• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » آلمان مشتری فرش دستباف ورامین/هنری که بازارهای جهانی رانشانه گرفت
  کد خبر : 2010144

  آلمان مشتری فرش دستباف ورامین/هنری که بازارهای جهانی رانشانه گرفت

  آلمان مشتری فرش دستباف ورامین/هنری که بازارهای جهانی رانشانه گرفتReviewed by on Feb 16Rating: خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها: درگذشته ایران به‌عنوان تنها قدرت فرش‌بافی در جهان محسوب می‌شد و مشتریان خارجی فراوانی برای سفارش خرید هنر قالی‌بافان و فرش‌بافان ایرانی وارد مذاکره می‌شدند. طی سال‌های اخیر سودآوری حوزه فرش سبب شده تا برخی کشورهای آسیایی نیز…

  آلمان مشتری فرش دستباف ورامین/هنری که بازارهای جهانی رانشانه گرفتReviewed by on Feb 16Rating:

  خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها: درگذشته ایران به‌عنوان تنها قدرت فرش‌بافی در جهان محسوب می‌شد و مشتریان خارجی فراوانی برای سفارش خرید هنر قالی‌بافان و فرش‌بافان ایرانی وارد مذاکره می‌شدند.

  طی سال‌های اخیر سودآوری حوزه فرش سبب شده تا برخی کشورهای آسیایی نیز رقیبی جدی برای فرش ایران شوند و بخش قابل‌توجهی از بازارهای این حوزه را در اختیار بگیرند.

  بر اساس نظر کارشناسان و فعالان حوزه فرش، هم‌اکنون نیز کیفیت فرش ایران از تمام کشورهای جهان بهتر و بالاتر بوده و آن چیزی که باید از سوی مسئولان موردتوجه باشد، بازاریابی و جذب مشتریان و سرمایه‌گذاران حوزه فرش به ایران است.

  شهرستان ورامین از گذشته تاکنون یکی از قدرت‌ها و قطب‌های تولید فرش دستباف در ایران محسوب شده و همچنان نیز این هنر اصیل ایرانی جایگاه ویژه‌ای در میان هنرمندان این خطه دارد.

  ردِ هنر قالی بافان ورامینی در اروپای غربی

  موفقیت فرش ورامین به حدی است که طرح میناخانی این منطقه به ثبت ملی رسیده و ده ها طرح فرش حاصل دست هنرمندان توانای ورامینی وجود دارد.

  مسئولان شهرستان ورامین اعم از فرماندار و متولیان امر در اداره صنعت، معدن و تجارت و شرکت تعاونی فرش در تلاش هستند تا زمینه را برای فعالیت هر چه مطلوب تر هنرمندان و فرش بافان ورامینی فراهم آورند.

  برگزاری نمایشگاه های عرضه محصولات هنری قالی بافان و فرش بافان ورامینی به همراه برگزاری همایش های مختلف در این حوزه در دستور کار قرار دارد.

  بهنام میرزایی کارشناس و فعال در حوزه فرش در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این نکته که هم اکنون هنر قالی بافان ورامینی به برخی نقاط جهان صادر می شود، اظهار داشت: این روزها کشور آلمان یکی از مشتریان فرش های دستباف شهرستان ورامین است.

  وی افزود: علاقه مندان و سرمایه گذاران آلمانی با توجه به کیفیت و تنوع موجود در فرش ورامین، ثبت سفارش کرده و هنرمندان ورامینی نیز فرش مورد نظر را بافته و به اروپای غربی صادر می کنند.

  میرزایی با اشاره به این نکته که هم اکنون کشور عمان نیز خواهان استفاده از ظرفیت هنرمندان ورامینی در کشور خود است، ادامه داد: در حال حاضر تفاهم نامه ای با کشور عمان در حال انعقاد است تا مساجد این کشور از هنر قالی بافان ورامینی مفروش شود.

  در حال حاضر تفاهم نامه ای با کشور عمان در حال انعقاد است تا مساجد این کشور از هنر قالی بافان ورامینی مفروش شودوی با تأکید بر این نکته که ظرفیت های خوبی در حوزه فرش دستبافت شهرستان ورامین وجود دارد، گفت: می توان از این هنر برای توسعه فعالیت های اقتصادی و نشان دادن توانمندی های شهرستان ورامین استفاده کرد.

  حسن میرزایی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ورامین نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت چندین شرکت تعاونی فرش در این شهرستان اظهار داشت: هم اکنون سه تعاونی فرش در شهرستان ورامین فعال هستند.

