• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » صنایع دستی؛ نقطه جهشی برای ساماندهی اقتصادی محروم ترین شهرستان استان یزد /ویژگی های منحصر به فرد گلیم خاتم
  کد خبر : 2010382

  صنایع دستی؛ نقطه جهشی برای ساماندهی اقتصادی محروم ترین شهرستان استان یزد /ویژگی های منحصر به فرد گلیم خاتم

  صنایع دستی؛ نقطه جهشی برای ساماندهی اقتصادی محروم ترین شهرستان استان یزد /ویژگی های منحصر به فرد گلیم خاتمReviewed by on Feb 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از طنین خاتم؛ توجه به تولیدات داخلی برای تقویت اقتصاد مقاومتی؛ یکی از مضامینی است که رهبر انقلاب در…

  صنایع دستی؛ نقطه جهشی برای ساماندهی اقتصادی محروم ترین شهرستان استان یزد /ویژگی های منحصر به فرد گلیم خاتمReviewed by on Feb 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از طنین خاتم؛ توجه به تولیدات داخلی برای تقویت اقتصاد مقاومتی؛ یکی از مضامینی است که رهبر انقلاب در سال‌های متمادی به آن توصیه کرده و این اقتصاد را یکی از راه‌های تحول ساز اقتصاد تک‌محصولی کشور دانسته اند.

  در شهرستان خاتم ظرفیت‌های پنهان و مغفولی وجود دارد که در صورت حمایت و شناسایی قابلیت‌های بومی می‌تواند اقتصاد شهرستان خاتم را که یکی از محروم ترین بخش های استان یزد است سروسامان بخشیده و بیکارترین شهرستان استان یزد را از وضع کنونی نجات دهد.

  یکی از این ظرفیت‌های پنهان، صنایع‌دستی این شهرستان است. خاتم سابقه دیرینه‌ای در بافت فرش، گلیم، جاجیم و انواع صنایع‌دستی دیگر دارد. آشنایی زنان این دیار با دار قالی موضوع تازه‌ای نیست و این دست بافته با فرهنگ و سسن مردمان این دیار گره خورده است

  .

  در همین رابطه مدیرعامل صنایع‌دستی شهرستان خاتم در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم، ضمن معرفی صنایع‌دستی شهرستان اظهار داشت: صنایع‌دستی خاتم عبارت‌اند از گلیم، جاجیم، فرش، سرمه‌دوزی، پیکرتراشی، کیف دوزی (سراجی دوزی سنتی) که مهم‌ترین و معروف‌ترین آن گلیم‌بافی است.

  لیلا نوروزی افزود: در این شهرستان گلیم‌بافی قدمت دیرینه ای دارد؛ و قدمت آن بالاتر حتی بالاتر از قالی بافی در این شهرستان است. گلیم‌های که از ابتدا در این منطقه بافته می‌شده طرح خاصی نداشته و طرح‌ها نشاءت گرفته از ذهن بافنده بوده است. طرح های کنونی گلیم های این شهرستان کاملاً از محیط پیرامون الهام گرفته است.

  مدیرعامل صنایع‌دستی خاتم خاطرنشان کرد: در این شهرستان قرن ها گلیم‌بافی رواج داشته است و تمام زنان منطقه برای فرش کردن خانه‌ها و زیبایی محیط گلیم‌بافی می‌کردند

  .

  وی افزود: گلیم این شهرستان دارای خصوصیات خاصی هست که او را از گلیم‌های دیگر شهرستان‌ها متمایز می‌کند. مهم‌ترین خصوصیات گلیم این منطقه عبارت‌اند از: دورو بودن (از دو طرف آن می‌توان استفاده کرد)، چله پشم و پود پشم که این خصوصیات باعث مقاومت بالای گلیم و عمر بالای آن است و مهم‌ترین و خاص‌ترین ویژگی گلیم خاتم طرح‌های متنوع آن است که مورد استقبال بازدیدکنندگان و گردشگران قرارگرفته است.

  وی به طرح « تا سه چنگ» اشاره کرده و اظهار داشت: این طرح به اسم شهرستان خاتم به ثبت رسیده است و طرح بسیار زیبا و بازارپسندی است.

  نوروزی توسعه هنر گلیم‌بافی را یکی از راه‌های مناسب در جهت محرومیت‌زدایی در این مناطق برشمرد و تصریح کرد: هنر گلیم‌بافی علاوه بر آنکه به هزینه اولیه بسیار کمی نیاز دارد از بازدهی بالایی برخوردار است که این امر در صورت توجه به نقطه جهشی برای اقتصاد این مناطق تبدیل می‌شود

  .

  وی ادامه داد: هرچه طرح گلیم، ریزبافت و پیچیده باشد بافت آن زمان‌بر و مشکل خواهد بود و تولید گلیم‌های دارای نقش و نگارهای نو و پیچیده، وقتی مقرون‌به‌صرفه خواهد بود که در بازار تقاضای کافی نیز وجود داشته باشد. زنان و دختران زیادی در شهرستان خاتم گلیم می‌بافند اما به علت نبود بازار تقاضا از درآمد کافی برخوردار نیستند.

  گفتنی است بر اساس شاخص های توسعه شهرستان خاتم یکی از محروم ترین نقاط استان یزد محسوب می شود و از لحاظ شاخص های اشتغال بیکارترین شهرستان استان یزد است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.