش بسزایی ایفا کنند و اهالی روستا را به سمت مقاوم کردن خانه ها خود تشویق و سوق دهند. 
  وی افزود: مقاوم سازی خانه های روستایی و ایجاد امکانات لازم درروستاها، علاوه بر تامین امنیت جانی و مالی روستاییان، از مهاجرت آنها به شهرها و ایجاد معضلات بعدی همچون حاشیه نشینی و بیکاری، جلوگیری خواهد کرد به شرط آنکه نقش روستاها در توسعه پایدار، مورد توجه باشد و از آن غفلت نشود. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.