  سه شرکت تعاونی فرش در ورامین مشغول به فعالیت هستند

  رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ورامین با اشاره به عضویت سه هزار بافنده در یکی از شرکت های تعاونی فرش شهرستان افزود: تنها در شرکت تعاونی فرش شهید بهشتی به عنوان بزرگ ترین شرکت تعاونی فرش شهرستان ورامین، سه هزار بافنده عضویت دارند.

  وی با تأکید بر این نکته که ظرفیت های مناسبی در حوزه فرش بافی شهرستان ورامین وجود دارد، ادامه دارد: شرکت های تعاونی فرش در کنار اداره صنعت و معدن و سایر نهادها ودستگاه های مرتبط تلاش دارند تا از ظرفیت هنرمندان این شهرستان در حوزه فرش استفاده کنند.

  میرزایی با اشاره به این نکته که فرش ورامین در حوزه صادرات نیز ورود پیدا کرده است، گفت: هم اکنون فرش دستبافت ورامین دارای مشتریانی در کشورهای اروپایی و آسیایی است که این امر مایه مباهات بوده و ضرورت توجه جدی به این بخش را نشان می دهد.

  آموزش فرش بافی به صورت رایگان در ورامین انجام می شود

  رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ورامین درپاسخ به این سوال خبرنگار مهر که چه تمهیداتی برای جذب علاقه مندان به فرش بافی در این شهرستان اندیشیده شده است، یادآور شد:  هم اکنون آموزشگاه های خصوصی در حوزه آموزش فرش بافی و قالی بافی در ورامین فعال هستند.

  وی با اشاره به آموزش رایگان فرش بافی به علاقه مندان این حوزه افزود: تعاونی فرش شهید بهشتی به صورت رایگان به علاقه مندانی که در این زمینه استعداد و توانمندی دارند، فرش بافی و قالی بافی را آموزش می دهد.

  میرزایی تأکید کرد: در طول سال نیز یک یا دو دوره کارگاه های آموزشی به بافی به منظور افزایش سطح توانمندی فعالان این حوزه برگزار می شود.

  رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ورامین با اشاره به ثبت طرح میناخانی فرش ورامین یادآور شد: سازمان مالکیت جهانی، طرح میناخانی فرش ورامین را به ثبت جهانی رسانده است که این یک موفقیت بزرگ برای شهرستان محسوب می شود.

  سازمان مالکیت جهانی، طرح میناخانی فرش ورامین را به ثبت جهانی رسانده است که این یک موفقیت بزرگ برای شهرستان محسوب می شود

  وی گفت: این موفقیت با تلاش اداره صنعت، معدن و تجارت ورامین و مرکز ملی فرش تحقق یافت و قرار است همایشی به منظور معرفی دستاوردهای هنر فرش بافی ورامین برگزار شود.

  میرزایی ادامه داد: اداره صنعت، معدن و تجارت آمادگی دارد تا زمینه حضور هر چه بیشتر علاقه مندان به حوزه فرش بافی و قالی بافی را فراهم آورده و این هنر اصیل ایرانی را رونق بیشتری ببخشد.

  مجتبی بوربور معاون فرماندار ورامین نیز در این زمینه با اشاره به جایگاه فرش ورامین در ایران اظهار داشت: بر اساس بررسی های به عمل آمده، طرح های فرش متعددی در ورامین وجود دارد که این امر نشان دهنده ظرفیت های موجود در این منطقه است.

  وی افزود: ثبت طرح میناخانی فرش ورامین نشان دهنده هنر فرش بافان و قالی بافان این منطقه است و ایران جایگاه ویژه ای را در هنر فرش در جهان دارد.

  معرفی ظرفیت های فرش ورامین ضروری است

  بوربور ادامه داد: بدون تردید فرش بافی از جمله هنرهایی است که می توان فرهنگ، آداب و رسوم رایج در منطقه را در آن پیاده ساخت و به عنوان یک نماد فرهنگی و هنری تلقی کرد.

  معاون فرماندار ورامین اضافه کرد: امروز باید ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در صنعت فرش ورامین برای جذب سرمایه گذاران، هنرمندان و علاقه مندان به این عرصه با جدیت از سوی نهادها و ارگان های مربوطه پیگیری شود و بدون تردید نباید از تبلیغات در این حوزه غفلت ورزید.

  وی گفت: بدون تردید در صورت معرفی هر چه بیشتر  توانمندی های موجود در حوزه فرش ورامین، می توان آینده بهتری را برای این هنر متصور بود.

  به هر ترتیب با ظرفیت های موجود در هنر فرش دستبافت ورامین، می توان آینده و افق های روشنی را برای این هنر اصیل ایرانی متصور بود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.